Czerwone niebo nad Wołyniem

Seria: Czerwone niebo nad Wołyniem
Wydawnictwo: Bellona
6,58 (69 ocen i 14 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
3
8
15
7
22
6
12
5
7
4
1
3
2
2
2
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788311122468
liczba stron
352
kategoria
historyczna
język
polski

Jest to książka wartościowa z kilku względów. Jej Autorka, aczkolwiek z racji wieku nie uczestniczyła bezpośrednio w opisywanych zdarzeniach, zna je bardzo dobrze z relacji uczestniczących w nich członków swej najbliższej rodziny - ziemiańskiej rodziny Kozińskich, zamieszkałej na Kresach "od zawsze"; stąd jej wartości dokumentalne. Są i wartości inne - humanistyczne i artystyczne. Autorka...

Jest to książka wartościowa z kilku względów. Jej Autorka, aczkolwiek z racji wieku nie uczestniczyła bezpośrednio w opisywanych zdarzeniach, zna je bardzo dobrze z relacji uczestniczących w nich członków swej najbliższej rodziny - ziemiańskiej rodziny Kozińskich, zamieszkałej na Kresach "od zawsze"; stąd jej wartości dokumentalne.

Są i wartości inne - humanistyczne i artystyczne. Autorka mocno podkreśla to, co łączy, a nie to, co dzieli narody polski i ukraiński. Uwidacznia się to w jej głębokim uznaniu i podziwie dla bogactwa kultury ukraińskiej - jak choćby w cytowaniu ukraińskich pieśni, opisywaniu obyczajów, szczegółów ubioru, i ukazywaniu i podkreślaniu postaw bohaterów książki.

 

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5736&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5736.jpg

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (218)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6845
allison | 2012-09-23
Przeczytana: 22 września 2012

Wzruszająca zbeletryzowana opowieść o przeszłości rodziny autorki, odtworzona przez nią na podstawie wspomnień przodków, przede wszystkim dziadka.

Najpierw poznajemy życie średnio zamożnych ziemian polskich mieszkających w Okopach na Wołyniu. Ich codzienność to praca, spotkania z dalszą rodziną i przyjaciółmi, pełne ciepła wieczory przy kominku, rozmowy o książkach, historii i bieżących problemach. To także wiejskie zabawy i stanowiące wielką atrakcję zakupy w pobliskim miasteczku. To również wielkie przyjaźnie i miłości - czasem zakazane i niepożądane, bo dzielone z mieszkającymi tuż obok Ukraińcami, wśród których już w latach trzydziestych narastają tendencje nacjonalistyczne.

Śledząc te codzienne perypetie, cały czas czuje się napięcie, gdyż wiadomo, że wkrótce wybuchnie wojna, a Okopy znajdą się pod okupacją radziecką, potem niemiecką, potem znów sowiecką, stając się także miejscem bestialskich mordów dokonywanych zarówno przez bandy UPA, jak i przez niezwiązanych z żadną...

książek: 2339
Jola_St | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

W pierwszej części tej książki autorka opisała sielskie życie polskich ziemian na Wołyniu. W piękny sposób opisała świetnie zorganizowane gospodarstwa rolne, uprawę pól i hodowlę zwierząt. Rodziny żyły zgodnie, a dzieci od małego były pracowite. W soboty natomiast okoliczni mieszkańcy zarówno Polacy jak i Ukraińcy bawili się na zabawach wiejskich opisanych tak, że samej chciałabym umieć przenieść się w czasie i zobaczyć to wszystko na własne oczy. Za to piękno wsi wołyńskiej dałam jedną gwiazdkę więcej.

Różnice i podziały między oboma narodami istniały jednak zawsze i dało się to szczególne odczuć tuż przed wojną, gdy powoli zaczęły tworzyć się grupy nacjonalistów ukraińskich, kumulacja natomiast miała miejsce w roku 1943.
W porównaniu z tym, co czytałam już o tragedii wołyńskiej, rodzina Kozińskich może uznać się za szczęśliwców. Spalono ich wioskę, jak również dwie inne sąsiednie wioski polskie, zamordowano ponad 60 osób, ale autorka oszczędziła nam opisów metod bestialskich...

książek: 1030
WiolkaS | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Napewno jest to książka wartościowa pod względem dokumentalnym.Poznajemy w niej codzienne życie polskiej rodziny Kozińskich mieszkającej na Wołyniu ,we wsi Okopy.Książka ukazuje jak pracowali, kochali, zawierali przyjaźnie, organizowali wesela i te ich wspaniałe święta, pełne ciepła, niezwykle rodzinne i wypełnione tradycją.Poleca tę książkē bo warto czytać o takich ludziach ktorzy stracili wszysto na co pracowały całe pokolenia., a pomimo tego tych strasznych przeżyć (mordów)po ktörych traci się wiarę w człowieka, potrafili siē podnieść i żyć dalej jako zacni ludzie.

