U-38. Śladami Vikingów na pokładzie U-boota

Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historia
Piotr

Max Valentiner to jedna z najciekawszych postaci spośród dowódców U-bootów w pierwszej wojnie światowej. Woda była jego żywiołem. Już przed wojną wsławił się tym, że pobił rekord świata w głębokości nurkowania. Był też projektantem pojazdów podwodnych, które znalazły zastosowanie w ratownictwie. Gdyby nie wybuch pierwszej wojny światowej byłby pewnie kimś w rodzaju Ballarda. Właśnie się szykował do wspaniałej międzynarodowej wyprawy na której czele miał stanąć, która miała za zadanie odszukać skarby we wrakach leżących na dnie Morza Adriatyckiego, gdy musiał porzucić swe plany i jako jeden z najmłodszych dowódców U-bootów wyjść w morze.

źródło opisu: FINNA, 2005

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

ryszpak | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Wspomnienia jednego z asów wojny podwodnej lat 1914-1918. Zaczyna się ostro, od wyciągania z dna jego przyszłego U-boota (U-3). A później rzadko kiedy akcja zwalnia. Valentiner zatopił sto pięćdziesiąt statków, różnego tonażu, głównie z transportem wojskowym dla przeciwników.
Ile jest w książce prób wybielania się - nie jestem w stanie ocenić. Zbyt mało znam ten okres historii. Valentiner pisze o sobie jako o szlachetnym rycerzu. Faktem jest jednak, że potrafił topić i pasażerskie liniowce. Niemniej książka pełna bardzo ciekawych spostrzeżeń dotyczących budowy okrętów i strategii wojny morskiej oraz bardzo wielu opisów codziennego życia na okręcie podwodnym.
Książka sprzed już kilkunastu lat, jak to w wydawnictwie Finna onegdaj bywało, jest trochę błędow zecerskich. Ale nie poważnych, z jednym wyjątkiem. Przez cały jeden rozdział usilnie przewija się słowo Giblartar ;).

Bardzo gorąco polecam wielbicielom marynistyki. Ale nie tylko.

Pio | 2018-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 22 czerwca 2018

7,5/10

Fidel-F2 | 2015-11-20

O tym jak wojowano pod wodą w czasie I wś. napisał jeden z asów niemieckiej floty. Przyjemny język, wciągające opowieści i masa ciekawostek. Dla zainteresowanych realiami z tego okresu będzie to bardzo ciekawa pozycja.

Rafał | 2012-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2012

Barwny opis działań podmorskich z wieloma odniesieniami do ogólnej sytuacji w Niemczech, na świecie i refleksjami o sposobach prowadzenia wojny. Max Valentiner nie waha się opisywać epizodów ze swojego życia jeszcze przed wejściem na okręty podwodne, co tłumaczy czytelnikowi motywy jego działań i prezentuje bogate doświadczenia i wiedzę nabyte przez autora. Na plus warto także zaznaczyć, że autor mimo ambitnego podejścia do służby ojczyźnie nie zapomina o ludzkich odruchach i nie ukrywa przed czytelnikiem swoich uczuć. Na prawdę polecam - zdecydowanie najlepsza książka opisująca okręty podwodne I wojny światowej jaką do tej pory przyszło mi przeczytać.