Czas darowany nam

Cykl: Bez pożegnania (tom 5)
Wydawnictwo: Axis Mundi
978-83-61432-26-5
literatura polska
literatura piękna
Bogumiła

"Życie, jakie by nie było, zawsze jest silniejsze od śmierci” – powiedziała niedawno Zofia do córki. I to zdanie okazało się myślą przewodnią ich dalszych losów. Kasia doświadcza tego powoli lecząc się z traumy. Praca, nowe podróże i wypadki tworzą nowe przypadki, nowe spotkania i uśmiechy losu. W przaśnej peerelowskiej rzeczywistości, w trosce przyszłość rodziny, Zofia coraz bardziej musi...

Kasia doświadcza tego powoli lecząc się z traumy. Praca, nowe podróże i wypadki tworzą nowe przypadki, nowe spotkania i uśmiechy losu. W przaśnej peerelowskiej rzeczywistości, w trosce przyszłość rodziny, Zofia coraz bardziej musi liczyć tylko na siebie.

Niespokojny, pełen trudnych momentów dla Polski rok 1968, w sferze osobistej daje się bohaterkom we znaki.

Kiedy mija, okazuje się, że warto było go przeżyć, żeby docenić to, co życie może jeszcze podarować i co w nim najważniejsze. W lata siedemdziesiąte Kasia wchodzi z nadzieją, ale Jak to się skończy dowiemy się z tomu następnego, pod takim właśnie tytułem.

źródło opisu: http://www.axismundi.pl/1,6,Saga%20cz.5%20%E2%80%9...(?)

źródło okładki: http://www.axismundi.pl/1,6,Saga%20cz.5%20%E2%80%9...»

I_graszka | 2019-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Uważam, że indywidualna ocena książki w dużej mierze zależy od tego w jakim momencie naszego życia do nas trafi. "Czas darowany nam" to czwarta część solidnej sagi. Ja zaczęłam od środka, czyli właśnie od 4 części, i powieść ta trafiła do mnie w nieodpowiednim momencie, dlatego pewnie jej nie doceniłam:-). Spokojna opowieść na tle czasów komunizmu nie przemówiła do mnie. Nie trafiłam w swoim życiu na czasy świetności Mazowsza i nigdy nie byłam ich fanką, więc ten wątek także po prostu przewijał się ... .

Danuta | 2019-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2019

Ta część sagi podobała mi się trochę mniej od poprzednich.
Lata 60-te, to dosyć trudny okres w życiu Kasi.
Po śmierci swojego ukochanego męża Piotra, związała się z Maćkiem, mężczyzną o zupełnie innym usposobieniu. Dla nowej miłości Kasia trochę wycofała się z robienia kariery, więcej czasu poświęcając mężowi.
Książka kończy się, kiedy Kasia rodzi córeczkę.

Nika | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Słabo, coraz słabiej. Żal czytać jak z naprawdę dobrej sagi zrobiło się czytadło, w którym nie wiadomo o co chodzi. :(
Niektóre fragmenty jakby na siłę pisane i aż razi w oczy najlepsza we wszystkim Kasia.

Iliana | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Uwielbiam sagi i te powroty z sentymentalną nutą w znane mi miejsca, czy pod dachy bohaterów, których miałam okazję poznać wcześniej. A Barbara Rybałtowska dba o to, by nie zabrakło mi nigdy wspaniałych, zaskakujących emocji. Miło jest wrócić do Zosi i Kasi. Po raz kolejny być świadkiem ich codziennych zmagań z trudami rzeczywistości, w jakiej przyszło im żyć. To czas zdecydowanych zmian. Zarówno w sferze życia osobistego, jak i w tle społecznym. Bohaterki jednak pokazują, że są silnymi kobietami i w imię obrony dobra swojego i bliskich są zdolne do największych poświęceń oraz walki o dobro. Rozterki matki i córki, troska w imię przez siebie przyjętych zasad, a jednocześnie takie swojskie ciepło i dobro, które jest niesamowicie wyczuwalne wokół przestrzeni bohaterek.

Los układa się różnie w życiu. Bywają kontrasty niezmazalne, ale bywają również sytuacje i zdarzenia, z których mamy wyciągać wnioski. Kasia nabiera z czasem pewności siebie i stawia czoła przeciwnościom. Co...

jestemsobiekasia | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane, PRL
Przeczytana: wrzesień 2018

Historia już nie jest tak wciągająca jak początkowe książki sagi, ale zamierzam kontynuować czytanie.

Alicja | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Tak to już jest na świecie, że człowiek pędzi wciąż do przodu, zostawiając za sobą ludzi, którym nie powiedział wszystkiego, co powinien" (str 126)
Jest to już piąte spotkanie z naszymi bohaterami, nie mniej ciekawe od pozostałych części.Zosia jak zwykle na pełnych obrotach, lecz jest jej znacznie mniej niż poprzednio.Upływ czasu coraz silniej odciska się na niej. Nie jest już tak sprawna jak dawniej i zdaje sobie z tego sprawę. Autorka koncentruje się na Kasi, jej przyjaciółkach i znajomych. Otrząsa się powoli po traumatycznych przeżyciach, a najlepszym na to lekarstwem jest praca, a ma jej w nadmiarze. I znowu prawie wszystko idzie jak po maśle (z małymi wyjątkami). Wszystko jest załatwiane od ręki, czego się nie złapie to jest najlepsze, zawsze w centrum , na piedestale.
"Tak to jest w życiu, że najłatwiej dostajesz to na czym ci najmniej zależy" (str 36).
Po okresie żałoby przychodzi czas na nową miłość. Córka lekceważy przeczucia matki i jej ocenę wybranka. A co tego...

MonikaOlga | 2017-11-05

"Czas darowany nam" to piąte spotkanie z Kasią i jej niemałą już rodziną. Po tragicznej śmierci swojego ukochanego męża Kasia próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Początkowo niezainteresowana innymi mężczyznami i wierna zmarłemu mężowi rzuca się w wir pracy. Na nudę nie może narzekać, gdyż dobra passa Mazowsza trwa w najlepsze. Aż tu nagle pech! Złamana ręka, która będzie wymagała długiej rehabilitacji.

W poprzedniej części sagi zatytułowanej "Mea culpa" wszystko kręciło się wokół Kasi. To jej marzenia się spełniały. To jej kariera nabierała tempa. To jej życie bogate było w barwne i różnorodne doświadczenia. To ona była na pierwszym miejscu. A Piotr? Tęsknił ogromnie, ale cieszył się z sukcesów Kasi. Byli tacy młodzi. Mieli przecież na wszystko czas. Któż mógł przypuszczać, że ich sielanka tak szybko dobiegnie końca.

Gdy Kasia poznała Maćka nie sądziła, że będzie on tym mężczyzną, z którym będzie dzielić kolejne lata swojego życia. Owszem, był interesujący i przystojny. Zwracał...

martolina | 2017-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2017

Warszawa. Dorosłe życie Kasi.
Według mnie najsłabsza część Sagi. Trochę za długie opowieści wyjazdów "Mazowsza" a Kasia śpiewa, tańczy, recytuje, wszystko czego się dotknie zamienia się w złoto. Trochę naciągnięte.

czytamcałyczas | 2017-01-07

Piękna i bogato opowiedziana historia,historia z lat 60.
Fajnie opisany PRL,ale bez tęsknoty,bardzo podobały mi się opisy Mazowsza-zespołu.
Smażenia sielaw,nad jeziorem.
Czas Darowany Nam,to książka o uczuciach.Ale bez ckliwości.Bez młodzieńczej werwy,w końcu to opis uczuć dorosłych ludzi.
Którzy wiedzą,czego chcą w życiu.

Książka zawiera tyle mądrości,że starczy i na dwie książki.

Nieuchwytne | 2016-11-11
Przeczytana: 03 września 2016

Czytałam całą sagę - ta część zdecydowanie najsłabsza. Ale doczytałam do końca, bo bardzo cenię autorkę i lubię główną bohaterkę :)