Utonięcie Rose

Drowning Rose
9788377582077
literatura kobieca
literatura piękna

Główna bohaterka i narratorka, czterdziestojednoletnia Eliza, londyńska konserwatorka ceramiki od dwudziestu pięciu lat żyje cieniem własnego życia i przeprasza, że żyje... Choć lubi swoją pracę, nie chce pamiętać, że kiedyś chciała być wielką artystką. Pewnego dnia odbiera telefon od wuja Iana, który przed dwudziestu pięciu laty zerwał z nią wszelkie stosunki. Wtedy bowiem córka Iana, rówieśnica i przyjaciółka Elizy, szesnastoletnia Rose utonęła w jeziorze po zabawie w elitarnej szkole z internatem. I Eliza, i wuj Ian przez te wszystkie lata żyli w przeświadczeniu, że to ona jest winna śmierci Rose, gdyż uciekła i zostawiła ją samą w nocy nad jeziorem. I oto nagle wuj Ian postanowił przed śmiercią wybaczyć Elizie, a nawet obdarzyć ją znaczną sumą pieniędzy... Czy jednak Eliza będzie umiała wybaczyć sama sobie?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/files/okladki/duze/042344.jpg

Pentatonika | 2019-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

"Utonięcie Rose" to opowieść o poczuciu winy. O wpływie traumatycznych zdarzeń na nasze życie.

Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Życie Elizy 25 lat po śmierci przyjaciółki przeplatane jest wydarzeniami, które doprowadziły do śmierci Rose.
Wątek śmierci Rose jest schematyczny, od samego początku wiadomo kto i dlaczego ją zabił. Jest raczej pretekstem do ukazania destrukcyjnego wpływu poczucia winy, nadmiernego zamartwiania się na nasze życie.

W "Utonięciu Rose" zabrakło mi głębi. Autorka potraktowała temat dość powierzchownie. Również jeśli chodzi o samych bohaterów. Dialogi często bywały sztuczne. Każdy z bohaterów wypowiadał się w podobny sposób, niezależnie od wieku.

vixen39 | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Bardzo fajna lekka kobieca pozycja, mimo, że w tle czai się śmierć i trauma to naprawdę to taka lekka lektura. Ciekawa, wciągająca, dobra narracja. Jeśli jeszcze napotkam książkę Mariki Cobbold to chętnie po nią sięgnę by się zrelaksować.

Ola | 2016-10-26
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 25 października 2016

Z początku zaciekawiła mnie fabuła. Niestety im dalej w las tym robi się coraz bardziej męcząco. Nawracający wciąż temat śmierci tytułowej Rose zaczyna coraz bardziej uwierać. Początkowo interesujący bohaterowie wywołują dysonans. Trudno mi się czytało tą książkę, choć dałam jej wiele szans.

Anna | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Bardzo dobrze mi się czytało. Ciekawa fabuła, interesujące sylwetki bohaterów. Czytałam w każdej wolnej chwili - jedna z tych książek, które chciałoby się przeczytać za jednym podejściem, gdyby tylko czas pozwolił. Polecam.

Ka- | 2014-10-30
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Dobrze się czytało, niemniej przewidywalna.

kwiatusia | 2014-01-07

Eliza - główna bohaterka „Utonięcia Rose” Mariki Cobbold od ponad dwudziestu lat boryka się z poczuciem winny za śmierć swojej kuzynki. Ma wyrzuty sumienia, ze zostawiła 16-letnią Rose samą nad jeziorem, a sama uciekła jak tchórz. To doprowadza do tego że zapomina o swoim wielkim marzeniu zostania artystką, nie układa się jej życie uczucie z wspaniałym mężczyzną. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość od swojego wuja (ojca Rose), że chce jej przekazać dość sporą kwotę pieniędzy. Eliza jest zdziwiona bo przez lata się do niej nie odzywał obwiniając ją o śmierć córki.

Umiejętnie przeplatany z teraźniejszością wątek retrospekcyjny pozwala czytelnikowi poznać co naprawdę wydarzyło się nad jeziorem. Jak i dlaczego zginęła Rose...

Marika Cobbold doskonale ukazuje jakie zmiany zachodzą w człowieku po tak wielkiej tragedii - śmierci członka rodziny i mogą trwać latami. To poczucie winy, krzywdy, samotności doprowadza do stopniowego wycofania się z życia społecznego, stopniowo zabiera plany,...

MariaAntonina | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Książkę tę otrzymałam w prezencie już w zeszłym roku. Zaczęłam ją czytać, ale moje wewnętrzne "ja" stawiało jej ogromny opór. Historia wydawała się błaha. Wypadek sprzed 25 lat, burzy życie Elizy, która ciągle żyje w przekonaniu, że to ona jest winna tytułowemu utonięciu Rose. Książkę odłożyłam z braku czasu, ale i chęci. Wróciłam do niej właśnie teraz. Zachwycona dalej nie jestem, ale też nie mogę powiedzieć, że książka jest zła.
"Utonięcie Rose" Mariki Cobbold, czyta się ją lekko i szybko. Plusem jest fakt, że mamy tu dwie narracje, Elizy i Sandry, co moim zdaniem bardzo wzbogaca książkę. Sama historia, choć tragiczna, nosi w sobie znamiona lekkiej w odbiorze. W tej całej płynności fabuły poruszone są jednak poważne problemy. Należy do nich: walka z przeszłością, ciągłe obwinianie siebie i niemożność ułożenia sobie życia od nowa. Przeszłość ma wpływ na teraźniejszość. Bohaterka nie potrafi postawić grubej kreski pomiędzy tym co było, a tym co jest i przez to zostaje stłamszona i...

atram_78 | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Napisana lekkim stylem, przyjemnie się czyta. Wątek utonięcia nastolatki trochę zbyt przewidywalny. Mimo to, to była dobra książka.