Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści

Tłumaczenie: Maciej Płaza
Seria: Klasyka grozy
Wydawnictwo: Vesper
8,42 (1155 ocen i 167 opinii) Zobacz oceny
10
286
9
318
8
296
7
154
6
72
5
15
4
8
3
3
2
1
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377310984
liczba stron
792
kategoria
horror
język
polski
dodał
Ciacho

Jeśli ist­niała rzecz, któ­rej Love­craft nie pomie­ściłby w swo­jej otchłan­nej wyobraźni, był nią zapewne pośmiertny los jego własnej twór­czo­ści. Nie­wielu pisa­rzy rów­nie sumien­nie zapracowało sobie na obo­jęt­ność świata  –  choć nie­wielu też zdo­łało zaskar­bić sobie bez­in­te­re­sowną przy­jaźń kole­gów po pió­rze, któ­rzy potem uchro­nili ich doro­bek przed zapo­mnie­niem. Przez...

Jeśli ist­niała rzecz, któ­rej Love­craft nie pomie­ściłby w swo­jej otchłan­nej wyobraźni, był nią zapewne pośmiertny los jego własnej twór­czo­ści. Nie­wielu pisa­rzy rów­nie sumien­nie zapracowało sobie na obo­jęt­ność świata  –  choć nie­wielu też zdo­łało zaskar­bić sobie bez­in­te­re­sowną przy­jaźń kole­gów po pió­rze, któ­rzy potem uchro­nili ich doro­bek przed zapo­mnie­niem. Przez całe nie­dłu­gie życie Love­craft upra­wiał lite­ra­turę ze stra­ceń­czą non­sza­lan­cją: publi­ko­wał w szma­tła­wych pisem­kach, tra­cił mnó­stwo czasu na popra­wia­nie cudzych utwo­rów, kilku świet­nych tek­stów nie pró­bo­wał ogło­sić dru­kiem, bo uznał je za poro­nione. Nie licząc bro­szurki „Widmo nad Inn­smo­uth”, wyda­nej nie­chluj­nie w pię­ciu­set egzem­pla­rzach, swego nazwi­ska nigdy nie zoba­czył na okładce książki.

Czy­ta­jąc bio­gra­fię Love­cra­fta, trudno oprzeć się wra­że­niu, że zarówno jego pisar­stwo, jak i życie były roz­chy­bo­tane mię­dzy nadzieją i gory­czą, ambi­cją i klę­ską, pra­gnie­niem i stratą; widać w nim to samo pęk­nię­cie mię­dzy wznio­sło­ścią ide­ałów a siermięż­nym okru­cień­stwem rze­czy­wi­sto­ści, które szczer­batą kre­chą prze­cina życie jego bohaterów.

Wydanie z ilustracjami Johna Coultharta.

Spis tre­ści:
- Dagon (1917)
- Usta­le­nia w spra­wie zmar­łego Arthura Jer­myna i jego rodu (Facts Con­cer­ning the Late Arthur Jer­myn and His Family, 1920)
- Wyrzu­tek (The Out­si­der, 1921)
- Muzyka Eri­cha Zanna (The Music of Erich Zann, 1921)
- Szczury w murach (The Rats in the Walls, 1923)
- Święto (The Festi­val, 1923)
- Zew Cthulhu (The Call of Cthulhu, 1926)
- Przy­pa­dek Char­lesa Dextera Warda (The Case of Char­les Dexter Ward, 1927)
- Kolor z innego wszech­świata (The Colour Out of Space, 1927)
- Zgroza w Dun­wich (The Dun­wich Hor­ror, 1928)
- Szep­czący w ciem­no­ści (The Whi­spe­rer in Dark­ness, 1930)
- W górach sza­leń­stwa (At the Moun­ta­ins of Mad­ness, 1931)
- Widmo nad Inn­smo­uth (The Sha­dow Over Inn­smo­uth, 1931)
- Cień spoza czasu (The Sha­dow Out of Time, 1935)
- Nawie­dzi­ciel mroku (The Haun­ter of the Dark, 1935)
- Posło­wie: W przed­dzień potwor­nego zmartwychwstania

 

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 958
BookEnd | 2016-07-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Moje <3
Przeczytana: 12 lipca 2016

Czy tego chcemy czy nie to co nieznane zawsze budzi w nas strach. Podwodne krainy, lodowe pustkowia czy nieznane ludzkości przypadłości. Wielu pisarzy próbowało pobudzić w ludziach te pradawne lęki, choć chyba nikomu nie udało się to tak dobrze jak Howardowi Phillipsowi Lovecraft'owi.

Howard Phillips Lovecraft urodził się w 1890 w niewielkiej, amerykańskiej miejscowości Providence i był coś niezwykłym człowiekiem. Już jako młodzieniec wykazywał niezdrowe zainteresowanie literaturą. Jego ulubionym gatunkiem były powieści grozy w tym miedzy innymi te napisane przez Edgara Allana Poe. Później natomiast sam zaczął pisać zarówno wiersze jak i powieści. Za swego życia nie był aż tak znanym pisarzem. Pewnie gdyby nie jego przyjaciele nie mieli byśmy przyjemności czytać jego powieści. A jednak. Został on okrzyknięty mistrzem grozy, którą za życia tak uwielbiał.
"Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowiadania" to zbiór piętnastu opowiadań jakie wybrał dla nas i przetłumaczył pan Maciej Płaza. A do tego to jak pięknie wydało je wydawnictwo Vesper <3 Z pasującymi do klimatu opowiadań ilustracjami i cudowną zakładką, która pasuje do tomiku.

Muszę przyznać, że niemal wszystkie opowiadania przeczytałam z przyjemnością, a do niektórych, choć nie do wszystkich na pewno wrócę. Do moich zdecydowanych faworytów należą cztery z nich. Najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie o nieco szalonym muzyku ("Muzyka Ericha Zanna"), które niemal od razu miałam ochotę przeczytać raz jeszcze.Następnie niemal w równej mierze opowiadanie o mrocznej grozie uśpionej na dnie oceanu czyli "Zew Cthulhu", "Kolor z innego wszechświata" oraz "Szepczący w ciemności".

Tylko w przypadku jednego opowiadania"Przypadek Charlesa Dextera Warda" nie udało mi się dobrnąć do końca i tylko jedno zupełnie mi się nie spodobało, a były to"Szczury w murach". Trochę męczące było dla mnie "W górach szaleństwa", bo strasznie się dłużyło i tylko zastanawiam się kiedy w końcu dojdę do końca. Miałam wrażenie, że autor chciał włączyć w jedno opowiadanie zbyt wiele wątków.

Ogólnie jednak pokochałam prozę H.P. Lovecrafta i już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po inne, niesamowite opowieści, które już na mnie czekają w "Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne" wydane również nakładem wydawnictwa Vesper.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Star Wars: Tarkin

Sam pomysł na Tarkina był kiepski, zawsze wyobrażałam go sobie jako typowego urzędnika, który siedzi za biurkiem i decyduje o losach ludzi na podst...

zgłoś błąd zgłoś błąd