Wiadomość ze Sztokholmu

Wydawnictwo: Marginesy
978-83-933758-6-8
Fuzja

Miejsce zbrodni: miasto portowe, w którym łatwo się zatracić - Gdynia. Ciała młodych kobiet policja znajduje szybciej niż wyjaśnienie hipotez okoliczności ich śmierci. Tropem zbrodni podąża uparta Kaszubka, nadkomisarz Ewa Wichert. Przemierzamy z nią niedostępną dla zwykłych śmiertelników Gdynię, jej najjaśniejsze i najmroczniejsze zakamarki. I nieprzenikniony Sztokholm, z jego chłodnym...

Miejsce zbrodni: miasto portowe, w którym łatwo się zatracić - Gdynia.

źródło opisu: Marginesy, 2012

źródło okładki: http://marginesy.com.pl

Gośka | 2012-10-25
Przeczytana: 25 października 2012

Ewa jest kobietą po rozwodzie,samotną matką i nadkomisarzem policji.Jest lekko zagubiona,nie może odnaleźć swojego miejsca,dokucza jej samotność i poczucie winy wobec syna.
Pewnego dnia w gdyńskim porcie zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Sprawę morderstwa dostaje Ewa. Wraz ze swoimi współpracownikami- Żabą czyli Aldoną i Bułą czyli Leszkiem próbują zrozumieć czym kierował się morderca masakrując zwłoki.

„- Kto może mieć aż tak chore ego, że jak mu nie stanie to robie takie krwawe wycinanki? - Powoli - fuknął Buła. - Nie mówiłem, że mu nie stanął. Mógł się zdenerwować, że mu nie dała.”

Dochodzenie staje w miejscu do czasu aż zostają odkryte zwłoki dwóch kolejnych ofiar.Pojawia się nazwisko podejrzanego,jednak brak dowodów. W pewnym momencie śledztwo przenosi się do Szwecji, gdzie Ewa przesłuchuje ocalałą ofiarę porwania.

Już na wstępie poznajemy mordercę,chociaż bez tożsamości. Część książki pisana jest z perspektywy mordercy,więc możemy wniknąć w tok jego myśli.

Fajnie...

julia-orzech | 2013-09-26
Przeczytana: listopad 2012

Kryminały zaczęłam czytać regularnie dopiero jakiś czas temu. Kiedy chodziłam do liceum zdarzało mi się spędzić wieczór z powieścią A. Christie, czy jakimś thrillerem sensacyjnym. Pamiętam, że były to bardzo przyjemne chwile. Postanowiłam więc, że czas najwyższy nieco poszperać w świecie kryminałów, które cieszą się przecież niezwykłą popularnością od lat. Z tej właśnie okazji wpadła mi w ręce książka Janusza Grabowskiego Wiadomość ze Sztokholmu. To klasyczny kryminał. Jest zbrodnia i to nie jedna, jest dzielna pani nadkomisarz i jej współpracownicy i oczywiście jest też przestępca, którego trzeba schwytać. Dodatkowo autor pokusił się o dosyć rozbudowany wątek życia prywatnego nadkomisarz Ewy Wichert, który jednak w żaden sposób nie przyćmiewa akcji kryminalnej, a jest jedynie dodatkiem, który pozwala na chwilę odetchnąć.

Akcja powieści pędzi już od pierwszych stron, kiedy to jesteśmy świadkami strasznego morderstwa młodej dziewczyny. Całe wydarzenie poznajemy z punktu widzenia...

