100 najwybitniejszych pisarzy wszech czasów

Wydawnictwo: Świat Książki
Literary 100
83-7227-761-3
klasyka
gagatkowa

100 najwybitniejszych wszech czasów: William Szekspir,Dante Allighieri, Homer, Lew Tołstoj, Geoffrey Chaucer, Karol Dickens, James Joyce, John Milton, Wergiliusz, Johann Wolfgang Goethe, Miguel de Cervantes Saavedra, Shikibu Murasaki, Sofokles, William Faulkner, Fiodor Dostojewski, T.S.Eliot, Marcel Proust, Jane Austen, William Butler Yeats, Aleksander Puszkin, Eurypides, John Donne, Herman Melville, John Keats, Owidiusz, Du Fu, William Blake, Ajschylos, Gustaw Flaubert, Franz Kafka, Molier, William Wordsworth, Arystofanes, Tomasz Mann, Henryk Ibsen, Antoni Czechow, Henry James, Vladimir Nabokov, Walt Whitman, Honoriusz Balzac, Jonathan Swift, Stendhal, Thomas Hardy, George Bernard Shaw, Ernest Hemingway, D.H. Lawrence, Charles Baudelaire, Samuel Beckett, Virginia Woolf, Alexander Pope, Franciszek Rabelais, Francesco Petrarca, Emily Dickinson, Edgar Allan Poe, Henry Fielding, Joseph Conrad, Robert Browning, Albert Camus, Charlotte Brontë, Emily Brontë, Jean Racine, Mark Twain, August Strindberg, Emil Zola, Jorge Luis Borges, Cao Xueqin, Giovanni Boccaccio, Wolter, Laurence Sterne, William Makepeace Tackeray, Percy Bysshe Shelley, Eugene O'Neili, Wallace Stevens, George Byron, Gabriel Garcia Marquez, Walter Scott, Pablo Neruda, Robert Musil, Alfred Tennyson, Flannery O'Connor, Katullus, Federico Garcia Lorca, Nathaniel Hawthorne, Theodore Dreiser, Ralph Ellison, Anthony Trollope, Francis Scott Fitzgerald, Wiktor Hugo, Rabidranath Tagore, Daniel Defoe, Günter Grass, Lu Xun, E.M. Forster, Isaac Bashevis Singer, Jun'ichiro Tanizaki, Richard Wright, Gertruda Stein, Motokiyo Seami, Oscar Wilde

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojtek_Grabowski | 2017-04-14

noo, wyczerpująca, ale mało porywająca lektura. Czytałem jeszcze na studiach, kiedy nie wiedziałem, czy zostać przy prawie, czy jednak pójść do szkoły uczyć. Miałem wrażenie, że czytam podręcznik do polskiego z czasów liceum. Szkoda, bo mogło być o wiele ciekawiej.

gagatkowa | 2012-07-29
Przeczytana: 30 lipca 2012

Virginia Woolf zapadła mi w pamięci, bo zaczęła życie podobnie do mnie, tyle że u niej pewne wydarzenia zdarzyły się w wieku nastoletnim - do tej pory tylko w bajkach spotykałam osoby podobne do mnie. Ale jej biografia mnie przeraziła. Czy to kolejna próba ściągnięcia mnie na ziemię przez brutalną rzeczywistość? jak mam myśleć pozytywnie, gdy czyta się takie notki biograficzne? Chociaż przeczytałam Komu bije dzwon Hemingwaya, wtedy średnio mi się podobała, jednak z czasem zaczęłam ją cenić,ale o autorze dowiedziałam się na końcu i mam mętlik w głowie.
Po za tym brakuje polskich pisarzy, no chyba, że Singera uznamy za Polaka ze względu na miejsce urodzenia i zamieszkania, aż do wyjazdu, ale pisał w języku jidysz przecież, no a rodzice Polakami nie byli, o ile dobrze rozumiem z noty biograficznej na stronie Wikipedii.
mam wrażenie, że autor stworzył ranking pisarzy według własnego uznania, chociaż większość nazwisk to bardzo znani pisarze.
Jak dla mnie lista noblistów jest...

patrycja_wojtowicz | 2014-09-28

W przypadku tego typu publikacji ciężko o obiektywizm, ale mimo wszystko nie czuć, że ktoś został pominięty. Polecam.

Czyżyk | 2018-03-24
Na półkach: Kiedyś, Przeczytane