Dziedzictwo na Bjorndal

Cykl: A lasy wiecznie śpiewają (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna
Mariola

Kontynuacja książki "A lasy wiecznie śpiewają".

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

Gosia | 2016-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Dalszy ciąg świetnej norweskiej sagi "A lasy wiecznie śpiewają".
Niestety mniej mi się podobała niż pierwszy tom.
Wszystkiego było mi tu za dużo: moralizatorskich przemów przypominających kazania, tragedii, mocowania się z życiem, niemożności porozumienia pomiędzy bliskimi osobami, krążenia wokół problemów zamiast jednej chociaż szczerej rozmowy.
To historia dziwnego i trudnego małżeństwa, bez rozmów, okazywania uczucia, mimo wielkiego zauroczenia sobą, samotności, utraty bliskich osób.
Zakończenie jest bardziej optymistyczne, ale te lata walki ze sobą aż bolą żalem utraconych chwil.
Warta przeczytania, ale słabsza niż pierwsza część.

beata | 2018-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2018

W "Dziedzictwie na Bjὄrndal", będącym kontynuacją „A lasy wiecznie śpiewają” dostałam więcej Norwegii: przyrody, klimatu, ludzi i ich życia. Piękne opisy przyrody, już nie głównie tej groźnej, mroźnej, skrzącej, jak u „Króla Gór”, ale w większych dawkach kojącej, miękkiej: uruchamiająca wszystkie moje zmysły brzozowa polana, las śpiewający swoje melodie, widoki ze wzgórz i gór na doliny, aleja z drewnianym mostem, szemrzący za oknem strumień… W tej części pojawia się konkretne określenie czasu akcji. Mamy dokładne określenie lat (pierwszy pojawia się chyba rok 1811, ostatni: 1830). W związku z tym słychać echa wydarzeń historycznych: przejście z zależności duńskiej pod szwedzką (postanowienie zwycięzców wojen napoleońskich), echa marzeń o odzyskaniu suwerenności, inflacja, bankructwa. Wszystko to pojawia się w Bjὄrndal, jako ciekawostka, temat do dyskusji, zagrożenie albo szansa wzbogacenia się, ale nie dotyka bezpośrednio głównych bohaterów.

"Dziedzictwo na Bjὄrndal",...

książek: 1904
Basia | 2016-01-16

Kontynuacja losów bohaterów pierwszej części " A lasy wiecznie śpiewają". Tak samo wspaniała, piękna i mądra powieść, jak pierwsza część.Piękny język, zachwycające opisy przyrody.
Polecam serdecznie !

Anna | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Prawie tak samo dobra jak pierwsza część. Najchętniej dałabym 7.5 gwiazdki...

Zastanawiałam się na czym polega fenomen tej książki. Bo na pewno nie na języku. Jest przyzwoity. i tylko tyle.

Myślę, że sukces tej ksiązki wynika z tego, że ona jest prawdziwa. Jest o tym, co ważne. O pracy, miłości, szacunku, przywiązaniu do ziemi. Mnie, pozytywistkę, ujęło też to, że pomimo znacznego bogactwa, wszyscy w tej książce ciężko pracują.
Jest też ta książka o tym, że trzeba ze sobą rozmawiać, trzeba mówić o swoich uczuciach, emocjach. Domysły bardzo często prowadzą nas na manowce.
No i, właściwie wszyscy są w tej książce bohaterami pozytywnymi. Pozytywnie pozytywistycznymi. Tak lubię.

Anna | 2014-10-14
Przeczytana: 14 października 2014

Jest to druga część sagi rodziny Bjorndal - "A lasy wiecznie śpiewają", opisująca czasy, kiedy młody Dag poznaje piękną Adelajdę. Oboje są sobą zauroczeni, ale żadne z nich nie potrafi okazać drugiemu swojego prawdziwego uczucia. To historia trudnego małżeństwa, kolejnych dramatów, zwątpienia, samotności, ale też otwarcia się na drugiego człowieka, zrozumienia prostych ludzi, którzy nie radzą sobie z trudnościami życia codziennego. Piękne opisy przyrody, wspaniale oddana atmosfera wędrówek po leśnych ostępach, spotkań ze zwierzętami, ludźmi gór. Nie żałuję, że po latach ponownie sięgnęłam po tę książkę.

Katherina87 | 2018-04-23

Tom II.

