Agatha Raisin i tajemnice salonu fryzjerskiego

Okładka książki Agatha Raisin i tajemnice salonu fryzjerskiego M.C. Beaton
Okładka książki Agatha Raisin i tajemnice salonu fryzjerskiego
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Agatha Raisin (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Agatha Raisin (tom 8)
Agatha Raisin and the Wizard of Evesham
Edipresse
2012-10-29
2012-10-29
2010-01-01
Monika Łesyszak
kryminał Agatha Raisin Cotswold

Szczególny przypadek, że gdziekolwiek by się Agatha nie pojawiła, wszędzie znajdzie zbrodnię albo zbrodnia ją.
W tomie 8, po zrealizowanej usłudze fryzjerskiej, znów odkrywa trupa, czyli otrutego mistrza nożyczek.
Prawie sześćdziesięcioletnia wścibska bohaterka z nieustającym apetytem na życie, seks i bałaganem w sercu, jak zwykle rozpoczyna śledztwo.
Trochę tych podejrzanych będzie, bo
John - sławny i przystojny wirtuoz grzebienia z Evesham - miał sporo wielbicielek i zazdrosnych mężczyzn wokół siebie oraz paskudny zwyczaj stosowania szantażu dla zysków.

Nie trzeba czytać tomów po kolei, chociaż pewną ciągłość posiadają.
Bez względu na to, czy za oknem szaruga, mróz, upał czy deszcz, przygody byłej specjalistki od PR przykuwają uwagę i dają rozrywkę.
Wiadomo - nie jest literatura wysokich lotów, ale dla wielbicieli obyczajówek z żyłką kryminalną będą ok.
Książka przeczytana w 2020. Zadziwiająco dużo zostało w pamięci.

Trochę tych...

Gdybym miała codziennie czytać o Agacie Raisin, lub nie daj boże, mieszkać z nią, czy chociażby, przyjaźnić się stacjonarnie, co to, to nie. Jak dla mnie jest zbyt nieokrzesana, chimeryczna i czasem zupełnie nie wie, czego chce. Jednak od czasu do czasu lubię wpaść do niej w odwiedziny, zobaczyć, co u niej, wyczochrać jej koty i znowu pogapić się na piękne wzgórza Cotswolds w blasku zachodzącego słońca.

Tym razem zastałam Agatę zupełnie nie w humorze. Jej ukochany wyjechał i nie daje znaku życia, na horyzoncie żadnej zagadki kryminalnej do rozwiązania i na domiar złego, nasza bohaterka musi pilnie udać się do dobrego fryzjera. Jednak zły nastrój Agaty mija, jak ręką odjął, ponieważ, fryzjer jest piękny jak sam Adonis, a ona zawsze była wrażliwa na pięknych facetów...

Jak się pewnie domyślacie, nie wszystko jest takie, na jakie wygląda i Agata znowu dostanie okazję, by się wykazać swoimi detektywistycznymi zdolnościami. To całkiem niezła, lekka i przyjemna lektura.

Uczynić zbrodnię tak lekką i zabawną, udało się, dobra rozrywka.

Uczynić zbrodnię tak lekką i zabawną, udało się, dobra rozrywka.

Dwie poprzednie części były słabe i bałam się, że stracę czas na lekturę o zakładzie fryzjerskim, ale nie. Otóż autorka w tej części nie przynudzała z akcją, na powrót kilkukrotnie popisała się niesamowitym poczuciem humoru, Agatha bez zmian lubuje się w młodszych panach, nie było Jamesa i nie żałuję - jakość Charls choć skąpy jak poopa jest przeze mnie bardziej lubiany od sztywniaka -wojaka ;) Tę część polecam wszystkim, nawet tym co nie znają naszej głównej bohaterki, bo "tajemnice salonu fryzjerskiego" to przecież taka życiowa książka - ileż to się można sekretów nasłuchać w takich salonach piękności :D :D :D

Nie jest to ambitne literatura, się na chwilowy zastój w czytaniu w sam raz. Fabuła jest prosta, Agatha z wszystkimi jest przywarami całkiem zabawna. Ja lubię książki z tej serii.

Odnoszę wrażenie, że zagadka jest ciekawsza niż te z poprzednich dwóch części. Nie zgodzę się z twierdzeniem, że winny okazuje się bohater, którego nikt nie podejrzewa. Ja zdążyłam domyślić się odrobinę wcześniej niż główna bohaterka, co znaczy, że ślady pozostawione przez autorkę były wystarczająco czytelne.

Raczej nie sięgnęłabym po książkę i sama ją przeczytała, aczkolwiek przesłuchanie jej jako audiobooka, w wykonaniu Pauliny Holtz nadrabia wszystko. Takie przyjemne "czytadełko" bez efektów WOW.

14/180/2021
Agatka jak zwykle w formie. Tym razem niecny James jest w podróży, wiec omija go śledztwo w sprawie ukatrupienia jeszcze niecniejszego fryzjera. Za to sir Charles prawie nie odstępuje Agatki. A Agata, trzeba przyznać, tym razem wyjątkowo spokojna. Żadnych (prawie) szaleństw. Może nieobecność Jamesa tak na nią wpływa? Książka typowa dla całej serii, więc nie ma się co rozpisywać.
PS. Oczywiście Agatha to nie żadna panna Marple, z tym porównaniem wydawca popłynął dramatycznie.

14/180/2021

Kolejne przygody o Pani Agacie czytałem z tą samą satysfakcją, choć sama zagadka nie taka porywająca. Aż szkoda, że rozwiązanie nie było podobne do tego z Orient Ekspresu Agaty Chrisie.

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz
Ocena: 9/10

Zdecydowanie jeden z najlepszych lektorów w Polsce, spośród lektorek jest najlepsza!

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz