Symbol i forma. Przemiany w malarstwie polskim od 1880 do 1939

Wydawnictwo: Bosz
978-83-7576-033-0
sztuka
surrealice

Książka jest zborem tekstów eseistycznych o polskiej sztuce zilustrowanym wybranymi dziełami. Dotyka tematu, który był przedmiotem wielokrotnych prezentacji, ukazuje jednak polską scenę malarską przełomu XIX i XX wieku aż do wybuchu II wojny światowej nie jako kontradykcję tradycji i nowoczesności, lecz jako dialog dwóch pokoleń artystów, którzy ukształtowali naszą artystyczną tożsamość. Od Matejki do Witkacego, od Jacka Malczewskiego do Władysława Strzemińskiego - przebiegały prądy przemian, z perspektywy lat coraz bardziej spójne, coraz mniej przeciwstawne. Polski pansymbolizm, myślenie formą i znaczeniem, poezją i kolorem - choć czerpał z europejskiej moderny - zyskał kształt, którego unikatowość doceniamy na tle innych arcydzieł dwudziestowiecznej Europy. Dzisiaj, w okresie ponownej ekspansji polskiej sztuki (głównie malarstwa), może warto zwrócić się ku źródłom symboli, którymi stale żyjemy.

Karolina Kułakowska | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

"Symbol i forma" to zbiór tekstów eseistycznych
o malarstwie polskim w latach 1880-1939.
W tym wypadku warto "ocenić książkę po okładce",
ponieważ obie są równie atrakcyjne :). Nie ukrywam,
że piękny obraz Edwarda Okunia jako pierwszy
przyciągnął moją uwagę i sprawił, że chętniej
zajrzałam do środka.
Koniec XIX wieku, to czas, który jest mi szczególnie
bliski estetycznie, toteż chętnie przeczytałam eseje
na temat obrazów między innymi Witolda Wojtkiewicza.
Co ważne - napisane są prostym językiem, a więc każdy,
nawet osoba bez większego przygotowania plastycznego,
sporo z nich wyniesie. Co jeszcze? Konrad Krzyżanowski
- artysta, którego dopiero w trakcie czytania "odkryłam",
a którego obraz "Portret żony artysty z kotem" absolutnie
mnie zaczarował i wcisnął w ziemię.
Reasumując - szczerze mogę polecić każdemu, zarówno osobie
zajmującej się sztuką, jak również laikowi.