Walka z naturą...
Walka o miłość...
Walka o szacunek...
Na Północy trzeba umieć żyć!

W skutej lodem dziewiętnastowiecznej Norwegii ludzie mają twarde i dumne serca. Niełatwe życie regulowane jest przez rytm przyrody i wielowiekową tradycję szanowaną ponad wszystko. Czy ktoś stamtąd może pokochać miłością gorącą i szczerą, której nie złamią wichry losu?
Stary chłopski ród Björndal od lat słynie z męstwa i uporu, budząc strach i respekt pozostałych mieszkańców równiny. Zdobyte przez rodzinę bogactwo przyniosło władzę, ale sprowadziło też ludzką zawiść i zagrożenia, którym musi ona sprostać.
Nieodpuszczone grzechy z przeszłości nie dają spokoju. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków.
Kultowa powieść skandynawska, która na długo zostaje w sercu! Przetłumaczona na trzydzieści języków, sfilmowana, sprzedana w ponad dwunastu milionach egzemplarzy.

Powieść wzbudziła zachwyt krytyków...

Koronczarka | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Dalszy ciąg "A lasy wiecznie śpiewają". Ten sam posępny urok starej Norwegii, bo akcja toczy się na początku XIX wieku. Historia niewielki ma wpływ na losy rodziny mieszkającej gdzieś tam w dzikich i górzystych rejonach tego kraju. Męscy bohaterowie, zżyci niesamowicie z otaczającą przyrodą, wiecznie polują, większość życia spędzają w lasach, piją szklankami wódkę, są stanowczy, twardzi i szlachetni. Kobiety poświęcają się pracy. Głównym wątkiem jest zmaganie się ze sobą, doskonalenie swojego charakteru, przezwyciężanie słabości. Całość tchnie protestancką surowością. Książka bardzo zyskałaby na urodzie, gdyby ją jeszcze raz bardziej sensownie przetłumaczyć.

mamaKa | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Docenione
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Ponownie polecam książkę, którą jako dziecko widziałam w bibliotece Rodziców. Po latach kupiłam inne wydanie i przeczytałam z zainteresowaniem oraz nutką nostalgii. Teraz czekam, aby moja córka odnalazła tę książkę wśród wielu innych (opinia dotyczy obu tomów).

IwonaGa | 2014-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 października 2014

Nie oceniałam pierwszej części, pomyślałam, że zrobię to w całości.Jakżeż to inna książka od tych wszystkich nowości, tak w treści, jak i w słowie. Myślę,że czasem przyda się taka odskocznia. Opisy dziewiczej przyrody, przeważnie mroźnej, bohaterowie twardzi, dumni i mściwi. I wiele pouczających słów, wręcz zdawałoby się kazań, jak się w życiu zmieniać na lepsze, jak pracować nad sobą i innymi, by zasłużyć na miłość Boga i ludzi. Trudne to są czasy i warunki, gdy zdani jesteśmy na dziką przyrodę i kontakty z ludźmi z tych okolic, a jednak nic nie jest oczywiste, i wiele razy byłam zaskoczona obrotem wydarzeń. Nie żałuję.

Kasiag | 2015-02-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O ile "Lasy..." to opowieść nieco baśniowa, magiczna i w moim odczuciu jakby trochę odrealniona, o tyle "Dziedzictwo na Bjorndal", to życie, prawdziwe, często okrutne i tragiczne, ale jeszcze częściej zupełnie prozaiczne, rozbłyskujące od czasu do czasu małymi chwilami szczęścia.

Bardzo się jednak cieszę, że sięgnęłam po kontynuację losów rodziny z Bjorndal, dzięki temu miałam okazję poznać całą, kompletną historię, ze wszystkimi jej barwami, od kolorów, poprzez szarości aż po czerń.
"Dziedzictwo..." jest opowieścią pełną mądrości, opowieścią z przesłaniem, a losy ojca Daga oraz młodego Daga i Adelajdy, służą do zobrazowania i przekazania wartości głębokich i wzniosłych.
Bohaterowie "Dziedzictwa…", zmagają się z trudami życia, każdy na swój sposób. Najtragiczniejsze ze zdarzeń, śmierć dzieci Adelajdy i Daga, odciska na każdym z nich swoje piętno. Każde z nich, na swój sposób radzi sobie z tą tragiczną stratą.
Wewnętrzne przemiany bohaterów, ich zmaganie się z własnymi...