Zgłosuj na książki roku 2017

Tak niewiele zrobiono. Zapiski prawego mordercy

Tłumaczenie: Tomasz Pichór
Wydawnictwo: Rambler
So Little Done: The Testament of a Serial Killer
978-83-627-5106-8
angielski
rogus92

Psychiatrzy interesowali się tym, czy kiedykolwiek myślałem, że wszyscy sprzymierzyli się przeciwko mnie. – Na początek pięć milionów czytelników dziennika The Sun, jeśli to jest dla nich odpowiednie miano – odpowiedziałem. – Ten brukowiec przeprowadził kampanię protestującą przeciwko luksusowym warunkom w jakich rzekomo jestem osadzony. Słyszałem, że zaowocowała ona bezprecedensową ilością...

– Na początek pięć milionów czytelników dziennika The Sun, jeśli to jest dla nich odpowiednie miano – odpowiedziałem. – Ten brukowiec przeprowadził kampanię protestującą przeciwko luksusowym warunkom w jakich rzekomo jestem osadzony. Słyszałem, że zaowocowała ona bezprecedensową ilością listów do redakcji, sugerujących całą gamę kar, w większości wykorzystujących chirurgię bez znieczulenia.
Okazało się, że pytali się o to, czy kiedykolwiek ktokolwiek szczególnie spiskował przeciwko mnie.
– Prokurator generalny? – zasugerowałem.
Jego również nie mieli na myśli. Raczej to, czy sądzę, że istnieje jakiś spisek we mnie wymierzony?
– Akta mojej sprawy – czy też, by być bardziej precyzyjnym, spraw – były tak obszerne, że wypełniały szczelnie pięć pokoi, zaś dziesięciu prokuratorów, każdy wspomagany przez dwóch urzędników, zaangażowano jedynie do ich badania. Co więcej, przez pewien czas policyjne laboratoria sądowe w całym kraju musiały pracować jedynie nad moją sprawą. Jeśli to nie był spisek wymierzony we mnie, to nie mam pojęcia, co mogłoby być godne tego miana.
Nie, również nie o takim rodzaj spisku mówili psychiatrzy. Jeden z nich stracił panowanie nad sobą i zaczął odgrywać obrażonego obywatela: jak ja mogę nazywać to spiskiem, kiedy wszyscy ci ludzi i wszystkie te instytucje starały się dociec prawdy o ciałach znalezionych w moim ogrodzie?
– Dobrze – odpowiedziałem – lipcowy spisek przeciwko Hitlerowi, był całkowicie usprawiedliwiony, ale jednak ciągle pozostaje spiskiem.

źródło opisu: http://www.wydawnictworambler.pl/wydalismy.php?id=40

źródło okładki: http://www.wydawnictworambler.pl/upload/takniewielezrobiono.jpg

Karolina | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Patrząc na okładkę mamy wrażenie, że prawdziwe zapisku mordercy w formie starego dokumentu.

Graham Underwood prowadzi swój monolog siedząc w celi więziennej, oskarżony o zamordowanie i zakopanie w ogródku 15 ofiar.
Nie można mu odmówić pewnego rodzaju inteligencji i sprytu, gdy argumentuje i bardzo logicznie wyjaśnia, że swoich czynów dokonał dla dobra społeczeństwa.
W książce zostało poruszonych wiele kwestii społecznych, politycznych i ekonomicznych.
Przepuszcza je jednak przez pryzmat subiektywnej moralności i etyki. Jego poczucie sprawiedliwości niewiele ma wspólnego z prawdziwą etyką.
Zdecydowanym plusem tej książki jest sam autor, który z wykształcenia jest lekarzem psychiatrą i pracował z pacjentami osadzonymi w więzieniach.

Jednak książka nie zachwyciła mnie tak jak oczekiwałam. Przedstawia ciekawy punkt widzenia i rozważając czysto teoretycznie, można czasami przyznać rację bohaterowi.

Klaudia | 2013-04-01
Przeczytana: kwiecień 2013