Hanka

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Manka
bajki
Amanda

Na swoją żonę Rumcajs zawsze może liczyć, bo Hanka a to ugotuje pokrzepiającą siedmiokrotną zbójnicką polewkę, a to upiecze najsmaczniejszy w całym Jiczinie chleb, a to znajdzie radę, na kłopot, na który nawet Rumcajs zna sposobu. Mądra i sprytna raźnie gospodaruje w jaskini, mając baczenie na synka Cypiska, a przy tym pomocy nie odmówi nikomu. Václav Čtvrtek (1911-1976) – czeski pisarz, autor...

Václav Čtvrtek (1911-1976) – czeski pisarz, autor dobrze znanych, także w Polsce, książek dla dzieci i dobranocek m.in. „Opowieści z mchu i paproci o Żwirku i Muchomorku”, „Makowa panienka”, „O rusałce Amelce i żabce Marynce” oraz oczywiście serii przygód rozbójnika Rumcajsa, których akcję osadził w rodzinnym Jiczinie. Kawaler Orderu Uśmiechu.
Jedna z książek cyklu „Przygody rozbójnika Rumcajsa i jego synka Cypiska”, na podstawie których powstał czeski film animowany często pokazywany w TV na dobranoc naszym dzieciom.

Spis treści:

12. Jak Hanka podarła chusteczkę rusałki na dwa razy po trzy kawałki;
13. Jak Cypisek puścił w ruch grom-maszynkę i bez Hanki nie dałby sobie rady;
14. Jak Hanka uratowała las o książęcych porządków;
15. Jak Rumcajs i Hanka wtrącili generała do twierdzy;
16. Jak Hanka poszła do piekła po wodę dla miasta Jiczina.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jonia Rogue | 2016-12-30
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Zastanawia mnie czy wszystkie czeskie książeczki dla dzieci mają w fabule cesarza pana we Wiedniu?
Każda przygoda Hanki i Rumcajsa kończy się w zaskakujący sposób. Apropo czy wiedzieliście, że Hanka to druga żona Rumcajsa? Pierwsza miała na imię..... ;D