Cobra II. Tajna historia inwazji i okupacji Iraku

Cobra II. The Inside Story of the Invasion on Iraq
9788306032055
historia
paj

Amerykańska operacja obalenia reżimu Saddama Husajna nosiła nazwę „Cobra II”. Książka pod tym samym tytułem pokazuje militarne i polityczne przygotowania do inwazji na Irak, przebieg kampanii wojskowej oraz jej następstwa. Autorzy dotarli do imponującej liczby ważnych dokumentów, także posiadających klauzulę tajności, mieli wgląd w stenogramy narad za zamkniętymi drzwiami i relacje z pola bitwy, przeprowadzili także dziesiątki rozmów z osobami zaangażowanymi w planowanie i operację wojskową po obu stronach konfliktu. Dzięki temu mogli opisać wydarzenia wojenne z wielu punktów widzenia, z dokładnością i wiernością, która pozostaje nieosiągalna dla innych komentatorów i badaczy tej wojny.

źródło opisu: http://www.piw.pl/sklep/gordon-trainorbr-cobra-p-446.html

źródło okładki: www.piw.pl/sklep/images/rod_wsp/cobra_d.jpg

Bonifacius | 2013-02-20
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Ciężko brnie się przez ten materiał przepełniony jednak amerykańskim stylem przedstawiania pewnych rzeczy. To krytyka, natomiast fascynujące jest czytanie o mechanizmach przygotowujących do "inwazji" - to niewątpliwie jest źródło w nie bardzo bogate. musiałem ją jednak odłożyć :)- wrócę jednak bo nienawidzę nie kończyć :)

paj | 2012-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Uważam, że to dobra książka, choć niełatwa do czytania (ale wynika to ze specyfiki opisywanego zagadnienia). Skupia się głównie na omówieniu fazy planowania inwazji oraz fazy militarnej. Osobiście czuje pewien niedosyt, jeżeli chodzi o fazę okupacji, ale wszystkie główne wątki wydają się poruszone. Autorzy skupili się na okresie okupacji, który nastąpił bezpośrednio po fazie militarnej i zakończyli książkę nie opisując historii powojennego Iraku.

Z książki wyłania się, według mnie, obraz braku odpowiedzialności przy planowaniu inwazji a zwłaszcza powojennej okupacji Iraku. Wydaje się, że transformacja wojska (sama w sobie nie była zła) oraz próba zastosowania reguł biznesowych w przypadku drugiej wojny z Saddamem była eksperymentem, który w rezultacie spowodował destabilizację sytuacji w kraju a przez to niepotrzebne cierpienia milionów ludzi.