Nowe opowiadania guslarskie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Великий Гусляр
fantastyka
Bart D

Wspaniała wiadomość dla miłośników talentu K. Bułyczowa: Korneliusz Uładow powrócił i ma się całkiem nieźle, podobnie jak pozostali, znajomi i nieznajomi, mieszkańcy Wielkiego Guslaru. Nowe, nigdzie do tej pory niepublikowane opowiadania skrzą się humorem, kąsają ironią i promieniują ciepłą życzliwością. Przednia zabawa zaprawiona odrobiną nie zawsze najweselszej refleksji.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: własne

słoneczko | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Kolejny zbiór opowiadań.
Jak zwykle w przypadku opowiadań czytany pomiędzy innymi książkami.
Specyficzny humor Bułyczowa sprawia, że czasami trudno powstrzymać się od wybuchu śmiechu.
Plusy:
- humorystyczne pokazanie absurdów radzieckiej rzeczywistości (Polsce też można przypiąć podobną łatkę);
- zabawne pokazanie wad i przywar bohaterów (chyba wszyscy je mamy);
- czyta się lekko i przyjemnie, z „sentymentem” kto pamięta tamte realia;
- pokazanie zachowań ludzi w różnych sytuacjach, które i w dzisiejszych czasach się nie zmieniają;
- pełny relaks po stresującej pracy.
Minus - to powtarzające się dość często opowiadania z innych zbiorów, co mnie trochę denerwowało.
Ogółem ciekawy zbiór opowiadań, warty przeczytania przez miłośników tego typu literatury z przymrużeniem oka. Najlepsze to „Rozum zniewolony”, „Pieprzyk”.
Polecam w ramach relaksu.

lucas688 | 2018-05-05
Przeczytana: 04 maja 2018

Jeśli o mnie chodzi to krótkie teksty są bardzo fajne ale przy dwu ostatnich (tych dłuższych) nieco się zmęczyłem. Kir niewątpliwie był mistrzem krótkiej formy. Skondensowana treść z puentą i wieloma filozoficznymi myślami typu darmowego sera w pułapkach na myszy to jego środowisko naturalne. Nie twierdze że dłuższe teksty są złe czego najlepszym dowodem są "Rycerze na rozdrożach" ale to już inny świat do którego nas wielki Kir nie przyzwyczaił. Pozdrawiam

Glaca | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 września 2014

Kir Buczyłow jest mistrzem w swojej klasie.
Bezlitośnie rozprawia się z komunizmem oraz socjalistycznymi paradoksami. Robi to za pomocą świetnych porównań, ciekawych anegdot i ponadczasowych morałów. Wszystko napisane językiem prostym i przyjemnym dla odbiorcy.

Krzysztof Mroczko | 2014-09-27

Nowe nie tak dobre jak stare, ale i tak trzeba przeczytać. Bułyczow jak zawsze z ciętą ironią rozprawia się bezlitośnie z rzeczywistością. Nawet w słabszej formie pisał tak, że dla wielu poziom ten pozostanie na zawsze nieosiągalny.

Reachingxhigh | 2012-08-25
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Niechętnie sięgnęłam po fantastykę, a okładka i tytuł nie zachęcały zbytnio. A tu proszę ... rosyjski autor napisał przyjemną książkę, czyta się ją szybko, nie jest typu Lema, czego się obawiałam, pokazuje zabawnym okiem ludzi, ich wady i życie codzienne. Elementem fantastyki była tu Galaktyka z planetami, które zamieszkiwały różne rozumne stwory. Ciekawie Bułyczow opisywał inne planety, na każdą miał inny pomysł. Zdecydowanie sięgnę po kolejne przygody Udałowa i professora M. :)

Lucek | 2017-12-14
Przeczytana: 2017 rok

Ten zbiór jest bez rewelacji, za wyjątkiem "Rejonowych zawodów w domino" - tej ciężkiej groteski się łatwo nie zapomni. Ale generalnie chyba najsłabsza z wydanych w Polsce antologii guslarskich. Mocno rozczarowywuje powieść "Wielce szanowny mikrob" - space opera, w którą autor nawrzucał chyba wszystkie żarciki i wice, które mu do głowy przyszły, sensu to za wiele nie ma (choć miejscami, oczywiście, można się uśmiechnąć).

Joseheim | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Zbiór dowcipnych, absurdalnie uroczych i uszczypliwych opowiadań. Są one trochę nierówne, jak w każdym zbiorze, ale większość zdecydowanie trzyma poziom. Pod koniec są dwie dłuższe opowieści, z których jednej ("Światy równoległe") nie doczytałam, bo znudziła mnie w trakcie. Generalnie zresztą krótsze formy Bułyczowa przemawiają do mnie bardziej niż dłuższe. Tak czy owak - polecam.

Beata | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018