Land og synir
powieść islandzka
literatura piękna
Tauriel

Indridi G. Thorsteinsson, współczesny pisarz islandzki, urodził się w roku 1926. Debiutował w roku 1951. Uprawia przede wszystkim poezję i nowelistykę. Swoje najlepsze nowele zawarł w tomach: "Their sem gudirnir elska" ("Kogo kochają bogowie", 1957) oraz "Mannthing" ("Spotkanie ludzi", 1965). Omawia w nich problem wyobcowania ludzi, którzy opuścili rodzinną wieś, przenosząc się do miasta. Do...

Do problemu tego powraca też w swojej najnowszej powieści "Ziemia i synowie" ("Land og synir", 1963). Kreśli w niej szerokie tło społeczne, przedstawia przyczyny emigracji ze wsi do miasta w latach wielkiego kryzysu gospodarczego w Islandii, poprzedzającego II wojnę światową. Dla Indridiego G. Thorsteinssona rodzinny dom, dzieciństwo i młodość spędzona na wsi, obcowanie z przyrodą wydają się być jedynymi źródłami trwałych wartości w dzisiejszym świecie. Daje temu wyraz w całej swojej twórczości, reprezentującej nurt prozy tradycyjnej, typowej dla literatury islandzkiej lat pięćdziesiątych.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tartaruga | 2019-04-07

Naturalistyczne przedstawienie islandzkich chłopów urzekło mnie już od pierwszych stron nastrojowymi, plastycznymi opisami przyrody. Krajobrazy i sceny rodzajowe skalistej wyspy wyszły autorowi bardzo dobrze. Z dialogami niestety nie idzie mu już tak ładnie. Cierpią one na przypadłość, którą nazywam "dialogami w stylu ping-ponga". Problem ten polega na tym, że owe dialogi pozbawione są jakiejkolwiek charakterystyki, pokroju chociażby informacji o tonie głosu, czy nawet wskazywania, kto w danym momencie mówi, przez co czasem można nawet się pogubić z przypisywaniem wypowiedzi właściwym bohaterom. Całość jednak była bardzo przyjemna w lekturze już od pierwszych stron i zostawiła pozytywne wrażenie.

Mario | 2013-06-08

Świetna powieść, mądra, ale w żadnym wypadku nie przemądrzała. Pokazuje, nie ocenia, nie feruje wyroków. Opowiada. I maluje islandzki krajobraz, i naturalny, i ten ludzki. Do tego żadnych eksperymentów formalnych (one jednak czasem już męczą) - po prostu dobrze opowiedziana opowieść.