Cywilizacja żydowska t. III

Okładka książki Cywilizacja żydowska t. III Feliks Koneczny
Okładka książki Cywilizacja żydowska t. III
Feliks Koneczny Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja'' nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cywilizacja żydowska t. III - Walka o byt. Ekspansja
Dom Wydawniczy ''Ostoja''
2006-01-01
2006-01-01
83-60048-70-3
praca zbiorowa
cywilizacja żydowska walka o byt ekspansja koneczny

I oto tom III - moim zdaniem najciekawszy, bo poruszający wiele zagadnień niosących wyjaśnienie obecnie występujących zjawisk, choć oczywiście już dużą ich partię odnalazłam w tomie I i II. Autor omawia tutaj m. in. walkę o przetrwanie żydowskiego bytu zarówno umysłowego jak i materialnego. Dzięki jego niesamowitej wiedzy historycznej można dowiedzieć się jak rozwijała się żydowska umysłowość oraz dobrobyt na przestrzeni wieków, jak to się stało, że zaczęli trudnić się szeroko pojętym handlem (od niewolników,poprzez praktycznie prawie wszystkie dziedziny, na handlu nierządem oraz tak fascynującej rzeczy jak handel wojną i pokojem kończąc...),co sprawiło, że zajęli się lichwą i paserstwem, jak pozyskiwali ziemię pomimo zakazu jej posiadania w różnych krajach, jakimi prekursorami byli jako kupcy (m.in. reklama, duży obrót dzięki niskim marżom) oraz jak bardzo wybuch I wojny światowej przyczynił się do wzrostu ich znaczenia. Tom zawiera rozważania na temat walki Żydów o własne terytorium (również w kontekście bolszewizmu),próby tworzenia w różnych krajach autonomii (dotychczas myślałam, że dotyczyło to przede wszystkim Polski, teraz wiem, że zjawisko to występowało też w wielu innych krajach, na poważną, choć może nie tak wielką skalę). Najciekawsze wg mnie rozdziały to "Hitleryzm zażydzony" oraz "Żyd odżydzony" gdzie zawarte są rozważania na temat analogii pomiędzy Żydami a Niemcami (rozdział wręcz wstrząsający!) oraz zagadnienie asymilacji Żydów.
Jest w książce kilka rzeczy zdezaktualizowanych jak np. zastanawianie się autora co by było gdyby utworzono w Palestynie państwo żydowskie (cóż, my to już wiemy) oraz zupełnie wg mnie niepotrzebnych (jak rozważania na temat "Protokołów mędrców Syjonu" mimo iż autor zdawał sobie sprawę z ich nieprawdziwości).

Myślę, że czytając "Cywilizację żydowską" wiele osób może zadać sobie pytanie: czy przypadkiem autor nie był antysemitą? Wiele z jego stwierdzeń, wyrażonych jest językiem, który w dzisiejszych czasach bez wątpienia może uchodzić za antysemicki...jednak nic nie wiem o antysemityzmie autora, a w swoich rozważaniach powołuje się on na wiele źródeł żydowskich i filosemickich, w ostatnich natomiast słowach książki pisze: "Książka niniejsza usuwa się od wszelkiej "aktualności". Nie jest jej celem ni budowa mostów do porozumienia ni niecenie nieporozumienia. Chciałem po prostu roztrząsać kwestię żydowską ze stanowiska naukowego, a zdaje mi się, że to jest pierwsza próba tego rodzaju".
Myślę, że gdy książka powstawała, takiego języka po prostu się używało. Uważam ją jednak za fascynującą, a przede wszystkim niosącą wyjaśnienie wielu zjawisk występujących współcześnie i boleśnie nas (jako Polskę) dotykających. Bez znajomości historii nie można bowiem zrozumieć polityki, a w tej książce dawka historii jest po prostu gigantyczna.

• Do kupienia
  • Nie posiadam