Apokryfy. Doskonała próżnia

InsomniacI

Cykle opowiadań Lema miały z reguły dość stabilne tytuły, dzięki czemu Dzienniki gwiazdowe wydawane były pod tym samym nagłówkiem w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych, choć w międzyczasie przybyło w trójnasób tekstów, nie mówiąc już o ich filozoficznej wymowie i poetyce. Tak samo było z Opowieściami o pilocie Pirxie i Cyberiadą. Na ich tle tytuły zbiorów fikcyjnych recenzji i wstępów do dzieł nie istniejących, składających się na tom niniejszy, prezentują iście proteuszową zmienność. Najpierw, w roku 1971, był tom recenzji zatytułowany Doskonała próżnia, potem zbiór wstępów, który wyszedł jako Wielkość urojona. Z jednego z tych wstępów wypączkowała wkrótce osobna książka: Golem XIV. Do tego autor dodał najpierw pojedynczą „recenzję” z tomu Bezsenność, a potem jeszcze dwa razy po dwa teksty w szczupłych broszurach noszących tytuły: Prowokacja i Biblioteka XXI wieku. Kiedy w 1998 roku wydawnictwo Znak chciało zmieścić te wszystkie utwory w jednym tomie, autor nadał mu tytuł Apokryfy.

Kazik | 2013-10-20
Przeczytana: 20 września 2013

Lem w rzeczywistości był szalonym naukowcem. Skonstruował Wysysaczotalentoinator, zwabiał do siebie co lepszych myślicieli, artystów, humorystów i profesorów, sadowił ich na rzeczonej maszynie i przejmował ich zdolności. Innego wytłumaczenia na możliwość powstania "Apokryfów" nie widzę.

Widmowa Biblioteka. Czytelnicy "Solaris" mieli okazję zapoznać się z jej fragmentem, gdy główny bohater cytował całe ustępy zmyślonych encyklopedii. Okazuje się, prócz specjalistycznych tomiszczy na półkach roi się wręcz od dzieł nienapisanych, które egzystują sobie w jakimś paralelnym uniwersum, a do naszej rzeczywistości przeniknęły tylko recenzje i cytaty. Dobre i to.

Na jakież to książki będzie się więc czytelnik napalał mimo goryczy, że nigdy ich nie przeczyta? Zrecenzowano przygody Robinsona-NawiedzonegoFilozofa. "Gigamesha" stworzonego z aluzji i nawiązań ("systematyka przecinków w VI rozdziale - to wszak odpowiednik mapy Rzymu!"), którego czytanie bez dwukrotnie grubszego indeksu pod ręką...

Mariusz Bielich | 2017-08-13
Stealth | 2016-12-31