Mój Kraków

Joanna Pabich

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

Arturion | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Wartość dokumentacyjna nieoceniona, zwłaszcza gdy chodzi o środowiska i literatów krakowskich międzywojnia. W końcu Kurek był jednym z reformatorów polskiej poezji, znał wielu ludzi. Poznajemy wrażliwego chłopca, pełnego kompleksów, z biednej rodziny, do tego obdarzonego dużym talentem poetyckim i nie mniejszą pamięcią. Kraków z początków XX wieku widzimy jak żywy. Za to okres okupacji (Lwów) i PRL wyraźnie przemilczany. No cóż, szkoda, że Jalu Kurek nie dożył lat 90. i nie uzupełnił tej książki. Ale i tak za tchnienie entuzjazmu z pierwszej części wspomnień, przyznane gwiazdki się należą.

Kinia | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

pierwsza część rewelacyjny opis Krakowa przedwojennego, druga część dla polonistów