książek: 544
Betka | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Wołyń – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu i dopływów Dniepru. Obecnie część Ukrainy. To właśnie tutaj Barbara Iskra Kozińska pisarka, poetka a także właścicielka Pensjonatu Sosnówka umieściła akcję swej powieści. Poznajemy historię ziemiańskiej rodziny Kozińskich, która z dziada pradziada zamieszkiwała Kresy wraz z innymi narodowościami. Michaliny i Wincentego wraz z czwórką dzieci poznajemy na łamach książki w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas życie na wsi Okopy można powiedzieć jest sielanką ale za plecami czai się straszny cień zbliżającej się zawieruchy wojennej. I nadchodzi ten rok 1939 gdy wieś znajduje się pod okupacją radziecką, potem niemiecką i znowu radziecką. Wśród ludności ukraińskiej ze zdwojoną siłą rozwija się nurt nacjonalistyczny, którego eskalacja przypada na lato 1943 roku. Wówczas to bandy UPA ale sąsiedzi dokonują masowych mordów na ludności polskiej. Rodzinie Koźmińskich cudem udaje się uniknąć śmierci. Ukrywają się w lasach aż do 1944...

książek: 177
Desdemona | 2013-10-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 20 października 2013

Moim zdaniem, wspaniała książka. Napisana bardzo przyjemnym językiem, niezwykle ciepła, nostalgiczna..a zarazem tragiczna i przerażająca. Stopniuje napięcie już od początkowych stron - bo mimo opisywanych poprawnych stosunków Polaków z Ukraińcami, cały czas, gdzieś na plecach, czuje się oddech zbliżającego się zagrożenia. Urzekające opisy Świąt Bożego Narodzenia - takich, jakich już nie ma i nie będzie, niestety,rozczulające opisy pierwszych miłości bohaterów, tak niecodziennie silnych,namiętnych i..trwałych. Przy czytaniu tej książki towarzyszył mi cały kalejdoskop emocji - od rozczulenia, zachwytu, po wzruszenie, płacz, wściekłość i smutek. Wspaniała książka. Bez zadęcia, bez patetyczności. Choć smutna i tragiczna, opisuje jednocześnie jakąś część wspaniałego, pełnego ciepła, wyjątkowego świat, którego teraz już nie ma. A szkoda. Bo takie Święta, jakie były udziałem mieszkańców Okopów, sama chciałabym przeżyć.

książek: 70
Agnieszka | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane

Jestem wielka fascynatką historii Kresów Wschodnich.Książkę przeczytałam jednym tchem.Piękne opisy kultury kresowej i dziejów rodu Kozińskich.Życie codzienne przeplatane wątkami miłosnymi.Autorka prowadzi nas aż do wybuchu wojny i zbrodni wołyńskiej.Bardzo ciekawa pozycja,pisana barwnym,subtelnym językiem.

książek: 1555
sorensdaughter | 2018-08-29
Na półkach: Historycznie, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

Trudno dyskutować z historią i nie można jej określić "ładną", czy "brzydką". Historia tego, co zdarzyło się na Wołyniu jest przejmująca i nie pozostawia emocji w spokoju. Jestem gdzieś wewnętrznie uwrażliwiona na Kresy Wschodnie i tym bardziej do mnie trafiają opowieści o Wołyniu.
Nie mogę ocenić tej historii i nie mogę ocenić losów rodziny, które w tym wypadku są niezwykle interesujące. Bardzo mi się podoba powolne opisywanie każdego charakteru z osobna, zwyczajów, tradycji, zasad wg których się żyło, okoliczności historycznych i indywidualnych namiętności. Tego nie da się ocenić, można tylko dać się w to wciągnąć i stracić dystans.
Da się za to ocenić, jak "Czerwone niebo nad Wołyniem" jest napisane. Język prosty, bardzo zgodny i pasujący do tego, co opisuje. To, co mnie trochę denerwowało, to powtórzenia. Autorka często przypomina, jaką rolę pełni dany członek rodziny albo jaki jest z charakteru - myślę, że zupełnie niepotrzebnie, jak na niewielką objętościowo książkę. ...

książek: 535
netha | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka o tęsknocie , o tragedii ... o stracie ... może nazbyt wyidealizowane wspomnienie czegoś co dawno przeminęło ... o bólu i krzywdzie której nie sposób zapomkniec i może wybaczyć ... taka z serca płynąca rodzinna opowieść ... warta przeczytana ... Polecam!

książek: 3
Jerzy Ornat | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2014

Nie jestem krytykiem wiec ograniczam sie do 10 gwiazdek ,ale gdyby było ich wiecej wypełniłniłbym je wszystkie

książek: 4
Basia | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 24 lutego 2015

"Czerwone niebo nad Wołyniem" to opowieść rodzinna, oparta na faktach. Pełna opisów przyrody wołyńskiej, świąt, wesel w kościele polskim i w cerkwi, ale są także wątki dramatyczne i traumatyczne z okresu wojny. Akcja powieści toczy się od lat międzywojennych, wojny, aż do wyjazdu z Wołynia opisanej w powieści rodziny Kozińskich. Lata międzywojenne na Wołyniu to sielskość wsi, sady pełne owoców i ciepło słońca na werandzie w letnie wiejskie popołudnia. Życie na wsi toczy się przemiennie wraz z porami roku. Widzimy rodzinę ziemiańską składającą się z rodziców Michaliny i Wincentego Kozińskich, oraz ich czwórki dzieci. Helenę, Franciszka, Dominika i Zdzisława. Perypetie z wychowaniem dzieci, szkoła i praca na roli, to główne troski i zmartwienia codziennego dnia. Pierwsze "zawirowania" miłosne dorastających dzieci, zaręczyny i wesela pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą narodami, Polskim i Ukraińskim. Przyjaźń i braterska pomoc sąsiedzka. Wspólne modlitwy w kościołach. "Bóg jest...

zobacz kolejne z 208 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd