Falklandy - Port Stanley 1982

Wydawnictwo: Bellona
wojna, Argentyna, Wielka Brytania, SAS
historia
paj

Wstrząsająca relacja z dramatycznych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1982 roku. Książka prezentuje genezę sporu o Wyspy Falklandzkie, działania zbrojne oraz ich dyplomatyczne i wywiadowcze kulisy. Ujawnia dotychczas nieznane epizody, np. argentyńską próbę zaatakowania sił brytyjskich w Gibraltarze. Desant śmigłowcowy, nie nawiązując kontaktu bojowego z przeciwnikiem, opanował dominujący nad...

Desant śmigłowcowy, nie nawiązując kontaktu bojowego z przeciwnikiem, opanował dominujący nad miejscowością grzbiet. Pluton SAS, przy wsparciu moździerzy przerzuconych śmigłowcami oraz artylerii okrętowej korygowanej przez śmigłowiec Wasp z "Endurance", zaatakował wzdłuż linii brzegu, ku zabudowaniom. Argentyńczycy stawiali symboliczny opór i po kilkunastominutowej wymianie ognia o 17.15 wywiesili białe flagi. Następnego dnia dwa plutony SAS i Grupa SBS przerzucono w rejon Leith, gdzie przeciwnik utrzymywał posterunek obsadzony przez 16 żołnierzy. Nie stawiali oni oporu.
Podczas działań na Nowej Południowej Georgii siły brytyjskie wzięły do niewoli 156 argentyńskich żołnierzy i zatrzymały 38 cywilów. Operacja "Paraquet" zakończyła się pełnym sukcesem.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: strona wydawcy

Rebelson1990 | 2017-07-01