Piąta pora roku

Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 5)
Wydawnictwo: Rebis
Den femte årstiden
978-83-7510-661-9
literatura szwedzka, Malin Fors,
szwedzki

Jest początek maja. W czasie spaceru po lesie za Linköpingiem ojciec z dwójką dzieci znajduje brutalnie okaleczone zwłoki kobiety, noszące wyraźne ślady tortur. Inspektor Malin Fors od razu dostrzega podobieństwa ze sprawą Marii Murvall, młodej kobiety, która przebywa w szpitalu psychiatrycznym od czasu, gdy przed kilku laty znaleziono ja zgwałconą i brutalnie pobitą w lesie. W tym samym czasie Malin poznaje lekarkę ze szpitala w Lund, która opowiada jej o podobnym przypadku. Okazuje się, że sprawa Marii to być może tylko element większej układanki. Malin, od dłuższego czasu niemal opętana chęcią rozwiązania sprawy Marii, nie spocznie, dopóki nie dowie się, kim jest zwyrodnialec, który znęca się nad kobietami. Dokąd tym razem doprowadzi ją poszukiwanie prawdy?

Piata pora roku to piata część doskonale przyjętej przez krytyków serii o komisarz Malin Fors z policji w Linköpingu.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

książek: 2041
jamczyk | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Przełom zimy z wiosną to czas, gdy Malin Fors, jak pies gończy podąża tropem zbrodni z przed lat. Szukanie zdeprawowanego mordercy, który zostawia za sobą makabrycznie okaleczone ofiary, dzielone w książce jest z powrotem do normalności w życiu osobistym pani komisarz. Chyba najlepsza powieść, do tej pory, z cyklu.

wiejskifilozof | 2017-03-13

Wybrał się do lasu,na taki mały spacer i wtedy ją zauważył.Martwa kobieta,okrutnie sponiewierana.
Zaczyna się świetny kryminał ze Szwecji,czytam go i jestem zafascynowany.
Okrucieństwo wobec kobiet,zmuszane do prostytucji.
Biedne,oddarte z godności.
Ich oprawcy,to lekarz,polityk,właściciel ziemski.
Czyta się świetnie,książka dla fanów mrocznej strony Skandynawii.

nigrum | 2012-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2012

"ŚWIAT NA ZAWSZE SPACZONY(...)"

W świecie dominują kolory bieli i czerni...Nie ma odcieni szarości, litości ani czystości.Istnieje tylko krzywda, ból i zbrodnia...

"Pomieszczenie zła to pokój, do którego zawsze wracamy.Prędzej czy później, nawet wbrew woli."

Tak przynajmniej przedstawia nam rzeczywistość Mons Kallentoft w "Piątej porze roku". Jest to następna część historii detektyw Malin Fors w której po raz kolejny autor przedstawia nam los kobiet okrutnie potraktowanych przez mężczyzn.Bestialsko.Zwierzęco.Nieludzko.

Do tej pory skandynawskie kryminały były mi znane jedynie dzięki postaci S.Larssona.Mons Kallentoft wprowadził mnie w nowy wymiar- przedsionek piekła i kryminału z 'męskiego' punktu widzenia.Jestem szczerze zdumiona faktem, że tak odpychająca książka - dokładnie historia zawarta w niej - może w tak dużym stopniu zaintrygować czytelnika, przykuć jego uwagę.
Gdy po raz pierwszy książka trafiła do moich rąk nie byłam świadoma z żadnym razie,że jest ona jedną z...

biomycha85 | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Zdecydowanie najlepsza książka z serii "Z porami roku". Sprawa, która zaprzątała głowę Malin od dłuższego już czasu, wreszcie doczeka się rozwiązania. Okrutne, wręcz nieludzkie zbrodnie popełniane na bezimiennych kobietach budzą ogromne emocję, poruszają zarówno ekipę pracującą nad sprawą, jak i czytelników. Gorąco polecam.

