Świętokradztwo na misteriach. Sensacyjna powieść historyczna z dziejów antycznego Rzymu

Tłumaczenie: Ewa Wierzbicka
Cykl: Imperialny Rzym - SPQR (tom 3)
Wydawnictwo: Bellona
7 (18 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
The Sacrilege (1992)
starożytny Rzym, śledztwo
Małgorzata

Kolejna część bestsellerowego cyklu SPQR. Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy powraca do ukochanego Rzymu po roku spędzonym w Galii. Głównymi rozgrywającymi w walce o władzę w Rzymie są obecnie Pompejusz, Krassus i Cyceron, a poważne szanse na dołączenie do tego grona ma Cezar, na którego usługach jest teraz Klodiusz, jedyny obok Milona (związanego z Cyceronem) liczący się przywódca gangów władających ulicami miasta. Podczas uroczystej kolacji w domu Mamerkusa tematem dnia - poza zbliżającą się uroczystością Bona Dea - jest triumf Pompejusza, nad którym obradować będzie senat. Kolacja nie trwa długo. Przerywa ją zabójstwo gospodarza i dozorcy. Ponadto, ktoś najwyraźniej próbował otruć Decjusza Metellusa, co potwierdzają testy wykonane przez zaprzyjaźnionego medyka Asklepiodesa. Jeśli zleceniodawcą jest Klodiusz, który nie cofa się przed niczym, sprawa może okazać nad wyraz poważna. To dopiero początek serii tajemniczych wydarzeń. Skorumpowany mężczyzna w kobiecym stroju zakrada się na misteria Bona Dea. Czemu odważył się na takie świętokradztwo? Co wydarzyło się naprawdę i kto za tym stoi? Jak zbadać sprawę i wysunąć oskarżenie, skoro wszystkie sprawy związane z uroczystością objęte są nakazem milczenia?

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Anna | 2019-05-16

Jest do kolejna część cyklu "Imperialny Rzym – SPQR", którą dostałam od przyjaciółki Rzymem się interesującej. Miałam małe obawy, czy warto rozpoczynać opowieść, której początków nie znam. Zadałam sobie jednak pytanie, czy uważam, że w związku z tym sobie nie poradzę? Otóż poradzę, na tyle inteligencji mi nie brak.
Jest to kryminał włożony w powieść historyczną dziejów antycznego Rzymu, czyli główny bohater (i jednako narrator) przeprowadza nas przez tajemnice, które wydarzyły się naprawdę. Pompejusz, Krassus, Cycero, wszyscy najsławniejsi z tego okresu brali udział w zagadkowej sytuacji.
Tytułowe misteria to obrządki Bona Rea, w których mogą uczestniczyć tylko kobiety. Jednak zakradł się tam mężczyzna w przebraniu kobiety. Do całej historii dochodzą jeszcze brutalne morderstwa, walka o władzę i korupcja, czyli nihil novi sub sole.
Cokolwiek powiem, byłoby tutaj zdradzeniem szczegółów, dlatego najlepiej swoją ciekawość zaspokoić, czytając tę powieść.
Mimo niezachowanej...

Agnieszka | 2016-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2016

Malo opinii o tej książce więc dodam swoją :-). Kryminały lubię, chociaż tych uwikłanych historycznie nie czytałam zbyt wiele.
Tutaj jest zarówno zajmująca intryga kryminalno-spiskowa, jak i ciekawie opisana historia tamtego okresu. Okazuje się że można to zrobić w sposób lekki i przyjemny, bez nużących HISTORYCZNYCH opisów. A ostatecznie dzięki głównemu bohaterowi - Dacjuszowi - poznajemy najznamienitsze osoby tamtego okresu (Pompejusz, Juliusz Cezar, Katon, Krassus, Cycerona i in.). Zaś przemyślenia narratora - Dacjusza - typu: "W naszym gronie, przy tylu politycznych mariażach oraz osobliwym nadawaniu imion przyjętym od prostych, rustykalnych przodków, ciężko było rozeznać się we własnym rodzie, a co dopiero w cudzych" czy "Widocznie była to jego pierwsza próba zabójstwa. Pewnie się mocno zdenerwował", nieodzownie przywołują uśmiech na twarzy, a jednocześnie dużo mówią o życiu w tamtych czasach.
Uważam, że książka jest naprawdę warta przeczytania i to nie tylko ta ale cała...

Kasia | 2015-10-16

Bardzo wiele politycznych rozważań, niestety kosztem sensacyjnych zwrotów akcji, na które liczyłam aż do samego końca. Uciążliwą lekturą jednak tego nie nazwę - czyta się to dobrze, dość lekko i przyjemnie, za to mało ekscytująco.

Paweł Lesiak | 2015-10-11
Przeczytana: 15 lipca 2015

Kolejna część bestsellerowego cyklu poświęconego historii Rzymu. Główny bohater Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy po rocznym pobycie w Galii powraca do ukochanego Rzymu. Trafia w sam środek walki o władzę. Każdy miłośnik historii starożytnego Rzymu oraz dobrej przygodowej książki będzie niezwykle usatysfakcjonowany z lektury książki. Wartka akcja przeplata się z wątkami historycznymi.