Poradnik dla archiwisty instytucji polskiej na obczyźnie

Wydawnictwo: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
838911559X
poradniki

Poradnik napisany w przystępnej formie ma służyć pomocą dla archiwistów prowadzących archiwa polskie za granicą. Omówiono w nim podstawową terminologię archiwalną, zasady postępowania z materiałami przejmowanymi i pozyskiwanymi do archiwum, ich ewidencjonowania oraz udostępniania archiwaliów w pracowni naukowej, a także w formie kwerend, publikacji , wystaw, w Internecie. Opisano zagadnienia dotyczące właściwego przechowywania i konserwacji archiwaliów, a także role komputerów w pracy archiwisty. Zastosowane w książce rozwiązania metodyczne oparte są na praktyce stosowanej w polskich archiwach państwowych i mogą być przydatne do opisywania zbiorów instytucji polonijnych. W tym celu w tekście poradnika zamieszczono wzory wybranych formularzy stosowanych w archiwach.