Johnny Depp. A Kind of Illusion

2007-04-01
1-905287-29-1
johnny depp biografia

"Za maską sławy"

"Któż z nas nie słyszał o Johnny'm Deppie - aktorze znanym głównie z ekscentrycznych ról, współpracy z Timem Burtonem, Terrym Gilliamem, Gorem Verbinskim oraz studiem Disneya? Depp to jeden z moich ulubionych artystów, od czasu, kiedy skończyłam jakieś sześć lat i przez przypadek natrafiłam w telewizji na "Edwarda Nożycorękiego", w którym to wcielił się w głównego bohatera. Nic więc dziwnego, że gdy tylko wypatrzyłam jego biografię, zapragnęłam się z nią zapoznać. Zwłaszcza, że jej opis obiecywał wyczerpujące źródło informacji o karierze oraz życiu prywatnym Johnny'ego, a moja dotychczasowa wiedza o tej drugiej sferze jego działań wydawała mi się bardzo ogólnikowa. Miałam nadzieję, że "Johnny Depp. To tylko iluzja" pomoże mi uzupełnić tę lukę wieloma mało znanymi faktami na temat poczynań gwiazdy spoza świata filmu, fleszy i kreowanych przez niej postaci. Co zastałam? Czy publikacja Denisa Meikle'a spełniła moje oczekiwania i przedstawiła nieznane mi wcześniej historie związane z celebrytą?

"Johnny Depp. To tylko iluzja" to obszerna biografia Johnny'ego Deppa. Denis Meikle podjął się opisania historii jego życia od czasu narodzin w 1963 r., licznych rodzinnych przeprowadzek oraz środowiska, w którym się wychował do 2011 r., czyli czasu tuż sprzed ukazania się publikacji. Przedstawił jego drogę przez świat filmu, począwszy od dość przypadkowej roli w "Koszmarze z ulicy Wiązów", przez największe komercyjne hity, w jakich wziął udział, aż do "Alicji w krainie czarów" oraz "Rango". Omówił zarówno muzyczne i literackie zainteresowania Deppa, jak i jego relacje z innymi artystami, prasą, romanse, zachowanie na planie filmowym, największe skandale, których stał się udziałem, problemy związane z nałogami i buntowniczym trybem życia, poglądy związane z zawodem aktora, wartości, jakimi kieruje się w życiu prywatnym oraz zawodowym. Przytoczył reakcje widzów i krytyków na poszczególne produkcje, w których wystąpił, dokonał analizy i interpretacji jego gry aktorskiej oraz streścił fabuły niemalże wszystkich filmów, w których grał. Opisał atmosferę, jaka panowała na poszczególnych planach zdjęciowych, ciekawostki dotyczące wymogów poszczególnych reżyserów i ich współpracy z Deppem. Czym chciał się zajmować Johnny zanim został aktorem? Z jakimi twórcami udało mu się zaprzyjaźnić? Jeżeli szukasz kompendium wiedzy o artystycznych dokonaniach Johnny'ego Deppa, jego życiu i sposobie bycia - sięgnij po książkę Denisa Meikle'a.

Autor skupił się bardziej na zawodowych dokonaniach artysty, niż na jego życiu osobistym. Szczegółowo streścił dzieła, w których wziął udział, zamieścił wiele spoilerów, mogących irytować osoby niezapoznane z jakimś jego filmem. Stworzył swoje własne, wyjątkowo subiektywne, nieraz nacechowane emocjonalnie, bardzo krytyczne opinie na ich temat. Nie ukrywam, że moim zdaniem po prostu przesadził. Informacje o prywatnym "ja" Deppa zgromadził głównie z prasy, dość łatwo dostępnych użytkownikom internetu źródeł. Dlatego zdecydowana większość faktów z życia celebryty nie stanowiła dla mnie żadnego zaskoczenia. Omówił konteksty kulturowe, w jakich obracały się poszczególne produkcje, sytuację polityczną i socjologiczną ich czasów oraz inne aspekty, które rzutowały na ówczesne reakcje widzów oraz krytyków. Ukazał powiązania pomiędzy nimi, a innymi obrazami, literackimi pierwowzorami oraz inspiracjami ich twórców. Wspomniał o scenarzystach, reżyserach, pisarzach i odtwórcach, którzy wywarli ogromny wpływ na grę aktorską Johnny'ego. Ciekawym, dodatkowym elementem publikacji Meikle'a są nawiązania do ważnych w historii kina dzieł oraz tyczące się ich ciekawostki.

