Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta, wyd. drugie

Okładka książki Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta, wyd. drugie Konrad Kokurewicz
Okładka książki Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta, wyd. drugie
Konrad Kokurewicz Wydawnictwo: EscapeMagazine.pl zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
EscapeMagazine.pl
2010-01-01
2010-01-01
choroba refluksowa refluks

Opis choroby całkiem do rzeczy, natomiast część z jadłospisem to dla mnie jakaś porażka. W zasadzie większość podanych składników raczej nie jest zalecana przy refluksie np. surowe warzywa i owoce, cebula, tłuste mleko i śmietana, papryka surowa i papryka konserwowa...

Autor podaje 2 czynniki nadmiaru kwasu w żołądku: kwasotwórcza dieta i negatywne emocje. Następnie w całej książce poświęca tylko 2 strony na temat równowagi kwasowo-zasadowej. Owszem na końcu książki znajdują się przepisy, ale zabrakło informacji na temat komponowania posiłków i wpływu poszczególnych składników na refluks. Książka opisuje objawy, diagnostykę, powikłania i leczenie, ale poświęca bardzo mało uwagi tematowi - jak jeść, żeby nie odczuwać objawów refluksu. Jest to dobra lektura dla kogoś kto poszukuje podstawowej wiedzy na temat choroby refluksowej. Książka napisana przez lekarza i może też dlatego oczekiwałam więcej fachowej treści. Zawiodłam się jej poziomem.

Krótko i, niestety, po łebkach. Temat opisany bardzo pobieżnie przez lekarza medycyny rodzinnej, a nie specjalistę. Jedz mniej, nie denerwuj się i obserwuj co ci szkodzi. Mniej mięsa, więcej warzyw. Trochę się zawiodłam. Pan doktor wypisuje główne produkty kwasotwórcze i wszystkie są uwzględnione w proponowanej diecie. No nie...

Przeczytałam w jedno popołudnie. Polecam każdemu kto ma problemy z refluksem. Zastosowałam się do zasad z tej książki, zmieniłam dietę i już po miesiącu jest ogromna poprawa. A walczę z tym od kilku lat.

Jest to wydanie pierwsze, obecnie niedostępne w sprzedaży. W tym starym wydaniu nie ma zbyt wiele o diecie i brak jest jadłospisów, a jedynie o samej chorobie.

Wydanie drugie (obecnie w sprzedaży) jest dużo lepsze pod tym względem, zawiera dużo informacji, które zostały opracowane przez dietetyka i Pana Doktora, autora książki.

To zdanie mojej mamy :)

To zdanie mojej mamy :)

Z książki korzystała moja mama i posiada dwa wydania tej książki. Wiem od niej, że wydanie drugie lepsze niż pierwsze (obecnie niedostępne w sprzedaży),bo poszerzono i dodano nowe informacje. Duży plus za dietę, która działa, a której nie było w wydaniu pierwszym.

• Poradniki
  • 2017

Dodaj cytat z książki Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta, wyd. drugie