The Turning Point
fizyka, filozofia wschodu, ekologia
popularnonaukowa

Książka słynnego fizyka (znanego z napisania książki "Tao fizyki") o potrzebie nowego paradygmatu, nowej wizji rzeczywistości. W tej optyce muszą ulec zmianie nasze dotychczasowe myślenie, percepcja i wartości.

źródło opisu: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=1009

Wojtek Ufel | 2015-11-09

O ile jestem wielkim zwolennikiem podążania zmianami, które sugeruje Fritjof Capra, o tyle książka jest jednak dosyć tendencyjna i powierzchowna. Większość dziedzin, o których tak holistycznie wypowiada się autor, tak naprawdę jest znacznie bardziej złożona i dynamiczna, chociaż rozumiem, że takie "uproszczone" podejście w dobry sposób obrazuje potrzebę dokończenia całościowej, systemowej transformacji paradygmatycznej. Największym (filozoficznym) mankamentem tej pozycji jest jednak w mojej opinii historycyzm autora - jego przekonanie, że cywilizacje rozwijają się "same z siebie" wg pewnej logiki. Osobiście bardziej skłaniam się ku tezie, iż każda zmiana w obrębie cywilizacji człowieka (a więc również zmiany paradygmatów naukowych) są zmianami o charakterze dyskursywnym/politycznym - a więc zmianami wywalczonymi, narzuconymi etc.

AllForNothing | 2014-06-25

Trzymam kciuki za "erę ekologiczną" i każdemu polecam tę pozycję. Nie jest to fanatyczny bełkot zielonych, tylko rzeczowa rozprawa o przyszłości planety.

olaska | 2016-09-03
Nomad | 2016-02-01