Życie Pi

Pi, tygrys, podróż, ocean
typ
papier
Oceansoul
7,17 (2882 ocen i 241 opinii)

Opis książki

Międzynarodowy bestseller, laureat Nagrody Bookera 2002 Nie przegap! Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy!!! Zebra ze złamaną nogą, orangutan z Borneo, ważący czterysta pięćdziesiąt funtów tygrys bengalski i szesnastoletni Pi Patel - wyznawca hinduizmu, chrześcijaństwa, a także islamu - wychodzą cało z katastrofy statku płynącego z Indii do Kanady. Co naprawdę wydarzyło się w szalupie...

Międzynarodowy bestseller, laureat Nagrody Bookera 2002
Nie przegap! Ponad 1 000 000 sprzedanych egzemplarzy!!!

Co naprawdę wydarzyło się w szalupie dryfującej gdzieś po Pacyfiku?
W czym tkwi tajemnica przetrwania? Jak odkryć zdolności pozwalające stawić czoło sytuacjom bez wyjścia?

Życie Pi jest książką, która przypomina, czym jest „zwykła, głupia żądza życia”, wiara we własne możliwości i radość... czytania.
W Życiu Pi nie wszystko da się racjonalnie wytłumaczyć i nie wszystko też uda się zrozumieć - kto powiedział, że powieść musi mieć tylko jedno zakończenie?

źródło opisu: Znak, 2008

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Mikael95 | 2013-12-08
Przeczytana: grudzień 2013

Niesamowita książka, niezwykle wciągająca, choć większość wydarzeń rozgrywa się na szalupie ratunkowej, co mogłoby wskazywać, że fabuła będzie statyczna (a wcale tak nie jest).

Jest coś magicznego w tym tytule, nie można o nim zapomnieć po przeczytaniu. Duża zasługa w tym niezwykłej historii, stylu pisarza, przekonującej narracji pierwszoosobowej i zakończenia, które można odczytywać w różny sposób.

Do przeczytania zachęcił mnie film, a właściwie intrygujące plakaty reklamujące ten film, bo samego filmu jeszcze nie oglądałem (postanowiłem na początku przeczytać książkę, a później dopiero zobaczyć film). Nie żałuję tego wyboru, szczerze polecam przeczytanie "Życia Pi" każdemu, warto zapoznać się z tym tytułem, mnóstwo refleksji na temat życia, religii a także bądź co bądź zwierząt. Film jeszcze nie wiem, jaki jest, ale w najbliższym czasie zamierzam się z nim zapoznać.

teri | 2014-04-02
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Niesamowita,wspaniala historia,w ktora chce i nie chce sie wierzyc.Sa dwie wersje,ze zwierzetami i bez zwierzat.Zdecydowanie,wole ta ze zwierzetami.Robinson Crusoe przy niej,to pestka...Niewiarygodna,a jednak....i ta wyspa...Polecam!!!Incredibile storia della vita di Pi....

Grażyna | 2013-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Dla mnie to przede wszystkim powieść o sile umysłu i woli przetrwania po dramatycznych przeżyciach.
Jednocześnie, mimo drastyczności książki, pozostaje ona magiczną i tajemniczą z wplątanymi elementami humoru.
Doskonale trzyma w napięciu, a kończy się bardzo zaskakująco.
Tym razem do przeczytania zachęciły mnie zwiastuny filmu, który mam nadzieję, obejrzę z równą przyjemnością, jak przeczytałam książkę.

"Trzeba brać życie takim, jakie jest, i zrobić z niego najlepszy użytek".

Kaliber48 | 2013-03-30

Przeczytałem i krzyczę: ZACHWYT! Książka dynamiczna, wciągająca i poruszająca. Zaskakująca wiedzą Autora z etologii i psychologii zwierząt, a w szczególności o ich zachowaniach w warunkach ekstremalnych i to w dodatku w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. A ten opis walki człowieka o przetrwanie - nie do powtórzenia! Piękna baśń! Baśń o o tułaczce po oceanie, o wytrwałości i przyjaźni jednak(!), człowieka i tygrysa! Baśń piękna nierzeczywistością i nierealnością. Baśń z elementami psychologii, etyki i filozofii. Super! Książka koniecznie do przeczytania! I chyba raczej dla „dużych chłopców” takich jak ja! „Dużym dziewczynkom” książka raczej nie będzie się podobała.

Oglądałem film Anga Lee zrealizowany na podstawie książki Yanna Martela. Porażka! Monumentalistyczny Kicz. Kicz kiczem pogania! Liczne „Oskary”! Za co? Za kolorowe pocztówki z zachodem słońca, za wodę, która na filmie jest bardziej przezroczysta od przezroczystości, za niezliczone stada surykatek, za świecące meduzy...

Jenny_89 | 2010-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2010

Interesująca, zaskakująca i przewrotna. Całkowicie zatraciłam się w tej fikcji literackiej i byłam skłonna uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. A szkoda, ponieważ opowieść z tygrysem jest o wiele ciekawsza niż zakończenie, które podaje nam autor pod koniec powieści. Moim zdaniem nie należy jej odczytywać dosłownie. Polecam... chociaż wydaje mi się, że nie każdemu przypadłaby ona do gustu. Opisy podróży po oceanie mogą zanudzić. Mnie natomiast właśnie te fragmenty najbardziej wciągnęły.

Catalina | 2011-06-23
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 08 czerwca 2011

„Życie Pi” jest trzecią powieścią urodzonego w Hiszpanii, kanadyjskiego pisarza i podróżnika Yanna Martela. Nagroda Bookera i 51 miejsce na liście „Książek, które trzeba przeczytać” (czy jakkolwiek się ta lista nazywa) stacji BBC – oto powody, dla których zdecydowałam się zapoznać z tą lekturą. Ponadto opis z tyłu okładki wydawał się być wyjątkowo intrygujący: człowiek i tygrys bengalski, uwięzieni na jednej szalupie, na środku Oceanu Spokojnego, zmuszeni do wspólnej egzystencji przez długie 7 miesięcy. Oryginalne, myślałam. Wciągające, miałam nadzieję. Kolejnym czynnikiem, który w znacznym stopniu wpłynął na to, że postanowiłam tak szybko przeczytać tę powieść (mam to do siebie, że czasami między powziętym przeze mnie postanowieniem, by przeczytać jakąś książkę, a jego realizacją, mijają miesiące, a nawet lata), był fakt, że przypadkowo znalazłam ją w szkolnej bibliotece. Stwierdziłam wtedy, że skoro już jakimś cudem znalazłam się w tym dziwacznym, przykrym, wypełnionym po brzegi...

Wojciech | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Opiniując negatywnie „Ja” Martela, obiecałem, ze przeczytam „Życie Pi”, no i udało mnie się je zdobyć i obietnicę spełnić. Niestety, sześć lat różnicy w datach publikacji książek nie przyniosło nic dobrego. Przede wszystkim trzeba ustalić kryteria oceny tej książki. Jeśli to opowieść dla dzieci i młodzieży, to na plus można zaliczyć barwną przygodowość, a na minus wypaczanie religii; jeśli natomiast ma to być dla dorosłych, a o tym wydaje się wskazywać nagroda „The Booker Prize”, to mamy do czynienia z bzdurną niewiarygodną opowiastką o pływaniu z tygrysem w łodzi oraz z całkowitą ignorancją w teologii i filozofii, no i klepaniem żenujących bzdur w tej materii. Zauważmy, że autor, synek kanadyjskich dyplomatów do nauki się nie garnąl i poprzestał na uczęszczaniu na prowincjonalny uniwersytet w Peterborough /odpowiednik uczelni w Pułtusku/ .
Wątek ...

Kaliwoda | 2014-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2014

" Jeśli zrobisz tylko dwa kroki w stronę Boga, Bóg natychmiast przybiegnie do ciebie. "

Intrygująca książka. Jest ona o wielkiej nadziei, wierze, woli życia i sile. Prosta, przemyślana fabuła. Początek był jednak trochę monotonny, lecz z przewracaniem dalszych stron wydawała się ciekawsza. Koniec mnie zachwycił. Daje do myślenia. Autor musiał się napracować przy tej książce, było jednak trochę fachowych wyrażeń, których czasem się nie rozumie. Lektura szkolna jednak może być ciekawa :)
Polecam.

allison | 2013-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 04 marca 2013

Przyznam, że przekonałam się do tej książki dopiero po przeczytaniu około stu stron. W pierwszej części nie podobały mi się nieco łopatologiczne rozważania religijne, chociaż pomysł bohatera, by wyznawać jednocześnie trzy religie uznać trzeba za ciekawy.

Największe wrażenie zrobiły na mnie części opisujące walkę chłopca o przetrwanie. I zakończenie - zaskakujące, niejednoznaczne, dające wiele do myślenia.
Autor połączył tu elementy realizmu, a nawet naturalizmu, i fantastyki, powagi i rozbrajającego humoru. Sprawiło to, że lektura nabrała tempa i emocji.

Niezapomniane okazały się fragmenty przedstawiające świat zwierząt - pełne ciekawostek dotyczących ich codziennego życia, typowych i nietypowych zachowań, relacji z człowiekiem. Opisy te pełne są głębokiego humanizmu i doskonale łączą humorystyczne obserwacje z szacunkiem dla przyrody.
Jestem ciekawa, czy tak samo odbiorę film, który zamierzam dziś obejrzeć.

Książka, która miała mnie uwieść i poruszyć najmniejszą cząstkę w moje duszy. Tymczasem wynudziłam się przy niej jak mops. Jedyna rzecz, która mi się tu podobała, to opis zachowań zwierząt, niektóre porównane do tych ludzkich. A reszta? Te poszukiwania wiary i próba wyznawania ich wszystkich wydawała mi się śmieszna, a już część właściwa, czyli znalezienie się w sytuacji Noego... Jakoś nie mam ochoty na szczegółowe opisywanie tego.
'Życie Pi' nie jest a książką, do której wrócę w przyszłości. Nie mam ochoty na zabawę w interpretację.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku