Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

Okładka książki Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści H.P. Lovecraft
Okładka książki Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
horror
Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper
Vesper
2012-10-03
1928-01-01
Maciej Płaza
HPL Lovecraft Cthulhu horror groza Dun­wich Inn­smo­uth

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Groza w mistrzowskim wydaniu

Konto usunięte
Konto usunięte

Klasyka, do której dopiero teraz się zabrałam. Świetna lektura, dobrze spędzony czas i na pewno będę kontynuować tą przygodę.

luvcraft

luvcraft

Ebook.Trudne,ciężkie i wspaniałe.Te góry

Ebook.Trudne,ciężkie i wspaniałe.Te góry

Nie rozumiem sensu wydawania zbiorów z dublującymi się tekstami. Wszak połowa niniejszego zbioru wydana jest pod tytułem "Ze Cthulhu".
W każdym razie - bardzo przekrojowy czasowo zbiór Lovecrafta. Szczególnie spodobała mi się historia o Charlesie Dexterze Wardzie. Aż dziw, że sam pisarz uważał ją za zbyt słabą, by ogłosić ją w druku.
W każdym razie - warto przeczytać cały zbiór (chyba że się wcześniej czytało "Zew Cthulhu" ;))

W każdym razie - warto przeczytać cały...

Choć z mitologią Cthulhu jestem w miarę zaznajomiony, nie mogę powiedzieć, że jest to moje ulubione uniwersum. Opowiadanie samo w sobie wydało mi się dość schematyczne: czarnoksiężnik, spoufalanie się ze złem na zakazanej górze, starożytne woluminy, których tajemnice tylko naukowcy z Uniwersytetu Miskatonic mogą odkryć. W końcu zgroza, terror.

"W moich snach znalazłem trochę piękna, którego na próżno szukałem w życiu, i przechadzałem się po starych ogrodach i zaczarowanych lasach."

Nie udało mi się wczuć w klimat opowieści, być może ze względu na doświadczenia z życia, które okazały się bardziej przerażające. Może to wina tego wydania, a może również zbyt dużej ilości pięknych ilustracji. Być może powinienem sięgnąć po zbiór opowiadań o Cthulhu, aby lepiej poznać ten świat.

"W moich snach znalazłem...

"Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" to zbiór klasyków literatury grozy autorstwa mistrza tego gatunku, H.P. Lovecrafta. Książka przenosi czytelnika w mroczny świat koszmarów, gdzie rzeczywistość splata się z nieznanym, a ludzkie umysły są wystawione na próbę.

Lovecraft znany jest ze swojej niezrównanej zdolności do tworzenia niesamowitych światów i budowania atmosfery grozy. W każdym opowiadaniu z tego zbioru czytelnik zagłębia się w ponury świat mitów, starożytnych bóstw i niepojętych kosmicznych potęg.

Jednak to, co wyróżnia tę konkretną edycję zbioru opowiadań, to końcowa wzmianka od autora tłumaczeń. Ta krótka notka dostarcza cennych informacji na temat procesu tłumaczenia i wprowadza czytelnika w kontekst, jak wiele pracy i staranności wymagało przekładanie Lovecraftowskiego stylu na język polski. To nie tylko dodaje głębi i zrozumienia dla samej książki, ale także podkreśla, jak ważne jest zachowanie atmosfery oryginału nawet w tłumaczeniu.

Dzięki tej wzmiance czytelnicy mogą również lepiej zrozumieć, jakie życie prowadził Lovecraft. Informacje te rzucą światło na życie i okoliczności, które kształtowały jego twórczość. Lovecraft był postacią niezwykle enigmatyczną, a jego osobiste doświadczenia, w tym izolacja, choroby psychiczne rodziców oraz fascynacja kosmicznym nieznanym, silnie wpłynęły na jego literaturę. Wzmianka ta dodaje kontekstu nie tylko dla samej książki, ale także dla życia i twórczości samego autora, co wzbogaca doświadczenie czytelników i pozwala na głębsze zrozumienie dziedzictwa Lovecrafta.

Dobry zbiór opowiadań, w sam raz by zapoznać się z twórczością Lovecrafta i wyrobić sobie o niej jakieś zdanie.

Przede wszystkim to Lovecraft. Dobrze przetłumaczony zbiór. Przypadek Charlesa Dextera Warda genialny. Historia ta rozwija się i nie przynudza. Trudno nawet zasnąć nie znając ciąg dalszy. Reszta opowieści również trzyma w zainteresowaniu.

Od tego najlepiej zacząć.

Od tego najlepiej zacząć.

Uff nareszcie koniec mógłbym rzec... czemu nareszcie? Raczej ze względu na poziom trudności tej książki i fakt, że nie wszystkie opowiadania mi podpasowały (pewnie kwestią indywidualna). Jest to zbiór 15 opowiadań Lovecrafta raczej tych najsłynniejszych. Niektóre świetne moim zdaniem jak Przypadek Charlesa Dextera Warda czy Widmo nad Inn­smo­uth, inne rozczarowujące jak W górach szaleństwa (chyba będę jednym z nielicznych osób, które ta historia wynudziła),a inne nie zapadające w pamięć. Lovecraft straszy w sposob specyficzny bo aurą tajemniczości i mroku i trzeba sie w jego teksty wciągnąć. Teksty pisane przez Lovecrafta są trudne. Długie i złożone zdania, archaizmy, trudne słowa, niewiele dialogów... No długo to czytałem. Koniec końców chyba 7 /10 jest uczciwe.

• Horror

Video