Miałem wtedy 14 lat

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Agnieszka

Wspomnienia autora z walk Powstania Warszawskiego Oddziału Kedywu Warszawskiego "Kolegium B" i pobytu w niewoli w Brockwitz.

Jerzy Filipowicz w chwili wstąpienia w szeregi AK - 3 maja 1944 r. - miał 14 lat, 4 miesiące i 25 dni. To, co zapamiętał z następnych dni swego życia, opisał w tej książce.

źródło opisu: PAX, 1969

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Miałem wtedy 14 lat"... Czytając tę książkę też miałam 14 lat... Niesamowite, jak bardzo trzeba kochać ojczyznę, żeby tak się dla niej poświęcić! Ten chłopiec mógł zginąć i dobrze o tym wiedział, a jednak miał na tyle odwagi, by żyjąc w ciągłym strachu i niepewności, chronić swego kraju. Jestem pełna podziwu dla takich ludzi, bo tylko oni wiedzą, co to znaczy "Bóg, honor, Ojczyzna"! Powinniśmy zawsze pamiętać o tych, którzy ginęli w trosce o nas, o naszą przyszłość. Książka Jerzego Filipowicza przeniosła mnie do okupowanej Warszawy. Czytając, starałam się postawić na miejscu tego chłopca... Nie wiem, czy sama byłabym zdolna do tak wielkich czynów, odwagi, lojalności i trwania w nieprzerwanej nadziei na wolną ojczyznę.