Krystyna | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Napiszę krótko - niezła powieść kryminalna:)
Zdecydowanym plusem jest umiejętne, moim zdaniem, wplatanie informacji o Trojmieście i Sztokholmie, trochę historii i czasów współczesnych. Czytając miałam przed oczami morze, bulwar, ulice itd.
Minusem jest próba autora wgłębiania się w duszę kobiety - policjantki, w szczególności opisy markowych ubrań itp.
Gdyby autor "odpuścił" sobie te próby, to gwiazdek byłoby więcej.
Poczekam na następną powieść, bo mam wrażenie że warto

Marcelina | 2012-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Dzięki kryminałom myślę, uruchamiam intuicję i próbuję zdemaskować zbrodniarza szybciej niż główny bohater… Niestety jeżeli jest to naprawdę przemyślany, ciekawy kryminał ciężko połapać się kto naprawdę zabił.
Taka jest właśnie powieść Janusza Grabowskiego „Wiadomość ze Sztokholmu”. Policjantka Ewa wraz ze swoim zespołem próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiet. Znalezione ofiary to młode dziewczyny, które zostały zabite przez uderzenie młotkiem w głowę. Śledztwo zatacza swój krąg wokół domów publicznych, gdańskich prostytutek oraz środowiska księży. Nie każdy jednak chętnie współpracuje z policją, co potęguje błędne poszlaki.
Czytelnik poznaje tożsamość psychologiczną zabójcy, będąc świadkiem jego kolejnych zbrodni i sadystycznych działań. Psychol nienawidzi kobiet, mordując bez skrupułów i emocji. Jego motywacja ma swoje korzenie w przeszłości, a dokładniej w kontaktach z kobietami. Natomiast komisarz Ewa to typowy bohater kryminałów – samotna, silna psychicznie,...

Ewa K | 2012-09-14
Przeczytana: 12 września 2012

Skandynawskie kryminały stale zajmują najwyższe lokaty w polskich rankingach czytelniczych. A co z rodzimymi twórcami tego gatunku? Choć nie możemy się pochwalić „polską szkołą kryminału”, to jednak wielu pisarzy podejmuje wyzwanie i próbuje stworzyć dzieło godne zaszczytnego miana kryminalnego. Do tych autorów należy również Janusz Grabowski, którego najnowsza książka pt.: „Wiadomość ze Sztokholmu” bez wątpienia posiada wszystkie cechy dobrego kryminału. Kim jest jej autor i co to za opowieść?

Janusz Grabowski to gdańszczanin, który swoje studenckie życie prowadził w Szwecji. Ten człowiek orkiestra imał się wielu zawodów, dzięki czemu zwiedził niemal całą kulę ziemską. Ostatecznie zamieszkał w Sztokholmie, gdzie w wolnym czasie pisze pełne wartkiej akcji kryminały. „Wiadomość ze Sztokholmu” wydana nakładem Wydawnictwa Marginesy z pewnością do takich należy.

Fabuła tej książki nie różni się specjalnie od klasycznego kryminału. Już na pierwszych stronach poznajemy mordercę,...

Paulina Kwiatkowska | 2012-10-19

,,Miejsce zbrodni: miasto portowe, w którym łatwo się zatracić Gdynia. Ciała młodych kobiet policja znajduje szybciej niż wyjaśnienie hipotez okoliczności ich śmierci. Tropem zbrodni podąża uparta Kaszubka, nadkomisarz Ewa Wichert. Przemierzamy z nią niedostępną dla zwykłych śmiertelników Gdynię, jej najjaśniejsze i najmroczniejsze zakamarki. I nieprzenikniony Sztokholm, z jego chłodnym klimatem, sprzyjającym rozwiązaniu zagadek kryminalnych." Tekst z okładki

Janusz Grabowski urodził się w Gdańsku, jednak swoje studenckie życie przeżył w Szwecji. Udało mu się zwiedzić prawie całą kulę ziemską, dzięki różnorakim zawodom, których się podejmował. Obecnie mieszka w Sztokholmie, gdzie oddaje się pisaniu kryminałów.

Młoda dziewczyna była najpierw przetrzymywana przez swojego oprawcę, a następnie zabita przez zaskoczenie uderzona młotkiem w główę. Jej zwłoki znaleziono w basenie prezydenta, była naga i miała pociątą twarz. Na ręce miała jedynie biało-czerwoną bransoletkę, co stało się...