Publikacja została podzielona na rozdziały skupiające się na poszczególnych etapach życia i kariery Johnny'ego Deppa, wprowadzenie, bibliografię, spis fotografii oraz indeks. Zawiera również spis treści, dzięki któremu czytelnik może bez problemu powrócić do najbardziej interesujących go kwestii, dwie wkładki z pięknymi, kolorowymi zdjęciami z planów zdjęciowych i premier filmów. Denis Meikle używa prostego języka, a całość omawia w wyjątkowy szczegółowy i interesujący sposób, przywołując przy okazji liczne cytaty ze scenariuszy, książek, wywiadów. Przywiązuje bardzo dużą wagę do postaci granych przez Johnny'ego i jego wkładu we wszelkie dziedziny szeroko pojętej sztuki. Nawiązuje do rodziny i znajomych artysty, ale informacje o nich stanowią raczej niewielką część tej pozycji, zdają się nie mieć dla Meikle'a większego znaczenia. Dlatego odbiorcy szukający rzetelnego źródła wiedzy o mniej słynnych wydarzeniach z życia Deppa, skandalach i nieznanych szerszemu gronu odbiorców faktach mogą nie być usatysfakcjonowani.

"Johnny Depp. To tylko iluzja" to świetne, intrygujące, szczegółowe źródło informacji o artystycznych dokonaniach Johnny'ego Deppa, rozwoju jego kariery oraz powiązanych z nim twórców i filmów, ze szczyptą odwołań do wydarzeń w jego życiu prywatnym. Jako miłośniczka aktora znałam większość przytoczonych w biografii autorstwa Denisa Meikle'a faktów, ale czas spędzony z tą pozycją będę wspominać całkiem miło.

(...)"

CAŁA RECENZJA NA:

"Za maską sławy"

Książka ta przybliża życie Deppa, oraz ludzi, którzy go otaczali (chociaż w mniejszym stopniu niż jego). Mojej opinii nie zaznaczam jako SPOILERU, bo nie wiem jakie spoilery mogą być w biografii, a uważam, że część tego będzie dobrym ostrzeżeniem dla planujących przeczytać to "dzieło".
Czytając ją miałam wrażenie, że autor nie za bardzo lubi swoją pracę, albo po prostu bardzo nienawidzi ludzi z branży filmowej (a już szczególnie tych odnoszących sukcesy). Opisuje on szczegółowo historię życia Deppa, historię produkcji w których wziął udział, jego inwestycji, zakupu nieruchomości, związków - nie można się przyczepić, jakoby coś pominął. Jednocześnie wtrąca on historie życia ludzi, z którymi Depp pracował (miło jest znać kontekst powstania filmu, ale czy naprawdę każda osoba biorąca udział w produkcji musi być przybliżona szczegółowo?),kumplował się i był w związkach.
Do większości filmów (zwłaszcza tych do 2007 roku) dodaje szerokie opinie krytyków, ich dzieje post-produkcyjne, sukcesy i porażki. Autor, który powinien być bezstronny (może mi się tylko wydaje?),umieszcza jednak wszędzie swoje kąśliwe uwagi (strzelam w naleciałości po karierze dziennikarskiej). Film był marny, nie taki, nie śmaki. Zbyt komercyjny, przereklamowany a sukces to mu przyniosło odpowiednie ułożenie Wenus i Jowisza.
Jeśli nie obejrzeliście jakiegoś filmu Deppa i szukacie w tej książce opinii o nim - nie róbcie tego. Autorowi nie podobali się nawet Piraci z Karaibów i Alicja w Krainie Czarów. Marzyciela uznał za "niewzruszającego". Serio, lepiej najpierw obejrzeć film, a później najwyżej zgodzić się z opinią autora, niż pozwolić, żeby zepsuł nam widowisko.
No i każdy opis fabuły zawiera dokładne streszczenie zakończenia - spoilers allert. Bo dlaczego nie zabrać komuś całej przyjemności z oglądania filmu?
Z jednej strony to bardzo rzetelna biografia - jak szukacie jakiejś informacji o Deppie to zapewne ją tu znajdziecie. Z drugiej - może skutecznie obrzydzić Deppa i jego filmy.
Aha! I w jednym zdaniu był błąd - mianowicie, od kiedy to DiCaprio zdobył jakiegokolwiek Oscara? Przegapiłam coś? (131 strona, jak ktoś nie wierzy w pomyłkę).

Bardzo przepraszam za tak kąśliwą opinię, ale ta książka była drogą przez mękę.

