Aksamitne pazurki

The Case of the Velvet Claws
832071110X
perry mason
misia59

Erle Stanley Gardner jest popularnym w Ameryce autorem powieści kryminalnych. Będąc sam z wykształcenia prawnikiem, uczynił bohaterem jednego ze swych cyklów powieściowych - adwokata Perry Masona. W "Aksamitnych pazurkach", pierwszej książce Gardnera (1933r.), tak jak i w późniejszych, autor daje ostry obraz różnych środowisk związanych z wielkim biznesem, gdzie rządzą brutalne prawa pieniądza i pięści.
Piękna, choć pozbawiona skrupułów klientka Perry Masona wystawia na ciężką próbę swojego obrońcę, którego zasadą jest absolutna lojalność wobec klientów.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 1978

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

allison | 2018-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2018

Co tu dużo gadać - klasyka gatunku. W dodatku w wersji audio rewelacyjnie interpretowana przez Andrzeja Łapickiego (ach, ten głos!).

Wysłuchałam z zainteresowaniem, tym bardziej, że lubię takie klimaty - jest kryminalna intryga, jest adwokat-detektyw Perry Manson, są emocje i liczne podejrzenia oraz interesujące kreacje bohaterów, nawet epizodycznych, jak asystentka i sekretarka Mansona.

Zakończenie zaskakuje, a w przypadku kryminału to jeden z największych atutów.

Nie mamy tu, co prawda, psychologicznej głębi postaci, ale wcale to nie przeszkadza, gdyż powieść nie jest rozbudowana. Nic tu się nie ślimaczy, wszystko jest wyważone.
Bardzo przyjemna i relaksująca lektura. Polecam przede wszystkim miłośnikom klasycznych powieści kryminalnych.

Kalissa | 2018-12-17
Przeczytana: grudzień 2018

... "- Czemuś mi nie wytłumaczył? - zapytała zdławionym głosem.
- To nie miało znaczenia - odparł wolno, starannie dobierając słowa. - Bolało już to, że muszę tłumaczyć.

Sprawa kryminalna, zaczynająca się od szantażu, przez morderstwo i poszukiwanie winnego, opisana została sprawnie i ciekawie. Jednocześnie intryga była dość prosta, chyba każdy odgadnie w połowie:). I nie da się ukryć że świat bez komórek i Internetu, to przeszłość. Gdyby wszyscy mogli tak zmieniać tożsamość jak w tej powieści, nikt by się nie doliczył ludzi:).

Jednak wielkim plusem tej powieści był główny bohater - Perry Mason, który z zawodu adwokata, utkał niemal filozofię obrońcy totalnego, co było wyjątkowo świeże i interesujące. I jego relacje z Della, też były czarujące. To Perry nadał historii wigoru i uroku. To on stworzył klimat.

onika | 2015-04-09
Przeczytana: kwiecień 2015

Czytałam już kilka książek o przygodach Perry’ego Mason’a i zdążyłam przywyknąć do sposobu kreacji postaci sprytnego adwokata. „Aksamitne pazurki” zaskoczyły mnie i nie było to pozytywne zaskoczenie. Bo w tej powieści, w moim odczuciu, Perry bardzo odbiega od tego, jaki jest w innych książkach. Przede wszystkim jego metody działania, które zawsze stoją na pograniczu prawa, są mało subtelne, a także sposób podchodzenia do niektórych osób w celu zdobycia ich zeznań ma więcej wspólnego z cwaniakowatością niż białymi rękawiczkami. A jak dołączyć do tego jego sekretarkę, Della’ę Street, która zamiast być kompetentną, profesjonalną i inteligentną kobietą, jest histerycznym głupiątkiem, to musiałam sobie zadać to najważniejsze pytanie: „Ale o co chodzi?”. I szybko odkryłam przyczynę. Otóż „Aksamitne pazurki” to chronologicznie pierwsza książka z Perry Mason'em w roli głównej. Tak więc widzimy zaledwie zarys pomysłu pana Gardner'a. Jeszcze nie skrystalizował się dokładny obraz dwójki...

paweł | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Jak na kryminał dość słaby moim zdaniem.

Anna | 2014-09-11
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Wielu twórców od dawna zastanawia się, co jest wyznacznikiem dobrego kryminału, który przejdzie do klasyki gatunku. Dróg jest prawdopodobnie wiele, niemniej czasem te najbardziej oczywiste wydają się najtrafniejsze. W przypadku Erlea Stanleya Gardnera rozwiązanie było wręcz na wyciągnięcie ręki. Wszystko zaczęło się dość niewinnie, gdyż prawnik w przerwach między nudnymi obowiązkami, zaczął pisywać opowiadania kryminalne i rozsyłać je do różnych czasopism. Autor miał w przyszłości tworzyć pod wieloma pseudonimami m.in. AA Fair, Kyle Corning, Charles M. Green, Robert Parr, niemniej to seria, którą sygnował własnym nazwiskiem, przyniosła mężczyźnie największą popularność, pozwalając mu w momencie śmierci, być najlepiej zarabiającym pisarzem powieści detektywistycznych. Postanowiłam sprawdzić, za co tysiące Amerykanów pokochało wykreowanego bohatera.
Perry Mason to adwokat specjalizujący się w najtrudniejszych sprawach. To powoduje, iż często zgłaszają się do niego wyjątkowo...

