Notatki do autobiografii

Wydawnictwo: Czytelnik
black_hole

Kazimierz Kuratowski (1896-1980), światowej sławy uczony, był jednym z twórców Polskiej Szkoły Matematycznej, długoletnim profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, po wojnie organizatorem i dyrektorem Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. W ciągu kilku kadencji pełnił funkcję wiceprezesa PAN, a także wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Unii Matematycznej. Piastował najwyższe godności naukowe uczelni krajowych i zagranicznych. Ogłosił wiele prac naukowych, przede wszystkim z dziedziny topologii, a niektóre jego książki, tłumaczone także na języki obce, stały się powszechnie używanymi podręcznikami uniwersyteckimi. Profesor Kuratowski był nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń polskich matematyków.

Wspomnienia Kazimierza Kuratowskiego są bezpretensjonalną opowieścią o życiu tego wielkiego uczonego, o latach jego młodości i losach w czasie obu wojen światowych, o podróżach zagranicznych i kontaktach międzynarodowych.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: google