joly_fh

Jedna z najciekawszych postaci w historii Rzymu. Jak pisze autorka, trwonił młode lata na pijaństwie, hazardzie i uwodzeniu kobiet. Wkrótce jednak stał się zaufanym oficerem Cezara i po jego śmierci jako konsul przejął kontrolę nad Rzymem. Zwycięski wódz, pokonał zabójców Cezara pod Filippi, walczył z Partami i zajął Armenię. Jego związek z Kleopatrą przeszedł do historii - i do legendy....

Jedna z najciekawszych postaci w historii Rzymu.
Jak pisze autorka, trwonił młode lata na pijaństwie, hazardzie i uwodzeniu kobiet. Wkrótce jednak stał się zaufanym oficerem Cezara i po jego śmierci jako konsul przejął kontrolę nad Rzymem. Zwycięski wódz, pokonał zabójców Cezara pod Filippi, walczył z Partami i zajął Armenię. Jego związek z Kleopatrą przeszedł do historii - i do legendy. Pokonany przez Oktawiana pod Akcjum popełnił samobójstwo. Pamięć o Antoniuszu nadal żyje, przechowywana przez wieki za sprawą starożytnych historyków, a miliony widzów wzruszają się na filmach o dziejach jego wielkiej miłości.

źródło opisu: Świat Książki, 2001

źródło okładki: zdjęcie własne

onika | 2012-08-02
Przeczytana: lipiec 2012

Marka Antoniusza kojarzyłam tylko i wyłącznie z Kleopatrą. I raczej była to dla mnie kolejna historia nieszczęśliwej, wielkiej miłości. Dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwa informacjo o Marku Antoniuszu, nie romantycznym kochanku, ale mężu stanu, który dokonał wielu ważnych dla Rzymu rzeczy, a nie tylko wdał się w romans z Kleopatrą. Autor w bardzo klarowny sposób pokazał mechanizmy przejmowania władzy i te wszystkie układy i układziki, którymi polityka stała i stoi w każdym chyba państwie. Myślę, że warto przeczytać tę książkę także z tego powodu, żeby zobaczyć, jak mylnie czasami interpretujemy pewne wydarzenia historyczne, i że czasami ważniejsze od tego, co o kimś napisano, jest to, czego nie napisano.

Karol | 2015-02-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2015

Autorka postawiła sobie za cel przywołanie postaci Marka Antoniusza, przybocznego Juliusza Cezara, który nigdy nie zostawił w tyle, ideałów cezariańskich, planów zbudowania Wielkiego Imperium. Poznajemy zatem losy męża stanu, stratega, żołnierza, który ramię w ramie przelew krew ze swoimi żołnierzami. Powyższe nie oddaje całego obrazu Marka Antoniusza, nie możemy bowiem zatracić z pola widzenia jego roli w propagowaniu idei hellenizmu w zlatynizowanym Świecie. Był on bowiem człowiekiem łączącym Zachód ze Wschodem. Tak samo mężnym, bohaterskim jak tragicznym,po prostu zwykłym człowiekiem.

Książka rozpoczyna cykl autorskich biografii dotyczących głównych postaci Starożytnego Rzymu, które pozostały na trwale w światowej kulturze. Warto sięgnąć po tę książkę, która w sposób przyjemny wprowadzi czytelnika w piękny choć burzliwy okres dziejów Świata.

Ewa | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Patricia Southern to moja ulubiona autorka ksiazek historycznych tak zwanych “non fiction” – nigdy mnie nie rozczarowala czy znudzila. Marek Antoniusz to niesamowicie barwna postac w historii swiata ze az wrecz wydawalo by sie ze jego zycie to wymysl jakiejs bujnej wyobrazni, a jednak.. wszystko lub prawie wszystko opisane w ksiazce sie wydarzylo ,lub moglo sie wydarzyc, wzloty I upadki Marka Antoniusza, bitwy, kariera, kobiety, milosci I smierc. Moglby to byc temat na niezly fim lub serial. Cale jego zycie to dla mnie jest wrecz nieprawdopodobne .Ksiazka niezwykle nauczajaca , informujaca I wciagajaca w swiat antyczny.
Polecam rowniez inna ksiazke Patricji Southern – “Antony and Cleopatra- the doomed love affair that united ancient Rome and Egypt” –uwazam te ksiazke za najlepsza ksiazke historyczna jaka przeczytalam w zyciu.

Arkadiuszk44 | 2014-11-20
Przeczytana: październik 2014

Inna strona Marka Antoniusza niż przedstawiona w filmach. Doskonały dowódca, strateg, który niewiele ustępował Cezarowi. Inne spojrzenie na knflikt z Augustem, gdzie dotychczas byłem przekonany, że to Antoniusz był zdecydowanie złą stroną, a niekoniecznie tak było.

Joelo | 2017-08-27
RFR08 | 2016-12-26