Symbolizm na nowo przemyślany

Wydawnictwo: Nomos
antropologia, symbolizm, symbole, kultura,
popularnonaukowa
Revenga

Sperber wpisuje się w tendencje rozwojowe antropologii w ostatnich dziesięcioleciach. Tak jak wielu badaczy reprezentujących odmienne od niego orientacje teoretyczne, stara się pokazać interakcyjny, żywiołowy, przygodny, kontekstowy, twórczy i podmiotowy (uwzględniający rolę aktorów społecznych) charakter procesów kulturowych, a co za tym idzie, kultury. (...) Należy żywić nadzieję, że niniejsze tłumaczenie Symbolizmu przemyślanego na nowo stanowić będzie istotny krok w poszerzeniu horyzontów badawczych i wyjściu poza dominujący interpretywizm. Połączenie refleksji nad kulturą i naturą, tym co dziedziczone biologicznie i zdobywane kulturowo, jest marzeniem wielu, a udziałem nielicznych. Myślę, że warto się przyjrzeć temu, co otwierają przed nami nauki kognitywne, zwłaszcza ich wersja oferowana przez Dana Sperbera, uczonego francuskiego o światowej sławie, którego ojciec, znany pisarz, pochodził z... Galicji, a matka z niedalekiej Łotwy.

Fragment wstępu Michała Buchowskiego

źródło opisu: Nomos, 2008