Młodzi końca wieku

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
Markiza88

Czy dzisiejsi dwudziestolatkowie są pełni optymizmu, doskonale wykształceni i żądni sukcesu? A czy 25- i 30-latkowie porobili kariery w biznesie albo mediach z przypadku, bo nagle nadarzyła się okazja? I jacy są "blokersi" – czyli ci, dla których słowo "kariera" nic nie znaczy? Pytania te po raz pierwszy zadał na początku roku Paweł Wujec na łamach "Gazety Wyborczej". Jego artykuł "Na Wyspie Skarbów" spowodował olbrzymi odzew – codziennie do redakcji przychodziło po kilkanaście listów – pochwał i polemik. Tekst Pawła Wujca rozpoczął serię "Młodzi końca wieku": "Gazeta Wyborcza" opublikowała siedemnaście artykułów pisanych przez młodych o młodych. Autorzy są najróżniejsi: naukowiec, pracownik banku, licealista z Piły, nauczyciel z po pegieerowskiej wsi, student z Morąga, a także paru dziennikarzy "Gazety". Uznaliśmy, że zebrane tworzą prawdziwy portret "młodych końca wieku". Portret, jakiego do tej pory nie było.

Ananke | 2012-11-26
Przeczytana: sierpień 2012

1. To świat i rzeczywistość się zmieniają a nie my.
2. W imię rywalizacji niszczy się kolegów. W imię rywalizacji traci się godność. W imię rywalizacji brudzą się ręce. Ja tak nie chcę.
3. W żadnym pokoleniu dwudziestolatkowi nie stali po przeciwnych stronach barykady tak blisko. Ta barykada jest szklana i z obu stron możemy przyglądać się sobie. Dopóki szkło nie pęknie, wszystko będzie cool.
4. U kresu wyboistej drogi, którą kroczy nasz dwudziestolatek stoją wrota nie raju, lecz wymarzonego jaguara.
5. Kto powiedział, że wolność musi być zawsze ambitna?