Homo Sovieticus

szejk

Carnival | 2018-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 października 2018

Przemyślenia księdza dotyczące pokolenia, które doświadczyło kajdan socjalizmu i jego echa. Bardzo spodobała mi się metafora ze straganem w roli głównej. Sporo tu trafnych spostrzeżeń, ale również uderza mnie tu przypisywanie tak ogromnej roli religii w obaleniu socjalizmu. Wiara była rzeczywiście tu wielką siłą i kościół wtedy bardzo wspierał społeczność, ale... bez przesady.

Audrey60 | 2018-09-08
Przeczytana: 2016 rok

Trzeba wracać do tej książki, aby przypominać sobie tę wielką chwilę, gdy naprawdę byliśmy solidarni i bardzo się staraliśmy. Ksiądz Tischner wyjaśnia nam pewne zawiłości, ale przede wszystkim zwraca uwagę na to, że praca jest dialogiem, a dialog międzyludzki to fundamet naszego życia. Jeśli choć jedno z nas w tym łańcuchu solidarności sprzeniewierzy się, "zdradzi", to sypie się wszystko.

Lecisz samolotem, bo masz zaufanie do tych ludzi, którzy go zbudowali i tych którzy go pilotują. A jeśli oni myślą tylko o sobie i wypną się z łańcucha solidarności?
Strach sie bać.

bellaizka | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Niesamowite studium człowieka pewnego pokolenia. Nie jest za nadto moralizatorska, ani jednoznaczna zarazem. Nasuwa wiele skojarzeń, zwłaszcza dla ludzi, którzy urodzili się przed 1989 rokiem. Szczerze polecam.