nieidentyczna | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Kryminały to bardzo wymagające książki, po które jednak coraz chętniej sięgam. Sięgam, bo potrzebuję ciekawej, a nierzadko i intelektualnej rozrywki. A co zaprzeczycie, że śledzenie sprawy wraz z książkowym detektywem nie wymaga świeżego i chłonnego umysłu? Takiego, który z łatwością potrafi przypomnieć sobie wszelkie, nawet najdrobniejsze szczegóły i z pozoru najmniej istotne fakty, który umie je w odpowiednim miejscu powiązać w logiczną całość. Dlatego dziś chciałbym zaproponować Wam jeden z właśnie takich ciekawych kryminałów, w których pewniki mieszają się z pozorami, liczne matactwa i oszustwa wychodzą kolejno na jaw, a prawda jest zaskakująca dla wszystkich…

Erle Stanley Gardner to amerykański pisarz i prawnik tworzący w ubiegłym wieku. Perry Mason – wymyślona przez niego postać ambitnego, błyskotliwego i przenikliwego detektywa i adwokata specjalizującego się w sprawach karnych – jest bohaterem ponad osiemdziesięciu powieści, które były wielokrotnie filmowane. W...

Jadwiga | 2019-02-19

Moje pierwsze spotkanie z E.S.Gardnerem za sprawą A.Łapickiego,który czyta tę powieść okazało się owocne. Prawnicze wykształcenie autora odbija się echem w treści. Ona sama zaskakuję w momentach gdy niby już wszystko staje się odkryte.Bardzo mi się podobała! Polecam!

Viki | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

W zasadzie nie czytam kryminałów, ale tym razem zrobiłam wyjątek - dla relaksu sięgnęłam po klasykę gatunku, książkę już leciwą, która jednak, jak się okazało, tak wiele się nie zestarzała.

"Sprawa aksamitnych pazurków" to opowieść o ambitnym i inteligentnym amerykańskim adwokacie specjalizującym się w sprawach karnych. Naczelną dewizą działania Perry'ego Masona jest lojalność wobec klienta, nawet gdy ten nie do końca jest uczciwy wobec niego. Prawnik zna jednak swoją wartość i za swoje usługi każe sobie słono płacić (w końcu nazwisko zobowiązuje ;)).

W pracy pomaga mu bezgranicznie oddana i błyskotliwa, młoda sekretarka Della Street, która potrafi bardzo trafnie oceniać ludzi, zwłaszcza zaś kobiety, o które zdaje się być nieco zazdrosna. Asystentka intuicyjnie wyczuwa też, kiedy jej szef może wpakować się w kłopoty. W rozwikłaniu zagadek kryminalnych, adwokat może również liczyć na pomoc zaprzyjaźnionego policjanta Sidney'a Drumma oraz prywatnego detektywa Paula Drake'a, który...

Hub | 2010-08-20
Przeczytana: 13 sierpnia 2010

Rzetelny, "stylowy" kryminał z nieco rozwlekłym zakończeniem. Posługując się wszelkimi możliwymi chwytami estetycznymi Gardner konstruuje opowieść, jakiej oczekuje czytelnik, dostarczając mu rozrywki, jakiej się domaga. Czego chcieć więcej?!

Rzecz została znakomicie przeczytana przez Andrzeja Łapickiego, wydana w cyklu "Gazety Wyborczej" "Mistrzowie słowa".

Iza | 2014-09-02

Kilka słów o Gardnerze. "Aksamitne pazurki" są wspaniałą realizacją czarnego kryminału w jego najlepszym okresie. Prywatny detektyw i adwokat w jednej osobie (Perry Manson) boryka się z cuchnącą sprawą kryminalną, która z tuszowania romansu szybko przeobraża się w próbę wrobienia w morderstwo głównego bohatera. Trup być może nie ściele się gęsto, bo jest jeden, ale za to jaki okazały! Strzał prosto w serce, mężczyzna w szlafroku, jeszcze mokry po wyjściu z wanny - mentalny magnat ubity w tak prozaiczny sposób zawsze cieszy serce! Jest i demoniczna famme fatale, która prezentuje kocią zręczność w unikaniu odpowiedzialności za swe czyny (i stosuje niebywały szyfr do przekazywania informacji swym kochankom, chyba sprawdzę go praktyce!), jest niezborna policja, uwikłana w konszachty polityczne, jest zła prasa, wywlekająca brudy praworządnych obywateli, jest lojalna do bólu sekretarka, gotowa na skinienie szefa obrabować bank, zniszczyć dowody, oszukać świadków i paść w ramiona...