Świat w 2025 - scenariusze Narodowej Rady Wywiadu USA

7 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-929500-0-4
świat w 2025, przewidywania
gabikrupa

Książka z pogranicza faktu i fikcji. Scenariusz dla świata napisany przez służby USA. Pokazuje kilka rozwiazań. Rozwój nowych graczy na scenie światowej. Dysonans demograficzny pomiędzy krajami.Problemy energii i jej wykorzystania. Wizja - "WWW" czyli "World without West" świat bez Zachodu, bez hegemonii USA czy UE, świat w którym bez zgody Brazylii, Chin, Indii nie może zapaśc żadna...

Wizja - "WWW" czyli "World without West" świat bez Zachodu, bez hegemonii USA czy UE, świat w którym bez zgody Brazylii, Chin, Indii nie może zapaśc żadna znacząca decyzja.
Kolejny scenariusz dotyczy konsekwencji naszej lekkomyślności względem środowiska naturalnego, dochodzi do momentu krytycznego gdzie nie ma juz odwrotu a ucieczka ludzi z poszczególnych terenów (Nowy Jork) jest nieunikniona.
Problem - źródeł energii dla krajów rozwijających sie i możliwy na tej płaszczyźnie konflikt pomiędzy BRICiem.

Te wątki wprowadzają nas w obszar rozważań, co będzie gdy...
Książka zmusza do myślenia o przyszłości o dalszej perspektywie naszych obecnych działań.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://swiat2025.eu/przedmowa.htm

Witek | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Mi się podobało. W większości syntetyczne opinie i prognozy, bez miliona tabel i statystyk, wolę sposób opisowy niż matematyczny, więc taki sposób przedstawienia przyszłości mi pasował. Część prognoz już się powoli realizuje, część było nietrafnych, ale trzeba pamiętać, że książka powstała kilka la temu.

gabikrupa | 2012-07-28
Przeczytana: 10 grudnia 2011

jak w opisie autora. Juz teraz widac że scenariusz nie przewidział pasma niepowodzeń zwiżazanego z kryzysem oraz rewolucjami w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Książka warta przeczytania szczególnie dla zapaleńców polityczno/ekonomicznych.

Gafetner | 2015-12-23
Łukasz Kuć | 2015-05-16