Co, jak, dlaczego? Tajemnice ludzkości w pytaniach i odpowiedziach

Wydawnictwo: Videograf II
978-83-7193-560-5
tajemnice ludzkości
popularnonaukowa
Magdalena

Książka Andrzeja Sieradzkiego składa się z wielu ciekawostek, których próżno szukać w encyklopediach czy słownikach. Znaleźć tu można odpowiedzi na tak nietypowe pytanie, jak na przykład: dlaczego mydło się pieni, dlaczego Brytyjczyków obowiązuje ruch lewostronny, jaka jest prawdziwa historia pluszowego misia, skąd się wzięła nazwa "Scotland Yard", dlaczego w reklamach zegary wskazują godzinę 10.10 i wiele, wiele innych.
Poszczególne zagadnienia uszeregowane zostały w trzynaście grup tematycznych, między innymi z zakresu historii, kultury, mody, obyczajów, zdrowia i żywności. Wyjaśniono też pochodzenie niektórych przesądów i powiedzeń.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magdalena | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013-2017
Przeczytana: 18 stycznia 2013

"Co, jak, dlaczego? Tajemnice ludzkości w pytaniach i odpowiedziach" to zbiór ciekawostek z aż trzynastu dziedzin. Do każdej z przytoczonych informacji załączone jest zdjęcie, które ilustruje poruszony przez autora problem, temat.

Każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie:
Mól książkowy dowie się na przykład, kto był najbardziej płodnym literacko pisarzem, czy pierwsze książki były gliniane, jak powstały znaki interpunkcji oraz od kiedy okulary zakłada się na uszy, a również które z dzieł polskich autorów jest najbardziej znane na świecie.
Fascynat architektury będzie mógł nie tylko popodziwiać najdalej położone zabytki, ale również dowiedzieć się czegoś na temat ich przeszłości.
Osoba zafascynowana sportem dowie się dlaczego kobiety na czas igrzysk musiały opuścić miasto i jaka była oprawa tego przedsięwzięcia sportowego oraz kto był wynalazcą hulajnogi.
Kierowcy lub przyszli kierowcy dowiedzą się, (o ile jeszcze nie wiedzą) dlaczego znak "STOP" ma kształt ośmiokąta oraz jak...

Wafel | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

Fajna, cienka książka, która daje światło na pewne sprawy, które dotychczas były niewyjaśnione w naszych głowach.

Książka ta odpowiada na pytania z dziedzin: historii, kultury, nauki i techniki, religii, obyczajów, przesądów, mody, urody, domu, zdrowia, żywności, "skąd się wzięło powiedzenie...", oraz "ciekawostki". W tej lekturze możemy znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: "Skąd się wzięło kakao?", "Skąd się wzięły dziewczyny na okładkach czasopism?" lub "Dlaczego Wielki Mur Chiński nie zaliczał się do siedmiu cudów świata?". Jedno pytanie ciekawsze od drugiego.

Supergirl | 2017-02-03
Groteska | 2016-03-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016
Dominka | 2014-12-19
Villemo | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Nagrody: )
| 2013-09-08