Cywilizacja bizantyńska, tom II

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja''
978-83-60048-27-6
cywilizacja, bizantyjska, Koneczny,
Filip_Albert

Jedno z najważniejszych dzieł Konecznego omawia genezę, rozwój i wpływ kultury bizantyjskiej, także w Europie. Podkreśla, że rysem znamiennym jest jej rozbrat w dziedzinie moralności między życiem prywatnym a publicznym, co wywiera szkodliwy i destrukcyjny wpływ na życie Europy i świata zachodniego. Na uwagę zasługują końcowe rozdziały omawiające trwały wpływ cywilizacji bizantyjskiej na ruchy religijne Europy zachodniej, powstanie systemu rządów absolutyzmu oświeconego, aż po politykę rządów państw niemieckich przed zjednoczeniem Niemiec w 1870 roku.

źródło opisu: Wyd. Ostoja, 2009

źródło okładki: http://www.ostoja.pl/zakupy/index.php?p=productsMore&iProduct=519

Konkwistadorrr | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

"Cywilizację bizantyńską" miałem z wydawnictwa Antyk i muszę napisać, że wydanie nie należy do przyjemnych. Bardzo mała czcionka po pierwsze, a po drugie wiele zwrotów z języka obcego nie było przetłumaczonych na polski. Nie należę do pokolenia, które miałoby łacinę (choć co bardziej popularne zwroty rozumiałem) "w jednym palcu". Poza tym i z j. niemieckiego czy francuskiego to samo, nie było to tłumaczone. Szkoda. Wychodzi na to, że dla poprzednich pokoleń było to zbędne, bo po prostu było towarzystwo bardziej elokwentne. Nie żalę się, stwierdzam fakt.
Uważam, że to co F. Koneczny zawarł w tych tomach to ogrom wiedzy (i ileż wysiłku by takie dzieło stworzyć), ale to wiedza nie byle jaka, wiedza dla wiedzy czy jakiś inny pusty bełkot (tak to czasem bywa). Nie czyta się tego łatwo (pewne stare zwroty w j. polskim, dziś już nieużywane), do tego ogrom dat, ludzi, wydarzeń o których zupełnie, ale to zupełnie nic nie było w szkole, chociażby w jakimś minimalnym stopniu. Dlatego też...