historyczna
agacia1610

"Maczuga" jest w rzeczywistości wzniesieniem siodłowym, które swym kształtem przypomina znaną w Europie jeszcze do XVII wieku broń chłopską. Zarówno w swej części południowej, jak i północnej ma ona jednakową wysokość 262 metry ponad poziom morza. Górując nad otoczeniem, była znakomitym miejscem do uporczywej obrony. Stąd można było nie tylko obserwować wszystkie ruchy wojsk nieprzyjaciela na dalekim przedpolu i na podejściach, ale także, co ważniejsze, skutecznie niszczyć ogniem z dział i broni maszynowej oddziały niemieckie, dezorganizować ich szyk i zmuszać do odwrotu.
Hermetyczne zamknięcie i utrzymanie worka Falaise na odcinku pomiędzy Trun i Chambois zależało nie tylko od jak najszybszego opanowania Chambois, ale w równym stopniu od zajęcia właśnie "Maczugi", należącej do masywu wzgórz Mont Ormel,przez które wiodły także linie komunikacyjne dywizji niemieckich, cofających się z zachodu na Coudehard, Vimoutiers i dalej na wschód, do Sekwany. (fragment książki)
Działania 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka w bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 roku.

źródło opisu: Od autora

źródło okładki: skan z oryginału

MrWolf | 2015-05-19
Chrisstofferr | 2015-01-06