Sześć wieków jednego panowania

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
religia
religia
Amanda

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1982 roku i od razu Czytelnicy przyjęli je z wielkim zainteresowaniem. Sześć wieków jednego panowania to barwna opowieść o dziejach jasnogórskiego sanktuarium i słynącego w nim obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Książka Marii Starzyńskiej, znanej pisarki współczesnej, przypomina wielkie historyczne płótna: imponuje rozległością panoramy,...

Sześć wieków jednego panowania to barwna opowieść o dziejach jasnogórskiego sanktuarium i słynącego w nim obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Książka Marii Starzyńskiej, znanej pisarki współczesnej, przypomina wielkie historyczne płótna: imponuje rozległością panoramy, podniosłością wymowy, a jednocześnie skrzętną dbałością o detal. Dzięki temu świadectwem wydaje się tu nie tylko całość tematyczna, nie tylko poszczególne sceny - pamiętne uroczystości, napady grabieżców, pożary, obrona przed Szwedami - ale i ornamentacja, tło. Nie tylko historia i legenda, obronione przed niepamięcią, oglądają się w tym zwierciadle: także ulotne ludzkie doznania, pory roku, dźwięk dzwonów i pieśni napełniają życiem te karty.
A całość nieprzeliczony szereg dni i zdarzeń, jest jak szata pracowicie zdobiona, jak wotum dla ozdoby jednego Oblicza, z którego tajemniczą mocą związany jest splendor narodu. Ta książka nie tylko uzupełnia wiedzę: daje także świadomość, o czymś ważnym, a może najważniejszym, przypomina.

źródło opisu: PAX, 1983

źródło okładki: Zdjęcie autorskie