8320717434
poezja
ankuku

Inne wydania

Zbiór zabawnych, często pikantnych, wierszyków, które bawiły (i gorszyły!), bawią i bawić będą jeszcze następne pokolenia. Ich autor ze swadą i ironią kpi z ludzkich przywar, nierzadko „szargając świętości”, łamiąc zakazy i nakazy, występując przeciwko kołtunerii i pruderii. Wiele zabawnych sformułowań, których pełno w Słówkach, weszło na stałe do naszego języka potocznego, choć czasem sami nie wiemy skąd wzięło się stwierdzenie typu: „w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz”.
Wydanie, oparte na edycji z roku 1931, ukazuje się bez ingerencji redakcji – zachowano oryginalną ortografię i interpunkcję. Jego dodatkowym walorem są komentarze samego Boya, które wprowadzają czytelnika w klimat tamtych lat. Publikację wzbogacono ponadto świetnymi zdjęciami, reprodukcjami obrazów, rysunków, karykatur z epoki, autorstwa czołowych polskich artystów tego okresu, a wśród nich: Wojciecha Kossaka, Kazimierza Sichulskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5194

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5194

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Kto nie zna Boya, niech się wstydzi i szybko to naprawi, a ja ściśle o zakazanych za mojej młodości "Słówkach". Oczywiście, zakazany owoc najlepiej smakuje, więc doskonale słówka znaliśmy, sam nie wiem skąd. Po 60 latach dalej pamiętam przestrogę:
"Pamiętajcie, drogie dziatki,/ nie żartować z ojca, matki,/ bo paraliż postępowy / najcenniejsze trafia głowy.".
Co ja się będę wysilał; na portalu culture.pl trafny opis autorstwa Lucyny Szury:
"Zbiór zabawnych, często pikantnych, wierszyków, które bawiły i gorszyły. Ich autor ze swadą i ironią kpi z ludzkich przywar, nierzadko, "szargając świętości", łamiąc zakazy i nakazy, występując przeciwko kołtunerii i pruderii....".
A sam przechodzę do ulubionych cytatów. Pierwszy z "O bardzo niegrzecznej literaturze polskiej i jej strapionej ciotce" z 1907 roku (s. 10):
"....Ciotka uczy, kto był Gallus, / On poprawia: 'Ciociu, Phallus ! / Ciotka znów z ...

Agnieszek | 2012-05-01
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka

Cóż, książka się zestarzała, rewolucja obyczajowa, nicowanie historii, ściąganie z pomników już nie dziwi.
Ale mimo wszystko warto zapoznać się z tym świadectwem epoki i poznać źródło wielu, jak wielu!, skrzydlatych słów.

Sentyment bowiem pozostaje. Nie zapomnę lekcji polskiego w podstawówce. "Słówka" pod ławką, śmich chichy. I reakcja polonistki: zauważyła, zabrała, otworzyła, przeczytała - nie pamiętam już co.
I lekcja potoczyła się dalej.

Może to wspomnienie darzę sentymentem?

Erised | 2013-07-26

Boy w czystej postaci - pozycja obowiązkowa, aby potem móc cytować z nadobną miną: "Plama głupstwo/mama doda/ale ponczu, ponczu szkoda!"

Lenkaite | 2013-02-05
Przeczytana: kwiecień 2008

GENIALNE:DDDD zaczytywałam się tym na studiach spacerując po plantach:)))) BOY'u, Mistrzu...:)))

Sztuka różne ma sposoby,
By dać szczęście swoim synom:
Więc stworzyła żeńskie snoby
Na pożytek kabotynom.

Mieszczaneczka żyła sobie
Pielęgnując białe sadło,
Naraz na nią, jak w chorobie,
Objawienie Sztuki padło.

Męczy, dręczy z dobrej woli
Swego móżdżku biedne centra,
Na czworakach się gramoli
Na kultury wyższe piętra.

Siedzi dziewczę z literatem
(Ledwie go oczami nie zji),
Upojone surogatem
I koniaku, i poezji.

On jej szepta coś do uszek,
I n t e l e k t e m praży z bliska:
I - straci dziewczę wianuszek,
Ale "światopogląd" zyska!

W przykrą jawę sen się zmienia,
Milknie śpiewne duszy granie -
Dziewczę szuka WYZWOLENIA,
Znajdzie tylko rozwiązanie...

analogman | 2014-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Ogromny wachlarz humorystycznych wierszyków kpiących (lub wielbiących) m.in mieszczan, jubilatów, dziewictwo, miłość itd. Wersja z dopiskami Boya, pozwala lepiej zrozumieć aluzje oraz dopasować zjawiska lub czyny do ludzi (najczesciej malarzy lub poetów). Chociaż głównym założeniem jest rozbawienie czytelnika, czytająć między wierszami w głowie wytworzy nam się wyobrażenie o pełnym kolorytu artystycznym środowisku krakowskim z przed pierwszej wojny światowej. Polecam

Emil | 2013-05-28

Książka bardzo nierówna. Być może ze względu na wiek tego tomiku niektóre teksty straciły swoją pierwotną siłę wyrazu. Kilka utworów jednak bardzo mnie rozbawiło.

majkey | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Rewelacyjny poeta, rewelacyjny zbiór wierszy. Idealny na rozluźnienie i dla intelektualnej rozrywki :)

Emilia Kasprzyk | 2010-02-08

podkradałam ojcu... wtedy wydawały mi się takie pikantne ;)

CompleteUnknown | 2011-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 sierpnia 2011
książek: 1935
Justyna | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Boy po prostu lubi sobie robić jaja z wielu rzeczy :) Podobały mi się docinki skierowane w romantyków.