Boże Narodzenie. Mit staje się rzeczywistością

Wydawnictwo: W drodze
Weihnacht. Mythos wird Wirklichkeit Meditationen zur Menschwerdung
religia
Czytam

Autor książki, dominikanin Christoph Schönborn, jest kardynałem, arcybiskupem Wiednia, członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Niniejsza książka opiera się na artykułach Credo dotyczących wcielenia - "zstąpił z nieba", "narodził się z Maryi Dziewicy", "stał się człowiekiem". Autor chce wykazać, że ich siła ma źródło w tym, iż pokrywają się tutaj ze sobą symbol i fakt, mit i rzeczywistość. Idąc za C. S. Lewisem, zachęca nas do wyzbycia się obaw przed mitycznymi paralelami chrześcijaństwa. "Nie należy mitów przeciwstawiać rzeczywistości - pisze. - Bo historia Chrystusa jest "najwznioślejszym mitem", tu bowiem mit stał się faktem".

źródło opisu: W Drodze, 1998

źródło okładki: źródło własne