Wings of Art

978-1565111134
literaturoznawstwo, Joyce
angielski
Snoopy

Zapis audio kilku wykładów, będących wprowadzeniem do twórczości Joyce'a: od "Portretu artysty...", poprzez "Ulissesa", po "Finneganów Tren" - a nawet dalej, jako że autor spekuluje jaka miała być ostatnia część tego cyklu. Campbell, swoim zwyczajem, odwołuje się obficie do mitologii, archetypicznych symboli oraz kultur wschodu i w ich świetle interpretuje dzieła Joyce'a. Całości można...

Całości można posłuchać np. tutaj: http://maybelogic.blogspot.com/2009/09/wings-of-art-joseph-campbell-on-james.html

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: amazon.com

Snoopy | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Bardzo interesujące wprowadzenie do olbrzymiego dzieła Joyce'a. Campbell traktuje "Portret artysty...", "Ulissesa" i "Finnegans Wake" jako jeden spójny cykl i ma na to bardzo przekonywujące argumenty. Odnoszę jednak wrażenie, że w swojej interpretacji więcej mówi o sobie samym, niż o Joycie - nie sądzę bowiem, by genialny Irlandczyk aż tak mocno osadził swoją twórczość w tak lubianej przez Campbella wschodniej tradycji buddyjskiej i hinduskiej (choć w książkach są oczywiście odniesienia i do tych kultur). Tak, czy siak warto posłuchać - dla wielbicieli Joyce'a pozycja niemal obowiązkowa.

aezon | 2018-04-22
emilo | 2016-09-09