Gdy runą mury milczenia. Prawda faktów

Tłumaczenie: Jadwiga Hockuba
Wydawnictwo: Media Rodzina
Abbruch der Schweigemauer. Die Wahrheit der Fakten
malwina

Zależność małego dziecka od rodziców, jego zaufanie do nich, jego potrzeba otrzymywania i dawania miłości nie mają granic. Zdradę tej tęsknoty, wykorzystywanie zależności i zaufania dziecka - czyli to, co powszechnie nazywa się wychowaniem - Alice Milier potępia jako działanie przestępcze, powodowane ignorancją i niechęcią do zmiany. Jakie tragiczne następstwa może mieć taka obłuda, pokazuje...

Jakie tragiczne następstwa może mieć taka obłuda, pokazuje autorka światowego bestselleru "Dramat udanego dziecka" na przykładzie tyrana Nicolae Ceauęescu, który swoje wyparte doświadczenia z dzieciństwa, swój tragiczny los zgotował też milionom ludzi, przedstawiając swoją działalność jako zbawienną dla Rumunii. Nadzieją dla dorosłych, którzy cierpią z powodu wypartych urazów dzieciństwa lub są sprawcami cierpienia innych ludzi, jest dostrzeżenie przez nich samych i przez społeczeństwo sygnałów informujących o ich tragedii - dopiero wtedy mury milczenia ukrywające cierpienia dziecka zostaną na zawsze zburzone.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2006

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/137/Gdy-runa-mury-milczenia

eriol_cyganka | 2019-05-29
Przeczytana: 25 maja 2019

Alice Miller poznałam najpierw przez książkę "Dramat udanego dziecka", która zrobiła na mnie wrażenie bardzo dobrej. Drugie spotkanie mnie zawiodło... Jeszcze na początku jakoś się zaczyna, ale im dalej w las tym gorzej. Główna myśl, którą chce przekazać autorka jest ważna, a mianowicie, każdemu dziecku należy się szacunek i choć jeszcze nie dorosłe ma już swą godność, o czym dorośli przez różne, często nieświadome mechanizmy i sposoby postępowania zapominają. Tylko jest to w książce w kółko powtarzane na nawet nie koniecznie nowe sposoby, jednocześnie wyolbrzymiane i generalizowane, a przez to w konsekwencji spłycone i przesadzone. Do tego parę wątków, jak królik z kapelusza. Ważna treść, podana w nienajlepszej formie.

Agnieszka | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Lektura na pewno otworzyła mi oczy na parę spraw, nawet jeżeli chodzi o kwestię "czarnej pedagogiki" w Biblii, mogę znaleźć sens i logikę z racji tego, że sama wcześniej uważałam to za bardzo skomplikowane doświadczenie do którego trzeba zdobyć się na całościowe wyparcie i wyzbycie się siebie lub za bardzo zawiłą filozofię o chwiejnych fundamentach. Koncepcja poznania siebie i nie wypierania swojej przeszłości brzmi interesująco ale to, na co zawsze zwracam uwagę czytając jej książki jest to, że nigdy nie mówi w jaki sposób można spróbować to osiągnąć.

PsilocybeMermaid | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Autorka pokazuje globalny wpływ przemocy stosowanej na dzieciach. Postuluje ważne zmiany, stara się uzmysłowić "czemu są winne niewinne klapsy", jaki to ma wpływ na życie dorosłego, a także na społeczeństwo w jakim żyje. W książce przedstawione zostały mechanizmy stojące za wyrządzaniem krzywdy dziecku oraz ich zatrważajace skutki. Pozycja godna uwagi, mimo, że sposobów radzenia sobie z osobistym doznaniem przemocy tutaj nie znajdziemy - poznamy sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się fali krzywdy, agresji i bólu. Uważam, że każdy rodzic powinien się zapoznać z treścią.
Książka napisana jest nieco chaotycznie, występuje w niej wiele powtórzeń, jednak jest na tyle zwięzła, że można przeczytać ją w jeden wieczór.

| 2017-01-24

Po lekturze tej książki przykazanie "czcij ojca swego i matkę swoją" nabiera nowego znaczenia.
Nie każdy rodzic zasługuje na tzw. "cześć" i uznanie.
Polecam!

Victory | 2016-08-15
Przeczytana: lipiec 2016

O autorce: W 1953 w Bazylei uzyskała doktorat z filozofii, psychologii i socjologii, następnie kształciła się w zakresie psychoanalizy przez ponad dwadzieścia lat prowadziła własną praktykę terapeutyczną.
Zapewne wydaje Wam się, że autorka jest osobą niezwykle oczytaną, mądrą i doświadczoną. Otóż nic bardziej mylnego.

Temat ważny, bo rzeczywiście wyparte urazy mogą negatywnie oddziaływać na osobę pokrzywdzoną, a przez nią na jej otoczenie, ale poza tym nic dobrego nie mogę powiedzieć dobrego o tej książce.

Autorka wykazuje się brakiem profesjonalizmu. Przeczy samej sobie. W kółko powtarza to samo - całą książkę można streścić w pięciu zdaniach. Usiłuje wszystkich przekonać do swoich racji, pewna swej nieomylności. Uznaje swoje teorie za jedyną bezwzględną prawdę. Przesadza, wyolbrzymia, koloryzuje, przeinacza i nagina fakty. Generalizuje i upraszcza.
Książka o maltretowaniu, ale nigdzie ani słowa o tym, co autorka rozumie pod tym pojęciem.
Powołuje się na badania, których...

Kasia b | 2016-05-18

Mocno naciągana teoria

Ratress | 2015-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Autorka przez całą książkę, jakkolwiek ma rację, ciągle powtrza tę samą tezę i te same przykłady, nawet te same zdania. Swój cały wywód równie dobrze mogła by streścić na 10 stronach... Pozostałe 90 nie wnosi nic nowego, ani odkrywczego. Widać, że książka pisana jest pod wpływem emocji A.Miller i bardziej przypomina tyradę, niż merytoryczną pozycję...

MariennLene | 2013-02-14

Mętlik.

Trudno było wystawić notę, trudno tym bardziej ją uzasadnić, gdy została już postawiona. Ale nie w tym rzecz... A rzecz w rozczarowaniu. W mętliku, jaki zapanował w tej książce. Istny chaos. Raz teoria, potem losy Hitlera, dzieje innego rządzącego, i znowu roztargnione przemyślenia z ciągłymi odwołaniami Miller do poprzednio napisanych pozycji.

Próbowałam to ogarnąć, ale jakoś się nie dało.