Agro | 2013-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2013

Autora wcześniej nie znałem , do zakupu książki przekonały mnie dobre opinie i niska cena oraz porządne wydanie. Przeoczyłem fakt że „Piąta pora roku” to kolejna część cyklu..
Jednak i tak zostałem zaskoczony treścią . Dawno nie czytałem tak dobrze napisanej , mrocznej i przyciągającej uwagę powieści. Sam autor warsztatowo spisał się bardzo dobrze . Różne zabiegi narracyjne sprawiają że historia ma wiele wymiarów , parę punktów zwrotnych zaskakuje , cała oś fabuły jest mroczna ,chłodna ,momentami przerażająca i precyzyjnie rozpisana tak żeby dawkować napięcie. Ale to nic w porównaniu ze świetnie skonstruowanymi postaciami . Szwedzi w książce są pełnokrwiści , z charakterem , ze słabościami i wadami .Nie ma podziału na dobrych i złych bo i policjanci potrafią przejść na drugą stronę i łamać prawo. Nie ma podziału jak to często bywa na czarne i białe. Dokładnie tak jak w życiu. Temat książki też jest mocny – handel kobietami , brutalne morderstwa , gwałty ,sadyzm i odczłowieczenie...

eva43 | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Okrutne zbrodnie na kobietach i jedna jako świadek swojej śmierci prowadzi nas w koszmar ostatnich chwil życia...trudno uwierzyć ,że tak człowiek może okaleczać i znęcać się nad kobietą. Te co przeżyły już nigdy nie wrócą do świata żywych po tym co je spotkało. Są martwe. Żyją we własnej porze roku.

Kokosanka | 2014-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2014, Szkoda czasu
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naprawdę nie wiem, co napisac o tej książce. Czułam się, jakbym czytała jakieś filozoficzne wynurzenia, gdzie co drugie zdanie to metafora lub porównanie. Jak można schrzanic tak dobry temat na książkę? Pojedyncze zdania, tak jak ktoś wcześniej wspomniał, jak z karabinu maszynowego, bezokoliczniki zdań, totalny bajzel. Strasznie się męczyłam czytając tą książkę. Porównanie na okładce, że Kallentoft jest lepszy od Larssona..no chyba ktoś sobie jaja robi.

kasandra_85 | 2012-12-01
Przeczytana: listopad 2012

Co myślicie o skandynawskich pisarzach? Czy ich powieści idące za trendem światowej literatury nie stwarzają w umysłach czytelników coraz bardziej mrocznych i krwawych scen.
Mogłyby one przecież równie dobrze powstać w głowach seryjnych morderców.

Czy w opisywaniu zbrodni nie stosuje się zabiegu literackiego, który zbyt dosłownie unaocznia odniesione obrażenia?

Takie pytania nasuwają się mi po przeczytaniu książki Mons’a Kallentoft’a.

Na okładce przeczytacie cytat: „Nie zawracajcie sobie głowy Stiegiem Larssonem, Kallentoft jest lepszy” Magnus Utvik, krytyk literacki

Zgodzę się z krytykiem, że powieść jest inna niż kryminał Larssona, ale nie ująłbym tego w kategoriach lepsza lub gorsza.

To kwestia gustu czy jesteśmy bardziej wrażliwymi odbiorcami czy wręcz przeciwnie i lubimy przeczytać powieści, które mrożą nam krew w żyłach.

Z pewnością tę książkę poleciłbym czytelnikom o mocnych nerwach. Faktem jest, że im więcej czytamy o zbrodniach tym bardziej się uodparniamy na...

| 2015-12-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 23 grudnia 2015

To już moja piąta przeczytana książka tego autora i muszę przyznać, że z każda kolejną Mons Kallentoft mnie coraz bardziej zaskakuje. Jego specyficzny styl pisania oczarował mnie już od "Ofiary w środku zimy", a teraz tylko utwierdzam się w przekonaniu, że to jeden z moich ulubionych pisarzy E V E R.
Polecam Wam książki tego autora, ale czytajcie je raczej po kolei, ponieważ przez wszystkie (mimo różnych akcji) ciągnie się jeden wątek, którego rozwiązanie dostajemy dopiero w "Piątej porze roku", ale warto!
Może nie trzyma w napięciu do samego końca, ale jest strasznie, czasem obrzydliwie, przerażająco, a przede wszystkim - autentycznie. Autor idealnie potrafi przekazać nam profil psychologiczny bohaterów i nawet jeśli nas przerażają, to i tak chcemy więcej i więcej.
Polecam, bez dwóch zdań!