Odczytanie pisma linearnego B

The Deciphrement of Linear B
Grecja, Kreta, pismo, starożytność
historia
Atana

W czerwcu 1953 ukazały się w prasie londyńskiej dwa artykuły: o zdobyciu Mount Everest i odczytaniu pisma kreteńskiego, tzw. linearnego B. Ten drugi fakt ochrzczony został "zdobyciem Everestu archeologii greckiej". Rozwiązanie zagadki tajemniczych znaków na glinianych tabliczkach, pochodzących z trzeciego tysiąclecia p.n.e., rzuciło nowe światło na dawno zaginioną cywilizację, poprzedniczkę...

Rozwiązanie zagadki tajemniczych znaków na glinianych tabliczkach, pochodzących z trzeciego tysiąclecia p.n.e., rzuciło nowe światło na dawno zaginioną cywilizację, poprzedniczkę kultury antycznej Grecji. Dzieje tego odkrycia i jego rezultaty przedstawia niniejsza książka, opracowana przez przyjaciela i bliskiego współpracownika odkrywcy pisma linearnego, Michała Ventrisa.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1964

źródło okładki: Zdjęcie autorskie