W Basenie Prezydenta w Gdyni znaleziono ciało nagiej dziewczyny. Jak wykazuje sekcja zwłok to nie było samobójstwo, a brutalne morderstwo. Prócz śladów ciętych i siniaków dziewczyna miała coś jeszcze - mulinkową bransoletkę umieszczoną na ręku. Wkrótce potem znalezione zostają kolejne dwa ciała, z identycznymi bransoletkami. Czyżby morderca chciał dać wskazówkę policji? Sprawą zabójstw zajmuje się Ewa Wichert wraz ze swoimi podwładnymi. To właśnie oni podążają tropem zbrodni odkrywając przed czytelnikiem niedostępną i najmroczniejszą strefę Gdyni. Ile ofiar wpadnie w ręce mordercy? I czy pani nadkomisarz uda się go powstrzymać?

Prolog przenosi nas do czasu pierwszego zabójstwa. Kiedy to młoda dziewczyna trzymana w zamkniętej pralni zostaje okrutnie zamordowana. Morderca rozbiera dziewczynę, wsadza ją do worka zadając jeszcze kilka ran ciętych, po czym wyrzuca jej ciało do portowego basenu. Wszystko bez mrugnięcia okiem. Bez zadnych skrupułów i z zimną krwią.

Akcja książki toczy...

czytamamaczyta | 2014-04-29

Kupiłam tę książkę, bo Luby na urlopie chciał sobie poczytać kryminał, a opis na okładce „ dziewczyny, których nikt nie szuka giną w Gdyni” zaintrygowała mnie w sopockiej księgarni...Akcja dzieje się w Gdyni i w Szwecji. W Gdyni zostają znalezione zwłoki dziewczyny w Basenie Prezydenta. Śledztwem zajmuje się nadkomisarz Ewa Wichert. Jedyną wskazówką jest czerwono-biała plecionka z muliny znaleziona na ręce dziewczyny... Sprawa nabiera tempa, gdy policja odkrywa kolejne zwłoki... A dziewczyn nikt nie szuka, nie wiadomo kim są, skąd pochodzą. Szukanie sprawcy, to błądzenie po omacku. Ślady prowadzą nas wreszcie do Szwecji.. Książkę czyta się naprawdę dobrze – z niecierpliwością przerzucałam kartki, by wreszcie dowiedzieć się, co będzie dalej. Co prawda, już pod koniec wiedziałam jak to wszystko się skończy, a szkoda, bo bardzo lubię niespodzianki. Książka w sam raz na urlop – zwłaszcza w Trójmieście!

Moniś | 2016-04-13

Po prostu rewelacja...od urodzenia przez 25 lat mieszkałam w Gdyni i czasami myślałam sobie, że powinna powstać książka gdzie Gdynia i Trójmiasto będzie głównym tłem...no i mam proszę Państwa! Wiadomość ze Sztokholmu. Kryminał niezwykle mnie wciągający - przeczytany prawie jednym tchem. Sposób narracji i opis miejsc wydarzeń tak realistyczny, że czytając książkę w łóżku podczas okropnej choroby miałam wrażenie, że razem z dzielnymi funkcjonariuszami policji rozwiązuję sprawę...polecam, bo warto!

anka920 | 2012-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Zacznę od tego, że nie gustuje w kryminałach. Książkę przeczytałam w pewny deszczowy dzień. Uważam że jest w niej zbyt dużo opisów miejscowości, zabytków zarówno Trójmiasta jak i Sztokholmu a mało akcji. W pewnych momentach miałam wrażenie że autor za bardzo skupił się na ich opisie. Jeśli chodzi o Fabułę... hmm też mnie nie zachwyciła jednak pomimo tych mankamentów wcześniej wspomnianych książkę "da się przeczytać" dlatego moja ocena to jedynie a może aż 5 gwiazdek.