Zawód: żona filozofa. Dzienniki

Tłumaczenie: Henryk Paprocki
Seria: Daimonion/ Fundamenta Antyk
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
Aletheiczna

Z Posłowia tłumacza: (...) Dziennik pozwala poznać nie tylko codzienne życie filozofa [Mikołaja Bierdiajewa] i jego rodziny w ciągu dziesięciu lat (z przerwami w notatkach od 3 kwietnia 1937 do 6 maja 1939 oraz od 22 maja 1940 do 23 czerwca 1943), ale także krąg znajomych i przyjaciół, wypowiadane przez Bierdiajewa opinie, zapisy rozmów i dyskusji. W pewnym sensie jest to bezcenny zapis życia...

Z Posłowia tłumacza:
(...) Dziennik pozwala poznać nie tylko codzienne życie filozofa [Mikołaja Bierdiajewa] i jego rodziny w ciągu dziesięciu lat (z przerwami w notatkach od 3 kwietnia 1937 do 6 maja 1939 oraz od 22 maja 1940 do 23 czerwca 1943), ale także krąg znajomych i przyjaciół, wypowiadane przez Bierdiajewa opinie, zapisy rozmów i dyskusji. W pewnym sensie jest to bezcenny zapis życia i działalności Bierdiajewa. Równocześnie dziennik pozwala poznać talent literacki jego autorki, talent prozatorski, być może większy od poetyckiego.

źródło opisu: http://www.derewiecki.pl

źródło okładki: http://www.derewiecki.pl

Marek | 2017-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2017

Dziennik wydany został kilkanaście lat temu. Zakupiłem, tradycyjnie już, trochę przypadkowo w księgarni Prusa na Krakowskim Przedmieściu. Poszedłem po coś innego. Lata przedwojenne pod Paryżem, dom otwarty dla wszystkich którzy chcą rozmawiać. Nie tylko o Rosji ale o książkach, o filozofii. O tym co na świecie. A jacy goście i rozmówcy m.in. Maritain albo Szestow. Niezwykłe spotkania i piękne rozmowy. Można w trakcie lektury zatęsknić za takim Paryżem. A działo się to tuż przed II wojną światową. Jaki ten świat jest nieposkładany. Nie tylko filozofom polecam.