Bardzo szybko przeczytana, ujawnia ciekawe historie o których nie wiedziałam, ale co najbardziej mi się podobało, to wpasowywanie wydarzeń z życia Johnnego w tło jakim były jego własne odczucia i dylematy, a także tło wydarzeń politycznych, historycznych (jak kto woli ;P) i otoczenia w jakim się znajdował. Żałuję jedynie, że nie obejmuje ona tych już najnowszych produkcji w jakich aktor zagrał, ponieważ myślę że byłaby to równie interesująca lektura :)

Nie ukrywajmy.
Posiadam tę książkę, bo są zdjęęęęciiaaaa!!! Chociaż mało, niestety.
Za biografiami jako takimi nie przepadam, ta również średnio przypadła mi do gustu. Pamiętam z niej tylko krytyczne uwagi a propos kolejnych filmów i ról. Po przeczytaniu całości przeszła mi przez głowę taka mglista myśl: kurczę, z Johnnego to chyba jednak nie jest najlepszy aktor. Albo ja mam taki wypaczony gust. Nie traktujcie więc moich opinii na serio :)
Sama w sobie na pewno napisana sprawnie, czytanie suchych faktów nie męczyło, a autor dosyć obiektywnie starał się przedstawić recenzje kolejnych pozycji w dorobku Deppa.

Nie ukrywajmy.
Posiadam tę książkę, bo są zdjęęęęciiaaaa!!! Chociaż mało, niestety.

Spod bardzo sprawnego pióra Denisa Meikle wyszła biografia jednej z najciekawszych, najbardziej popularnych i elektryzujących postaci współczesnego kina Johnny’ego Deppa. Jednej z niekwestionowanych ikon kultury masowej, zdecydowanie wyróżniającej się, niebanalnej, obdarzonej dużą oryginalnością i dystansem do samego siebie. Reżyser, muzyk ale przede wszystkim znakomity odtwórca (trzy nominacje do Oscara) kultowych już dziś ról telewizyjnych i filmowych, granych zarówno w wielkich komercyjnych superprodukcjach jak i w tzw. kinie niezależnym ( Piraci z Karaibów, Edward Nożycoręki, Co gryzie Gilberta Grapea, Truposz, Odważny i wiele innych). Autor w niezwykle ciekawy i interesujący czytelnika sposób przedstawia nam jego życiową i zawodowa drogę, od lat najmłodszych, poprzez burzliwe i trudne lata młodzieńcze, aż po pierwsze kroki na wielkim ekranie (odkrycie drzemiącego w nim talentu przez znanego reżysera Wesa Cravena) i kolejne etapy wspinania się na aktorskie wyżyny. Ukazuje słodko –gorzki smak sławy która w połączeniu ogromną rozpoznawalnością, uznaniem krytyków i uwielbieniem milionów fanów (a zwłaszcza fanek) spowodowały iż stał się łakomym kaskiem dla rozmaitych mediów (często tych brukowych) szeroko komentujących jego role i życie osobiste. Zwłaszcza w kontekście związków z pięknymi i znanymi kobietami: Winioną Ryder, Vennessą Paradis i Kete Moss. Nie stara się przy tym kryć, tuszować, czy lukrować te nie zawsze chwalebne i godne naśladowania postępki swojego bohatera: konflikty z prawem, narkotyki, pijackie burdy, demolowanie hotelowych pokoi, pobicie paparazzi itp. Wszystko to zgrabnie wplecione w tło ówczesnej sytuacji politycznej, społecznej, trwających i rodzących się konfliktów zbrojnych oraz pogłębiającego się (w takim czy innym stopniu wpływającego na niemal wszystko) światowego kryzysu ekonomicznego.

Główną osią publikacji Denisa Meikle pozostaje jednak ( i to podoba mi się najbardziej) dorobek artystyczny tego aktora ukazany na różnych płaszczyznach i na przestrzeni lat, wśród rodzących się nurtów i trendów współczesnego kina. Znajdziemy tu wiele streszczeń filmów z jego udziałem, zdjąć, anegdot i ciekawostek z planu filmowego, wypowiedzi współpracujących z nim aktorów, reżyserów, scenarzystów i ludzi związanych z tym przemysłem, cytatów z książek i kolorowych czasopism.

Wszystko składa się na obraz aktora który nadal niezmiennie przyciąga uwagę fanów kina na całym świecie, gromadząc przed ekranami miliony widzów.
A ile jest prawdy w jego życiu a ile iluzji oceńcie sami…

Książka taka sobie, na dodatek autor zdołał pojechać po wszystkich lubianych przeze mnie powieściach, filmach i pisarzach, po jakich tylko mógł pojechać równocześnie niemiłosiernie wychwalając "Piratów z Karaibów"...Zirytował mnie tym, stąd może nie do końca obiektywna ocena.

Oficjlana recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/1917/list-do-johnny-ego-d...

***http://ksiazkowka.blogspot.com/2013/03/johnny-depp-to-tylko-iluzja-denis-meikle.html***

Trudno oceniać biografię która jest czyimś życiem.
Już od kilku lat jestem ogromną fanką Johnego. W biografii tej Denis Meikle śledzi w kolejności mniej więcej chronologicznie życie i karierę Deppa.

Trudno oceniać biografię która jest czyimś życiem.

Biografia bardzo nieudana.

Biografia bardzo nieudana.