Bezdomna

Okładka książki Bezdomna Katarzyna Michalak
Okładka książki Bezdomna
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Z życia wzięte (tom 2) Seria: Seria z czarnym kotem literatura piękna
Z życia wzięte (tom 2)
Seria z czarnym kotem
Znak Literanova
2013-06-03
2013-06-03
literatura polska katarzyna michalak

„Bezdomna” Katarzyna Michalak Cykl: „Z życia wzięte” tom 2

Kinga Król projektantka ogrodów, dziewczyna z dobrego domu w wyniku wielu nieszczęśliwych zdarzeń staje się bezdomna. Mając wyrzuty sumienia, że zabiła własne dziecko postawia odebrać sobie życie. W pewną mroźną wigilijną noc znajduje ją dziennikarka Joanna Reszka, która kilka lat wcześniej miała romans z mężem Kingi. Dziennika pomaga bezdomnej dziewczynie, ale od początku liczy na opisanie historii kobiety w gazecie, w której pracuje. W tej książce autorka opisuje problem choroby psychicznej i jej następstw tego, jak ważne jest, aby słuchać tego, co mówią do nas inni, być wyczulonym na pewne sygnały. Główna bohaterka dawała znaki, mówiła, że coś się złego dzieje. Smutne i przerażające jest to nikt tego nie zauważył albo po prostu zlekceważył, gdyby ktoś zareagował ta historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. „Bezdomna” to wzruszająca, skłaniająca do refleksji historia pokazująca jak łatwo możemy wszystko stracić. Warto przeczytać.

„Bezdomna” Katarzyna Michalak Cykl: „Z życia wzięte” tom 2

Książka tak mnie wciągnęła , że przeczytałam w jedną noc. To jest książka z serii przeczytaj, pomyśl, nie oceniaj z góry......

O depresji poporodowej słyszałam. Natomiast nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak psychoza poporodowa. Mając na uwadze wstrząsający los Kingi, powinno się uświadamiać społeczeństwo, że takie zaburzenia mają miejsce. Autorka nie słodzi i w wręcz brutalny sposób opisuje następujące po sobie wydarzenia. Jak zaczęłam czytać książkę, musiałam na jakiś czas przerwać, aby ochłonąć. Na pewno nie jest to lektura "łatwa i przyjemna". Jednak życie to nie bajka, warto więc zdawać sobie sprawę z jego wszystkich odcieni.

Książkę miałam okazję przesłuchać w formie audiobooka jeszcze w styczniu. Była to historia całkiem inna od tych, które w tym okresie słuchałam/czytałam i być może dlatego też tak bardzo przypadła mi do gustu. Traktuje o dość ważnym, aczkolwiek często pomijanym temacie, jakim jest baby blues u kobiet po porodzie. Nie jestem ekspertem, nie znam się na poruszanym w książce problemem i tym bardziej nie chcę się wypowiadać na temat okresu, jakim jest połóg u kobiet, czy temat chorób psychicznych. Jest to jednak istotny temat, który warto poruszać w książkach oraz w ogólnych rozmowach, które mogą uświadomić nie tylko mamy ale i całe otoczenie, z sytuacją w jakiej się znalazły lub też mogą się znaleźć. Być może dzięki temu kobiety będące w takim stanie mogłyby być zauważone znacznie szybciej i otrzymałyby pomoc.

Kinga Król będąca od pewnego czasu bezdomną postanawia odebrać sobie życie. Sytuacji towarzyszy bezdomny kot, który znajduje się w tym czasie razem z Kingą w śmietniku. Żywot Kingi nie dobiega końca, ponieważ odnajduje ją w tym stanie Aśka. Kobieta ta jest nie tylko dziennikarką , ale i osobą, która wcześniej zniszczyła małżeństwo Kingi. Joanna postanawia pomóc bezdomnej, po cichu licząc na napisanie artykułu, w którym główną bohaterką byłaby Kinga i jej historia opowiadająca o tym, jak zabiła własne dziecko.

Biorąc pod uwagę książkę jako całość muszę przyznać, że była całkiem wciągająca i słuchałam jej z zaciekawieniem. Jednak nieprawdopodobne zbiegi okoliczności nieco zaburzyły tą ocenę.

Zbyt brutalna jak dla mnie. Jakoś od początku trudno było mi wciągnąć sie w książke i choć troche polubić jakiegokolwiek bohatera. Natomiasr poruszany problem depresji poporodowej bardzo trudny i wlasciwie poruszony.

Przejmująca opowieść o bezdomności, bezradności i o tym, że w każdej chwili każdy z nas może się nim ( nią) stać Bezdomnym czy bezdomną. Czasem nie ma ratunku, a czasem beznadziejna sytuacja powoduje to, że nie widać wyjścia z sytuacji można podjąć tylko jedną decyzję. Polecam z całą stanowczością dla osób wrażliwych, proszę przygotować sobie pudełko chusteczek, a ci twardsi niech się nastawią na burzę wywołanych emocji .
Książka z serii życia wziętych, polecam także te dwie pozostałe.

Mnóstwo wątków, nad którymi warto się pokłonić.
Wielka tragedia kobiety doprowadzonej do ostateczności, kobiety, która żyje w przeświadczeniu, ze zabiła własne dziecko, a przecież chciała je ochronić. Problem problemów poporodowych to nadal temat tabu. Znamy depresję poporodowa, ale to nie wyczerpuje tematu. Kinga jest przykładem matki, której wraz z córeczką poród przyniósł paranoje, dziwne glosy i przeświadczenie, że jej ukochane dziecko zostanie porwane. Największa tragedia jest to, że nawet rodzice nie potrafili zwyczajnie jej wysłuchać i spróbować pomóc.

W książce poznajemy również "ideał faceta". Mamy męża - synusia bogatych rodziców, którego ma utrzymywać żona, a on zdradza ją z każdą napotkaną panienką i kochanka (oczywiście również playboya),który dwukrotnie zostawił Kingę, gdy tylko dowiedział się o jej ciąży, a co zrobił, gdy okazało się, że Kinga zabiła jego córkę??? O ZGROZO.

Na deser mamy pismaka, który dla zysku zmienia artykuł, który staje się gwoździem do trumny Kingi. Tak... rzetelność dziennikarska to wspaniały temat na kilka książek...

Ta pozycja wzbudziła we mnie mnóstwo gniewu, mnóstwo sprzeciwu. Żal mi ludzi, których nikt nie próbuje nawet zrozumieć, wysłuchać. Czasami taka zwykła ludzka otwartość i kilka chwil i oczywiście chęci wystarczą, aby uniknąć wielkich tragedii.

Mnóstwo wątków, nad którymi warto się pokłonić.

Książka ma bardzo dobre opinie. Mnie jakoś nie porwała. Owszem, fabuła nie jest zła, ale oceny na poziomie 8 i więcej uważam za przesadzone.

Ta historia chwyta za serce. Pokazuje, żeby nigdy nikogo nie osądzać. Każdy może bowiem mierzyć się z czymś bardzo trudnym. To życiowa książka, którą warto poznać.

Zawsze warto wysłuchać historii drugiego człowieka do końca. Dość mocny kop psychiczny. Warto sięgnąć.

• Katarzyna Michalak