Turms

Jest to książka o zabarwieniu kryminalnym przedstawiająca codzienne zmagania pracowników WOP-u, w pierwszych latach po II wojnie światowej, na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Tajemnicze morderstwo, Werwolf oraz ukryty skarb oto z czym będzie musiał zmierzyć się porucznik Wierzba.
Akcja dzieje się między innymi w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze oraz Pieńsku

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tadeusz | 2013-02-09

Autor wcielił się w postać sierżanta Wierzby.Opisuje swoje własne losy w walkach na tym terenie.Pochodził ze Wschodu ale przebywając jako wojskowy/właśnie w stopniu sierżanta/ w Sudetach i Karkonoszach tak pokochał te tereny że osiedlił się tam na stałe.Po wojnie ukończył kursy przewodnika i był nim aż do śmierci.Prowadził grupy polskie,rosyjskie i niemieckie bo tymi językami posługiwał się bardzo dobrze.Mieszkał pod Łabskim Szczytem w Szklarskie Porębie gdzie do dzisiaj mieszka jego żona Urszula/dziewczyna z Gdyni/.W swoim dorobku miał również legendy i bajki związane z tym regionem.Miałem okazję wędrować z nim po górach i słuchać tych niesamowitych pięknych historii.Był jednym z najpopularniejszych i bardzo lubianych przewodników górskich.Miałem okazję nieraz się o tym przekonać.

juryca | 2012-12-30
Przeczytana: 01 sierpnia 1970

Pamiętam jak powieść była wydawana w Świecie Młodych i z zapartym tchem czekałem na każdy następny odcinek.W 1970 wydano książkę,która składa się z trzech części powiązanych tematycznie.Główny bohater sierżant Wierzba zmaga się z niemieckim "Wehrwolfem" odkrywa zabójców kaprala Wielgosza,tropi i znajduje zawartość safesów z banku Jeleniogórskiego.Żywa akcja bez momentu przestoju.Świetna powieść dla młodzieży.

Turms | 2012-07-27
Przeczytana: 2003 rok

Od książki po prostu nie można się oderwać. Wartka akcja, ciekawi bohaterowie i dobra intryga. Tym bardziej wciągająca, że akcja dzieje się na terenach bliskich mojemu rodzinnemu miastu. Ponad to główny bohater, sierżant Wierzba, był moim pierwszym, prawdziwym książkowym idolem i nadal nim pozostaje.

wilas | 2014-06-26
adrianalien | 2013-11-12