Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści

Tłumaczenie: Maciej Płaza
Seria: Klasyka grozy
Wydawnictwo: Vesper
8,4 (1216 ocen i 173 opinie) Zobacz oceny
10
295
9
335
8
313
7
165
6
77
5
16
4
8
3
3
2
1
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377310984
liczba stron
792
kategoria
horror
język
polski
dodał
Ciacho

Jeśli ist­niała rzecz, któ­rej Love­craft nie pomie­ściłby w swo­jej otchłan­nej wyobraźni, był nią zapewne pośmiertny los jego własnej twór­czo­ści. Nie­wielu pisa­rzy rów­nie sumien­nie zapracowało sobie na obo­jęt­ność świata  –  choć nie­wielu też zdo­łało zaskar­bić sobie bez­in­te­re­sowną przy­jaźń kole­gów po pió­rze, któ­rzy potem uchro­nili ich doro­bek przed zapo­mnie­niem. Przez...

Jeśli ist­niała rzecz, któ­rej Love­craft nie pomie­ściłby w swo­jej otchłan­nej wyobraźni, był nią zapewne pośmiertny los jego własnej twór­czo­ści. Nie­wielu pisa­rzy rów­nie sumien­nie zapracowało sobie na obo­jęt­ność świata  –  choć nie­wielu też zdo­łało zaskar­bić sobie bez­in­te­re­sowną przy­jaźń kole­gów po pió­rze, któ­rzy potem uchro­nili ich doro­bek przed zapo­mnie­niem. Przez całe nie­dłu­gie życie Love­craft upra­wiał lite­ra­turę ze stra­ceń­czą non­sza­lan­cją: publi­ko­wał w szma­tła­wych pisem­kach, tra­cił mnó­stwo czasu na popra­wia­nie cudzych utwo­rów, kilku świet­nych tek­stów nie pró­bo­wał ogło­sić dru­kiem, bo uznał je za poro­nione. Nie licząc bro­szurki „Widmo nad Inn­smo­uth”, wyda­nej nie­chluj­nie w pię­ciu­set egzem­pla­rzach, swego nazwi­ska nigdy nie zoba­czył na okładce książki.

Czy­ta­jąc bio­gra­fię Love­cra­fta, trudno oprzeć się wra­że­niu, że zarówno jego pisar­stwo, jak i życie były roz­chy­bo­tane mię­dzy nadzieją i gory­czą, ambi­cją i klę­ską, pra­gnie­niem i stratą; widać w nim to samo pęk­nię­cie mię­dzy wznio­sło­ścią ide­ałów a siermięż­nym okru­cień­stwem rze­czy­wi­sto­ści, które szczer­batą kre­chą prze­cina życie jego bohaterów.

Wydanie z ilustracjami Johna Coultharta.

Spis tre­ści:
- Dagon (1917)
- Usta­le­nia w spra­wie zmar­łego Arthura Jer­myna i jego rodu (Facts Con­cer­ning the Late Arthur Jer­myn and His Family, 1920)
- Wyrzu­tek (The Out­si­der, 1921)
- Muzyka Eri­cha Zanna (The Music of Erich Zann, 1921)
- Szczury w murach (The Rats in the Walls, 1923)
- Święto (The Festi­val, 1923)
- Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu, 1926)
- Przy­pa­dek Char­lesa Dextera Warda (The Case of Char­les Dexter Ward, 1927)
- Kolor z innego wszech­świata (The Colour Out of Space, 1927)
- Zgroza w Dun­wich (The Dun­wich Hor­ror, 1928)
- Szep­czący w ciem­no­ści (The Whi­spe­rer in Dark­ness, 1930)
- W górach sza­leń­stwa (At the Moun­ta­ins of Mad­ness, 1931)
- Widmo nad Inn­smo­uth (The Sha­dow Over Inn­smo­uth, 1931)
- Cień spoza czasu (The Sha­dow Out of Time, 1935)
- Nawie­dzi­ciel mroku (The Haun­ter of the Dark, 1935)
- Posło­wie: W przed­dzień potwor­nego zmartwychwstania

 

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 474
qcdorota | 2017-07-18
Na półkach: Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

To zbiór opowiadań na pograniczu grozy i fantasy. Żadna z powyższych form literackich nie jest moim ulubionym gatunkiem. Dlaczego więc sięgnęłam po "Zgrozę w Dunwich"? Ponieważ zawsze można zmienić zdanie, ponieważ Lovercrafta określa się jako klasyka gatunku, ponieważ wydanie ma niebotycznie wysoką średnią na lubimyczytać, której nie popsuje nawet moja punktacja:).

Cóż, opowiadania Lovecrafta nie wzbudziły we mnie ni zachwytu, ani grozy, a w wielu wypadkach wydawały mi się po prostu banalne i naiwne.
Pierwsze historyjki z zaproponowanego zbioru, nawet mnie w pewnym sensie urzekły. Jednak powodem tego zauroczenia nie była ich treść, tylko wyobrażenie zmierzchu zapadającego nad starym, neogotyckiego domem, w którym służba, zgromadzona w wielkiej kuchni, z uwagą i zapartym tchem słucha bajań stareńkiego ogrodnika. Widziałam ich rosnące z przerażenia oczy i słyszałam przepełnione strachem odgłosy szybko zaciąganego do płuc powietrza.
To jednak były króciutkie klechdy, idealnie pasujące do wieczornych strachów. Natomiast Przypadek Charlsa Dextera Warda... nie byłam pewna czy kiedykolwiek skończę to opowiadanie. Było wręcz niebotycznie nudne i przewidywalne. Drażniły mnie wielokrotne powtórzenia i przypomnienia jakichś wątków w fabule (np. podkreślanie znaczenia obrazu z podobizną przodka), jakby pisarz nie mógł uwierzyć, że poprzednim razem czytając o tym, skupiłam uwagę i zakonotowałam ten fakt. Ciągłe przywoływanie pewnych detali w tych tekstach, pozbawia czytelnika elementu zaskoczenia czy niepokoju. Podobnie wyglądała sprawa z nieustannym powoływaniem się w nich na czyjąś sekretną wiedzę lub jakiś dokument pełen szczegółów i faktów, które są tak straszne, że opowiadający nie śmie ich przytoczyć. To też nie potęgowało we mnie uczucia zagrożenia. Jakoś samo stwierdzenie, że coś jest straszne, strachu u mnie nie wywołuje. A to częsty motyw tych historii: ktoś stwierdza, że coś jest tak plugawe, bluźniercze, nikczemne, odrażające, ohydne, potworne i nieludzkie, że lepiej aby pozostało na wieki w mrokach niedopowiedzenia. Niestety, moja wyobraźnia jest wyłącznie odtwórcza i ogólnikowe stwierdzenia nie tworzą w niej potworów.
A i jeszcze jedno: facet używał zdecydowanie zbyt wielu przymiotników.

Nie będę jednak potępiać wszystkiego w czambuł, niektóre z owych nowelek godne są uwagi. Podobała mi się "Muzyka Ericha Zanna", "Kolor z innego wszechświata", "Zgroza w Dunwich" i "W górach szaleństwa", a "Widmo nad Innsmouth" nawet mnie zaskoczyło :)

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Żarna niebios

Bardzo dobra książka, pierwsze spotkanie i terackie z utorką. Znakomity pomysł, ciekawie napisana, interesujący bohaterowie, bardzo wciagająca. Polec...

zgłoś błąd zgłoś błąd