Byłam tylko pionkiem na szachownicy. Wspomnienia z lat 1886-1924

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
faworka

Święta Urszula postanowiła opisać sporą część swojego bogatego w wydarzenia życia, aby ukazać, jak Pan Bóg kierował jej życiem i jak posługując się jej osobą, doprowadził do powstania w Kościele nowej wspólnoty zakonnej: Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Czytając jej wspomnienia, towarzyszymy Autorce od chwili jej wstąpienia do klasztoru urszulanek w Krakowie w 1886 roku, w czasie pobytu w Rosji i części Finlandii znajdującej się pod wpływami rosyjskimi (1907-1914) oraz na Półwyspie Skandynawskim (1914-1920). Pisała z nieodległej perspektywy, w 1924 roku, już w wolnej w Polsce, jako przełożona generalna dynamicznie rozwijającego się zgromadzenia, którego założenia nie planowała. Święta Urszula Ledóchowska żyła z pasją i podobnie pisała. Czytelnik otrzymuje więc szeroką panoramę różnych środowisk, zwłaszcza rosyjskich, skandynawskich i polskiej emigracji.

źródło opisu: Edycja świętego Pawła, 2007

źródło okładki: wydawnictwo Edycja świętego Pawła

Miśka | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Niezwykła kobieta, mająca niesamowite życie. Hrabina, święta, dająca siebie innym bez wytchnienia. Założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Obracała się wśród biednych ( głównie dzieci) oraz wśród możnych tego świata (polityków, pisarzy, arytokracji, papieży). Skromna i bardzo pracowita, odważna w głoszeniu swojego zdania i dbaniu o "swoje" siostry. Los rzucał ją przez wiele państw Europy, a ona w każdym miejscu stawała na wysokości zadania, tworząc wspaniałe dzieła i oddając swe serce innym.
Może trochą chaotyczne to, co napisałam, ale mam jeszcze mętlik w głowie po lekturze, a nie chcę tego zostawiać na "wieczne nigdy" :)

fianiebieska | 2017-05-31
Przeczytana: 24 maja 2017

Nigdy bym nie przypuszczała, że w na pewnym etapie mojego życia, będę czytać takie książki z prawdziwym zainteresowaniem, tak jak się czyta najlepsze powieści. Zawsze lubiłam czytać książki historyczne, więc może to mnie tłumaczy ;)
Z postacią Urszuli Ledóchowskiej po raz pierwszy spotkałam się czytając "Świętych codziennego użytku" Hołowni i od razu coś zaiskrzyło między nami. Zaczęłam czytać o niej w Internecie, ale ciągle mi było mało, zakupiłam więc jej wspomnienia i listy i te, pochłonęły mnie całkowicie. Przez kilka dni oglądałam świat jej oczami i było to wspaniałe doświadczenie. Polecam bliższą znajomość z tą przemiłą świętą :)

francuzanka | 2017-02-12
Przeczytana: 06 lutego 2017