2586 kroków

Cykl: Światy Pilipiuka (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-702-7
Anakolut

Inne wydania

I znowu odliczamy 2586 kroków... Tylko tyle. I aż tyle. Opowiadanie po opowiadaniu. To już V wydanie antologii, w nowej okładce, bez Wędrowycza, za to ze znakiem firmowym Pilipiuka w postaci niepowtarzalnego humoru i zdumiewających pomysłów. Czternaście historii, z których wieje grozą i mrocznym nastrojem. Odliczmy więc 2586 kroków... I krok: To jedna z najlepszych polskich antologii. Bardzo...

I krok: To jedna z najlepszych polskich antologii. Bardzo dobrze, lekko napisana, pełna świetnych pomysłów, ciekawa i świeża. Obowiązkowa rzecz na każdej półce. (Tomasz Kleta, Avatarae)

II krok: 14 opowiadań zebranych w 1 książce to 13 różnych bohaterów, 14 niesamowitych historii, 14świetnych pomysłów i kilka godzin ciekawej lektury. (Piotr 'Szarik' Iwanicki, Playback)

III krok: Najlepsze ze zbioru - tytułowe 2586 kroków i Wieczorne dzwony — to najdojrzalsze i najlepiej dopracowane opowiadania grozy, urzekające mrocznym nastrojem, bazującym na lęku przed chorobą, godne porównań do klimatów twórczości E. A. Poe. (Małgorzata Koczańska, Fahrenheit)

Dalej liczcie już sami...

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/2586-krokow/692

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/2586-krokow/692

onika | 2014-02-17
Przeczytana: luty 2014

Zaczarował i oczarował mnie pan Pilipiuk tym zbiorem opowiadań. A ponieważ ostatnio miałam dużo pracy, to każdą wolną chwilę kradłam na czytanie tych zaskakujących historii. I w zasadzie wszystkie mi się podobały...no może oprócz "Wiedźmy Moniki", bo jednak póki co nie przemawia do mnie pan Pilipiuk w wydaniu ckliwo-sentymentalnym. Choć nie mogę powiedzieć, żeby to opowiadanie w ogóle mi się nie podobało. Raczej było pewnym dysonansem w harmonijnej całości.

Opowiadania "W moim domu straszy" i "Bardzo obcy kapitał" doprowadziły mnie do łez. Już dawno tak bardzo się nie śmiałam, a uwielbiam tego typu absurdy.

Pawła Skórzewskiego, bohatera "2586 kroków" i "Wieczornych dzwonów", chętnie poznałabym bliżej. Zaskoczyło mnie także przedstawienie Rasputina w "Griszce". Za te alternatywne wersje historii i scenariusze "co by było, gdyby..." cenię tego autora najbardziej.

Myślę, że opowiadania są bardzo dobrym wstępem do zawarcia bliższej znajomości z pisarzem i jego twórczością. A...

Książkowa-Fantazja | 2013-01-31
Przeczytana: 23 stycznia 2013

"2586 kroków" jest zbiorem czternastu opowiadań napisanych przez znanego, w świecie fantastyki Andrzeja Pilipiuka. Autor zasłynął m.in. cyklem opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza.

Aby Wam nieco drodzy czytelnicy zarysować zbiór tych opowiadań, to pokrótce postaram się Wam je opisać.

"2586 kroków"

W pierwszym opowiadaniu "2586 kroków" przenosimy się do mroźnej Norwegii, gdzie poznajemy doktora z Polski - Pawła Skórzewskiego. Przybywa do Bergen, aby wesprzeć kolegów - lekarzy, w identyfikacji nieznanej dotąd choroby wraz z jej objawami. Ciekawym pomysłem było liczenie kroków, które z każdego miejsca i w każdą stronę wyraźnie pokazywały 2586 kroków. A jak poradzi sobie doktor z nowymi przypadkami choroby, to już pozostawiam dla zainteresowanych.

"Samolot do dalekiego kraju"

Drugie opowiadanie "Samolot do dalekiego kraju" przedstawia historię, młodego chłopaka, który pracuje na lotnisku w sklepie z pamiątkami. Jego życie toczy się dzień za dniem, do czasu, gdy poznaje starca....

annaroza | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 marca 2017

Doskonałe. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Pilipiuka było bardzo udane. Opowiadania są świetne, niezwykłe i napisane stylem, który przypadł mi do gustu. Szeroka gama tematów sprawia, że książka nie jest nużąca bo każda kolejna nowelka jest inna od poprzedniej. Ta książka tylko "zaostrzyła mój apetyt" na kolejne tomy tego autora. Jestem szczególnie ciekawa serii o Jakubie Wędrowyczu.

| 2014-03-29
Przeczytana: 29 marca 2014

W tym zbiorze opowiadań Andrzej Pilipiuk jest bardzo aktywny. Tematyka od Sasa do Lasa. Mamy tu walkę z epidemiami i dobrego znajomego Pawła Skórzewskiego, obśmiewanie wampirów, polskie imperium w alternatywnej rzeczywistości, autor szukał kosmitów i stworzył konioludzi, palił wiedźmę na stosie i gonił za Rasputinem. Wybór tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. Rozrywka w czystej postaci :-)

Grażyna | 2010-02-06

Kilkanaście opowiadań grozy, troszeczkę mnie zaskoczyły pierwsze, następne juz bardziej przewidywalne. Czytałam raz, ale jeszcze wrócę do tej książki. Polecam.

Krzysztof | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Ostatnie moje podejście do Pilipiuka i jego światów. Autor już trzeci raz pokazał mi, że poza Wędrowyczem nie radzi sobie kompletnie, aczkolwiek ten zbiorek, o wiele za długi, nie jest taki najgorszy, ale to rzecz dla prawdziwych fanów autora do których się nie zaliczam.

Ach, świetna książka, naprawdę dobre opowiadania. Nie sądziłam, że mnie tak pozytywnie zaskoczy. Polecam przeczytać ;)

więcej moich tekstów na: miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

Przeczytałam dotąd już 16 książek Andrzeja Pilipiuka, ale to dopiero drugi jego zbiór opowiadań. Spodziewałam się... nudy? No dobra, nie nudy, ale wszystkiego innego niż otrzymałam. A więc słuchajcie... (okej: czytajcie...)

2586 kroków (7/10)
Opis się tyczy również Wieczornych dzwonów. Właściwie nic nadzwyczajnego, tym bardziej nie strasznego, ale bardzo mi się podobało. Nadnaturalne przyczyny chorób... Lubię to.

Samolot z dalekiego kraju (5/10)
Mocno przeciętne, niczym się niewyróżniające.

Wieczorne dzwony
patrz: 2586 kroków

Parszywe czasy (8/10)
Krótkie, ale treściwe. Iście Pilipiukowe. Dobry cyrograf nie jest zły...

Szansa (4/10)
Słabe. Kilka dni po lekturze, przy okazji tejże recenzji, nie mogłam sobie przypomnieć, o co w tym chodziło. Ale plus za pomysły dziadka na dobre rozróby :D

Mars 1899 (5/10)
Byłoby ciekawe, ale mocno przegadane. Ale podziemny handel książkami ciekawie pomyślany :)

W moim bloku...

Kolejny zbiór opowiadań pana Pilipiuka , chyba lepszy od tych które czytałam dotychczas , chociaż nadal nie jest to jakieś super arcydzieło . Ale w stosunku do ostatniego zbioru który czytałam , zmieniły mi się proporcje . Większość opowiadań mi się podobała , a nawet niektóre mnie zaskoczyły , a jedno nawet rozbawiło , więc chyba jest nieźle . Bardzo ciekawa i mimo sielankowego obrazka rodzinnego , groźna jest też okładka .'' Spotkałam '' też w jednym z opowiadań , starego dobrego znajomego którym swego czasu bardzo się interesowałam , mianowicie Grigorija Jefimowicza Rasputina . Który był dość wyjątkowym człowiekiem . Cóż , nie porzucam tego autora i pewnie jeszcze nie raz poczytam sobie jego opowieści .

ryszpak | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Pierwszy zbiór opowiadań Pilipiuka - bez Jakuba Wędrowycza - jaki przeczytałem. I jestem mile zaskoczony. Opowiadania trzymają dobry poziom, są różnorodne, cóż więcej chcieć do szczęścia od książki.